Katılım Bankaları Hangileridir

19.05.2020
Katılım Bankaları Hangileridir

Banka, tanım anlamında ekonomik bir kuruluş olarak yapılandırılan, parasını faize yatırmak isteyenlerin mevduatlarını kabul eden, kredi veren, finansman sağlayan kredi ve sermaye konularında her türlü işlemi gerçekleştiren kamu ya da özel olarak faaliyet gösteren ekonomik birimlerdir. Faaliyet alanları ve amaçlarına göre bankalar, faaliyet konularına ve işlemlerinin finansal hacimlerine göre bankalar ve sermaye kaynaklarına göre bankalar olmak üzere farklı işleyişe sahip bankalar kurulmuştur ve insanlara hizmet etmektedirler.

Faiz Sistemi Olmadan Çalışan Bankalar

Mevzuat açısından aynı düzenleme ve denetleme mekanizmalarıyla oluşturulan, ürün ve hizmet yönünden standart kurallara tabi olarak faaliyet gösteren bankalar arasında rekabet halinde oldukları da göz önünde bulundurularak, bankalar arasında farklılıklar veya benzerliklerin olması kaçınılmazdır. Bankaların bir kısmı faiz sistemini bünyesinde barındırarak işlem gerçekleştirmektedir. Bir kısmı ise ticareti esas alarak işletmeler, firmalara ya da bireysel müşterilere finansman sağlayarak faaliyet göstermektedirler. Ticaret yaparak finansman sağlayan bu bankalar katılım bankaları olarak adlandırılmış olup, kanun ve yönetmeliklerle kurulmuşlardır.

Katılım Bankalarının Çalışma Sistemleri

Katılım bankaları da diğer bankalar gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na bağlı olarak çalışırlar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun hazırladığı sözleşmeler, sözleşme ekleri ve ödeme planı gibi konularda oluşturulan evrak ve belgeler bütün bankalar tarafından kullanım açısından benzerlikler taşımaktadır. Ancak katılım bankalarında faiz sistemi bulunmamaktadır. Mevcut piyasa şartlarına ve ülkenin ekonomi düzeyine göre kar zarar sistemi esas alınarak ticari faaliyette bulunurlar ve bu ticari faaliyetlerde murabaha (bir malın alış fiyatı veya maliyeti üzerine belirli bir kâr konarak satılması) yöntemine göre müşterilerine finansman sağlayan kuruluşlar olarak hareket ederler. Ülkemizde 2019 itibariyle altı(6) katılım bankası ticari işlem yapmaktadır. Bu bankalar ise şunlardır:

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Emlak Katılım Bankası

Katılım Bankalarının Tercih Edilmesinin Sebepleri

Faizsiz/İslami bankacılık olarak faaliyet yürüten katılım bankalarının tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Bunlar arasında en önemli olanları ekonomik faktörler, hizmet ve ürün kalitesi, bankalarda çalışan personelin yeterliliği, dini ve çevresel faktörler olarak sayılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.