Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sorularını cevapladı

02.06.2022
Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sorularını cevapladıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sordurulmuş olduğu 10 suali, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu resmi Twitter hesabından cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 10 sual sorarak, “Bu sorulara öyleki kıvırtarak, söz çevirerek, yuvarlak sözler ederek değil, kati, kati, net yanıt vermesini temenni ediyorum. ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na 10 sual sordu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sordurulmuş olduğu sorular ise şu şekildeydi:

“Birinci sual, PKK’dan YPG’ye bölücü terör örgütünün tüm unsurlarını, DHKP-C’den TİKKO’ya, FETÖ’den DEAŞ’a tüm terör örgütlerini, siyası uzantıları, medya destekçileri, yurt haricinde bağlantılarıyla beraber en şiddetli şekilde lanetliyor mu lanetlemiyor mu?

İkinci sual, Türkiye’nin PKK ve YPG’ye karşı yürüttüğü sınır ötesi harekatlarını destekliyor mu desteklemiyor mu?

Üçüncü sual, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği tartışmalarında bir kez daha ortaya çıkan, Batı’nın terör örgütlerine ve ülkemizin ulusal çıkarlarına yönelik riyakar tutumuna karşı kendi devletinin izlediği politikaların yanında mı değil mi?

Dördüncü sual, Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’de, sınır hattından kalıcı ekonomik bölgeler oluşturma çabalarına kadar verdiği ulusal mücadelede, ülkesinin safında mı karşımızdakilerin safında mı?

Beşinci sual, dünyanın salgın ve harp sebebiyle yaşamış olduğu krizin ekonomik boyutunun ülkemize etkilerine karşı sürdürdüğümüz mücadeleye en azından ilkesel düzeyde destek veriyor mu vermiyor mu?

Altıncı sual, mahkeme kararları ve kurum açıklamalarıyla yalan olduğu tescillenmiş iddiaları bir kenara bırakıp, siyaseti ülkenin ve milletin adil çıkarları üstünden yürütmeye var mı yok mu?

Yedinci sual, siyasal stratejilerini yabancı ülke temsilcilerine hazırlatmak ve onaylatmak yerine kendi partisinin mensuplarıyla ve ülke kamuoyuyla belirlemeye yönelecek mi yönelmeyecek mi?

Sekizinci sual, bin senedir, kanlarımızla sulayarak, sonsuz vatanımız haline getirdiğimiz bu toprakların tüm değerleri, sembolleri, birikimleri ve kazanımlarıyla asil bir devletin evladı şeklinde hareket etmeyi kabul ediyor mu etmiyor mu?

Dokuzuncu sual, partisi içindeki her türden terör örgütü destekçisini, her türden hırsızı, tacizciyi, tecavüzcüyü, istismarcıyı tasfiye etmeyi düşünüyor mu düşünmüyor mu?

Onuncu sual yüreği yetip 2023’te cumhurbaşkanı talibi olacak mı olmayacak mı?”

Kılıçdaroğlu’ndan sorulara cevap geldi

Kılıçdaroğlu resmi Twitter hesabından yayınladığı paylaşımda 10 soruya 10 tane resimli cevapla cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın sorularını cevapladı #1

Kılıçdaroğlu’nun 1. soruya yanıtı:Hepsine nalet olsun. Onlarla gizli saklı ilişkiler kuranlar, selefi örgütlerle petrol kaçakçılığına girişenlere, oy uğruna televizyonda onların mesajlarını okutanlara da nalet olsun.”

Kılıçdaroğlu’nun 2. soruya yanıtı: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınır ötesi operasyon yapar, yapmalıdır. Doğru olanı destekleriz, yanlış olanı ise desteklemeyiz. Siyasal saikler uğruna askerimizi operasyonlara gönderenlere ve operasyon şeklinde gösterip ülkemize yabancı asker postalları sokanlara pozitif bakmadık, bakmayacağız.”

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın sorularını cevapladı #2

Kılıçdaroğlu’nun 3. soruya yanıtı: “NATO Türkiye’ye gereklidir, NATO’dan çıkmayacağız. Finlandiya ve İsveç’ten de talep edilenler doğrudur. Sadece biz biliriz ki dış ilişkiler kapalı kapılar arkasından yapılır. Sonuçlar masada alınır. Ciddi devletler bu şekilde yapar. Senin bu yaptığın ise sadece kabile devletinde olur. 3-5 oy almak için ülkenin itibarını yok sayarak, ucuz bir iç reklam malzemesine dış ilişkileri kurban ediyorsun.”

Kılıçdaroğlu’nun 4. soruya yanıtı: “Duruşumuz oldukca nettir. Akdeniz ve Ege’de baskıyı artırmamız şarttır. Vapur çıkarttım, geri çektim, “Biden beni arasa keşke” diyerek olmaz bu işler. Yüreğin var ise, işgal edilen, silahlanan adalar hakkında adım at. Destekleyeceğiz.”

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın sorularını cevapladı #3

Kılıçdaroğlu’nun 5. soruya yanıtı: “Bu uydurmalara kimse inanmıyor. Batı’da enflasyon yüzde 7, harp halindeki Rusya’da yüzde 17,8; Ukrayna’da yüzde 16,4 iken, bizim vatanımızda bu oran senden dolayı yüzde 157’dir. Yalanların da bir yere kadar, halkımızın zekasına hakaret etmeyi bırak.”

Kılıçdaroğlu’nun 6. soruya yanıtı: Paravan vakıflar, 5’li çeteler, paramiliter milletimizin çıkarına değildir. Onlar olsa olsa senin ailenin ve kurduğun rejimin çıkarınadır. Aparatlarının hepsinin canına okuyacağız.”

Kılıçdaroğlu’nun 7. soruya yanıtı: “Doğru söylemiyorsun, özür dile.”

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın sorularını cevapladı #4

Kılıçdaroğlu’nun 8. soruya yanıtı: Popülist söylemleri geçelim. Sen paravancısın. “Asil evlat” falan…Sana bu sözler büyük gelir. Büyük lokma ye fakat bu büyük sözleri bırak Erdoğan. Senin ağzına yakışmıyor.”

Kılıçdaroğlu’nun 9. soruya yanıtı: “Her türlü çevrelerle anılan senin için, iddialı bir sual olmuş bu. Bizde kabahat sümen altı edilmez, suçlu kollanmaz.”

Kılıçdaroğlu’nun 10.  soruya yanıtı: “Var mısın yarın erken seçimi duyuru etmeye, aynı gün içinde adayımızı açıklayacağım. Var mı sende o yürek Erdoğan!”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.