Katı atık bertaraf tesisine çöp giriyor elektrik ve gübre çıkıyor

26.12.2022
Katı atık bertaraf tesisine çöp giriyor elektrik ve gübre çıkıyor


Düzce’deki atık tesisine giren katı atıklar organik ve inorganik olarak ayrıştırışıyor. Tesisten çıkan gübrelerle çilek yetiştiriliyor ve elde edilmiş enerji ile evler aydınlatılıyor.

Katı atık bertaraf tesisine çöp giriyor elektrik ve gübre çıkıyor

Katı atıklar doğaya bırakılmıyor. Artık ayrışma merkezlerinde işlem görerek yine ekonomiye karışıyor.

Bumantıkla Düzce’de belediye tarafınca kurulan Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Tesisinde elektrik üretimini yanı sıra meyve de yetiştiriliyor.

Katı atıkların ayrıştığı, tesis enerji üretiyor

Düzce’de merkeze bağlı Hecinler köyünde 18 ay ilkin, kentte senelerdir yırtıcı çöp depolanmasının önüne geçmek ve elde edilecek enerjiyle ülke ekonomisine katkı sağlamak suretiyle Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Tesisi kuruldu.

Evsel atıktan 9 ayda 5 bin 20 haneye kafi gelecek enerji üretildi

Günlük 300 ton evsel atıktan meydana getirilen organik ayrıştırma neticesinde üretilen 1,8 megavat/saat elektrikle 9 ayda 5 bin 20 haneye kafi gelecek enerji elde edildi.

Katı atık bertaraf tesisine çöp giriyor elektrik ve gübre çıkıyor #1

Tesiste elde edilmiş gübreden meyve yetiştiriliyor

Tesiste, ek olarak atık ısıdan ve fermantasyon çıktısı atıklardan üretilen gübreler kullanılarak 500 metrekarelik alanda oluşturulan serada çilek yetiştiriliyor.

Serada ilk etapta 6 bin çilek fidesi dikilerek, kısa sürede verim elde edildi. Çileklerin satışından sağlanacak gelir ise tesiste domates, salatalık, biber benzer biçimde sebzelerin üretimi için kurulacak seraların altyapı çalışmalarına aktarılıyor.

Katı atık bertaraf tesisine çöp giriyor elektrik ve gübre çıkıyor #2

“Tesisimizin girdisi çöp, çıktısı elektrik ve gübre”

Kentte atıkların yüzde 59 oranında organik çöplerden oluştuğunu aktaran Özlü, “Çöplerimizi katı atık fermantasyon tankına gönderiyoruz. Ortalama 21 günde 55 aşama sıcaklıkta emek verme gerçekleştiriliyor. Arkasından metan gazı çıkıyor. Gazı bir balon içinde topluyoruz ve elektrik elde ediyoruz. Tesisimiz hibrit bir sistem, çatısında güneş panelleri var. Bir tek çöpten değil, güneş enerjisinden de elektrik elde ediyoruz.” diye konuştu.

Katı atık bertaraf tesisine çöp giriyor elektrik ve gübre çıkıyor #3

Dağ çileği yetiştiriyoruz

Tesiste atıklardan elde ettikleri gübre kullanılarak oluşturdukları seradan bahseden Özlü, “Çöpten yetiştirdiğimiz gübrelerle sera içinde çilek ve dağ çileği yetiştiriyoruz. Bölgenin mühim ürünlerinden dağ çileğine ehemmiyet vereceğiz.” dedi.

Katı atık bertaraf tesisine çöp giriyor elektrik ve gübre çıkıyor #4

“Çöpler ayrıştırma merkezine gidiyor”

AA’nın haberine nazaran, Özlü, Batı Karadeniz Bölgesi’nin en çağdaş ve en temiz katı atık ayrıştırma ve işleme tesisine haiz olduklarını söyleyerek, “Düzce’nin çöpleri yırtıcı depolama alanlarına değil, ayrıştırma merkezine gidiyor. İlçelerimizden gelen katı atıklara ise aktarmadan bir depolama kapasitesi kurduk. Burada biriken atıkları topluca ayrıştırma merkezine getiriyoruz. Tıbbi atık tesisi de kurduk. Düzce’nin evsel ve katı atık çöp sorununu önümüzdeki 50 yıl için kökünden çözmüş olduk.” ifadelerini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.