Kekik Otu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

11.08.2020
Kekik Otu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Kekik Otu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir; kekik otu, birçok yemeklere tat vermektedir. Özellik kırmızı etle ayrılmaz bir ikili olmuşlardır. Mutfaklarımızda sık sık kullanılan kekiğin sağlığa çok fazla yararı bulunmaktadır. Peki, kekik otunun faydaları nelerdir? Kekik otu ne işe yarar? Birçok hastalığa fayda sağlayan inanılmaz otun faydalarını sizler için araştırdık.

Doğada birçok çeşidi bulunmaktadır. İnsan sağlığına önemli derecede fayda sağlamaktadır. Dağlarda, çayırlarda hatta bazı ormanlarda bile yetişmektedir. Kendine ait bir kokusu bulunmaktadır. Yapraklarından kekik otu yağı veya kurutularak çay yapıldığını biliyor muydunuz? Asya ve Afrika kıtasında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Nane ailesinin bir üyesi olarak sayılmaktadır. Doğa da yetişen 400’e yakın çeşidi bulunmaktadır. Dilerseniz sizin için araştırdığımız faydalarını anlatmaya başlayalım.

kekik-otu-ne-ise-yarar-faydalari-nelerdir

Kekik Otu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Kekik otu faydaları, saymakla bitmeyecek türden bir bitkidir. Cilt güzelliğinden, böbrek hastalıklarına kadar fayda sağlamaktadır. Kekik otu neye iyi gelir? Gibi sorulara burada cevaplayacağız. Dilerseniz başlayalım;

  • Yediğimiz gıdalarda bulunan yağlı ve karbonatlı yiyeceklerin neden olduğu gazlara iyi geldiği bilinmektedir.
  • Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Vücutta biriken toksinleri atmaya yardımcı olur.
  • Kekik otu çayı, ağızda oluşan kötü kokuyu yok eder.
  • Böbreklerdeki sıvı miktarını dengeler. Zararlı bakterileri vücuttan uzaklaştırır. Böylelikle kum veya taş oluşumunu engeller.
  • Antibakteriyel özelliği ile ciltteki bakterileri yok eder. Cildin yaşlanmasını engeller. Özellikle ciltte oluşan lekeleri yok eder.
  • Kas ağrılarını azaltır. Kasın gerginleşmesini veya sıkışmasını önleyerek daha rahat biçimde hareket etmenizi sağlar.
  • Vücutta iltihabı ve ödemi önlemektedir. İçinde bulunan K vitamini ile kemik gelişimini sağlar.
  • İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre 1 bardak kekik suyu içmek, vücuttaki depomin ve serotomin hormonlarını artırdığını söylemektedir. Depresyon içinde bulunan kişiler için önemli bir bitkidir.
  • Banyoda kekik suyu ile saçlarınızı yıkamanız sonucunda saçlarınızın güçlendiğini ve dökülmeyi azalttığını göreceksiniz.

Kekik Otunun Zararları Neler?

Kekik otunun zararları, üzerine çalışmalar sonucunda önemli bir zararı ile karşılaşılmamıştır. Özellikle dikkat etmeniz gereken nokta ise alerjik bir durumunuz var mı? Eğer varsa vücudunuza ciddi zararlar verebilir. Bir diğer nokta ise hamile olan kişilerin kekik otu çayını kullanmamaları. Gebelikte düşük riskini artırabilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.