Kıbrıs’ta elde dikilen Türk bayrağı, müzeye armağan edildi

26.08.2022
Kıbrıs’ta elde dikilen Türk bayrağı, müzeye armağan edildi


KKTC vatandaşı İbrahimoğlu, Türk bayrağının asılmasının yasak olduğu günlerde elleriyle bayrak hazırladı. İbrahimoğlu, “O zor günlerde Türklüğümüzü asla unutmadık” dedi.

Kıbrıs'ta elde dikilen Türk bayrağı, müzeye hediye edildi

İngiltere sömürgeciliğinin yaşandığı 1878-1960 yıllarında Kıbrıs Türkü Amber İbrahimoğlu, elinde Türk bayrağı dikti.

Bayrak kullanılmasının yasak olduğu o dönemde İbrahimoğlu, kendi elleriyle hazırladığı bayrağa gözü şeklinde baktı.

Elleriyle diktiği bayrağı müzeye teslim etti

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılmış olduğu törende İbrahimoğlu, bayrağı Dr. Fazıl Minik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Minik’e teslim etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, burada yapmış olduğu konuşmada, İngiliz sömürge döneminde Türk bayrağının asılmasının yasak olduğu günlerde İbrahimoğlu’nun el emeği, göz nuruyla diktiği bayrağı ne mutlu ki bugün Dr. Fazıl Minik Müzesi’ne teslim ettiğini belirtti.

Kıbrıs ta elde dikilen Türk bayrağı, müzeye hediye edildi #1

“Türkiye’siz varlığımızı sürdüremeyiz”

Türklüğün ve bayrağın o yıllarda da devamlı korunduğuna işaret eden Tatar, “Dr. Fazıl Minik, ‘Biz Türkiye’siz bu topraklarda varlığımızı sürdüremeyiz’ demişti. Bu bayrağın bugün buraya teslim edilmesi, fazlaca büyük anlam taşıyor.” diye konuştu.

“Kıbrıs Türk hanımının örnek çabası”

Kıbrıslı Türklerin İngiliz sömürge döneminde bu topraklarda var olmak için gösterdiği çabalara vurgu meydana getiren Tatar, “Kıbrıs Türk hanımının örnek bir çabasıdır bu bayrak.” dedi.

Bugün ülkede sulh, rahatlık ve itimat içinde yaşanıyorsa bunun; şehitlerin, gazilerin ve kahramanca mücadeleyi sürdürenlerin yardımıyla bulunduğunu söyleyen Tatar, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi lideri Dr. Fazıl Minik’e de rahmet diledi.

Kıbrıs ta elde dikilen Türk bayrağı, müzeye hediye edildi #2

“O zor günlerde Türklüğümüzü asla unutmadık”

AA’nın haberine bakılırsa, Dr. Fazıl Minik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Minik de bayrağı teslim alırken yapmış olduğu konuşmada, İbrahimoğlu’na hitaben, “Siz değerli ziyaretçilerimizin verdiği savaşım neticesinde bu topraklarda özgürce yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bayrağın satın alınması yada dikilmesinin yasak olduğu günlerde dikilen bu bayrağın önemini vurgulayan Minik, “O zor günlerde Türklüğümüzü asla unutmadık. Bu bayrağın yerinin burası bulunduğunu düşündüğünüz için teşekkür ederiz, sizlere minnettarız.” diye konuştu.​​​​​​​

Kıbrıs ta elde dikilen Türk bayrağı, müzeye hediye edildi #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.