Kıbrıs Rum kesimi, KKTC’nin iş birliği teklifini reddetti

13.07.2022
Kıbrıs Rum kesimi, KKTC’nin iş birliği teklifini reddettiRum önder Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Tatar’ın sunmuş olduğu tekliflerlere ilgili aslı astarı olmayan iddialar öne sürdü.


Kıbrıs Rum kesimi, KKTC'nin iş birliği teklifini reddetti

Rum kesimi, Kıbrıs’ta çözüm yolunu tıkayıcı tavır takınmaya devam ediyor.

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) vasıtasıyla, iki devletli çözüm temelinde 6 maddelik iş birliği önerisi sundu.

KKTC’nin iş birliği teklifini reddettiler

Sadece KKTC’nin yapıcı tutumu, Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) bir kez daha karşılık bulmadı.

Rum basınında yer edinen habere nazaran, GKRY lideri Nikos Anastasiadis, Tatar’ın önerilerine yönelik negatif açıklamalarda bulunmuş oldu.

Anastasiadis’in iddiası

Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Tatar’ın önerilerinin “göstermelik” olduğu iddiasını ortaya attı.

Rum önder, “Önerilerin benimsenmesinin, diyaloğun tekrardan başlamasına yol açacak, pozitif bir atmosfer oluşturulmasına katkıda bulunacak Itimat Artırıcı Önerilerimiz kanalıyla yaratılan imajı tersine çevirmeye yönelik bir hamle olduğuna inanıyorum.” ifadesini kullandı.

“Sorumluluklar kabul edilemez bir halde eşit dağıtılıyor”

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs ile ilgili raporundan da hastalık duyduklarını belli eden Anastasiadis, “(Raporda) Mühim boşluklar var, sorumluluklar kabul edilemez bir halde eşit dağıtılıyor. Hem Genel Yazman hem de Güvenlik Konseyi üyeleri nezdinde girişimler hazırlanıyor.” dedi.

Kıbrıs Rum kesimi, KKTC nin iş birliği teklifini reddetti #1

Tatar’dan 6 yeni iş birliği önerisi

Cumhurbaşkanı Tatar, BM vasıtasıyla 1 Temmuz’da GKRY’ye iletilmek suretiyle hidrokarbon, elektrik, yenilenebilir enerji ve su mevzusunda iş birliği önerilerini içeren bir paket sunmuştu.

AA’nın haberine nazaran, Tatar, bu dört önerinin yanı sıra 8 Temmuz’da Rumlara “Kıbrıs Adası’nın mayınlardan temizlenmesi” ve “düzensiz göçle savaşım” başlığıyla iki yeni iş birliği önerisi daha sunmuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.