Keylogger Nedir? Nasıl Bulaşır?

13.05.2020
Keylogger Nedir? Nasıl Bulaşır?

Bilgisayarınızdaki anormal hareketlerin sebebi keylogger olabilir. Peki, sizin bilgisayarınıza erişim sağlayabilen keylogger nedir? Keylogger nasıl kullanılır? Dilerseniz, bu soruların cevabını verek sizlere bilinçlendirelim,;

Teknolojinin gelişmesi ise birlikte birçok gelişme yaşandı. Bilgisayarlarda yaşanan gelişmeler de bunlardan biriydi. Tabi, bu gelişmeler her ne kadar güzel olsa da gelişmeyle birlikte çeşitli tehlikeler de baş gösteriyor. Bunlardan birisi de keylogger. Keylogger atmak ciddi anlamda problemler yaratabilir. Eğer, bilgisayarınızda keylogger varsa panik yapmanız ve yazımızı okuyun.

Casus Bir Yazılım Olan Keylogger Nedir?

İzleme ve casus yazılım olan Keylogger, klavyenizi gizli bir şekilde izliyor. Tabi, siz bu durumun farkında değilsiniz. Klavyede her bastığınız tuş, keylogger tarafından kayıt altına alınıyor. Klavyede ne yazdığınızı görebilen casuslar, hesaplarınızı ele geçirebiliyor.

Keylogger iki farklı amaçla kullanılmaktadır. İlk olarak kötü amaçla kullanılmaktadır. Bu kişiler, size zarar vermek için bilgisayarınıza casus yazılım yüklerler ve bilgilerinizi kötü bir şekilde kullanılırlar. İkinci amaçta ise genel olarak anne babalar kullanım yapmaktadır. Peki nasıl? Her ebeveyn, internet tehlikesinin farkındadır. Bu nedenden dolayı da çocuğu izlemek için bilgisayara keylogger yüklerler. Riskli bir durumda ise doğrudan müdahale ederler. Bu yöntem daha masumane bir yöntemdir. Küçük çocuklarda işe yarayabilir.

Keylogger Nasıl Bulaşır?

Eğer, bilgisayarınızda keylogger varsa, bilgisayarınız açıldıktan itibaren işlemeye başlayacaktır. Peki siz bunu nasıl fark edeceksiniz? Keylogger nasıl fark edilir? Ve Nasıl bulaşır?

Keylogger, size bir dosya şeklinde gönderilebilir. Örneğin, güvenilir olmayan bir siteden oyun indirdiğinizde farkında olmadan keylogger yüklemiş olabilirsiniz.

Keylogger P2P ağları ve sosyal medya araçları ile de bulaşabilir. Tanımadığınız kişiler size bir link atar. Siz bu linke tıkladığınızda ise geçmiş olsun… Keylogger bilgisayarınıza inmiştir demek. Keylogger’dan korunmak için lütfen her linkten dosya indirmeyin. Güvenilir linkleri tercih edin.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir