Kasım ayı ödemeler dengesi açıklandı

11.01.2022
Kasım ayı ödemeler dengesi açıklandıCari işlemler hesabı Kasım 2021’de 2 milyar 681 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari işlemler açığı 14 milyar 256 milyon dolar oldu.


Kasım ayı ödemeler dengesi açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kasım ayı ödemeler dengesi istatistiklerini deklare etti.

Merkez Bankası ödemeler dengesi açıklamasında, “Cari işlemler açığı, bundan önceki senenin kasım ayına nazaran 866 milyon ABD doları azalarak 2 milyar 681 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 14 milyar 256 milyon ABD doları olmuştur.” dendi.

TCMB’dan meydana getirilen açklamada bu gelişmenin, hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin bundan önceki senenin kasım ayına nazaran 794 milyon ABD doları artarak 1.916 milyon ABD dolarına yükselmesi ve ödemeler dengesi tanımlı dış tecim açığının 385 milyon ABD doları azalarak 3 milyar 475 milyon ABD doları olarak gerçekleşmesinde etkili olduğu bilgisi paylaşıldı.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bundan önceki senenin kasım ayında 1 milyar 139 milyon ABD doları fazla vermişken, bu ay 2 milyar 406 milyon ABD doları fazla verdi.

TCMB

HİZMETLER DENGESİNDE SEYAHAT KALEMLERİ YÜKSELDİ

Hizmetler dengesi altında gezi kaleminden meydana gelen net gelirler, bundan önceki senenin aynı ayına nazaran 712 milyon ABD doları artarak 1 milyar 549 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Birincil gelir dengesinden meydana gelen net çıkışlar, bundan önceki senenin aynı ayına nazaran 5 milyon ABD doları artarak 986 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Bundan önceki senenin aynı ayında 172 milyon ABD doları net giriş kaydeden ikincil gelir dengesi kaleminde, bu ayda 136 milyon ABD doları net çıkış yaşandı.

dolar

DOĞRUDAN YATIRIMLARDAN KAYNAKLANAN NET GİRİŞLER

TCMB’nin açıklamış olduğu finans hesabına nazaran ise direkt yatırımlardan meydana gelen net girişler, 359 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Portföy yatırımları 1 milyar 446 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetti.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.