Kılıçdaroğlu’ndan Lozan Antlaşması açıklaması: “Eleştirenler, Türkiye’yi bilmiyor!” Derhal arkasından İlber Ortaylı sahneye çıktı

24.07.2022
Kılıçdaroğlu’ndan Lozan Antlaşması açıklaması: “Eleştirenler, Türkiye’yi bilmiyor!” Derhal arkasından İlber Ortaylı sahneye çıktı


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizim ülkemize değişik yerlerden gelen kardeşlerimiz var. Suriyeli göçmenlerimiz var. Afganlardan gelenler var. Size sözüm söz. Irkçılık yapmadan tüm mültecileri kendi ülkelerine davulla zurnayla göndereceğim. Kendi vatanlarında yaşayacaklar. Onların da birer insan bulunduğunu biliyorum. Onların da sulh içinde, refah içinde kendi vatanlarında yaşamaları icap ettiğini biliyorum” dedi.

1

İçindekiler

“TEK BİR ARZUM VAR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir takım programa katılmak için Bursa’ya geldi. Kemal Kılıçdaroğlu’na CHP milletvekilleri ve belediye başkanları birlikte rol aldı. Kılıçdaroğlu, ilk olarak Nilüfer ilçesinde Sivil Cemiyet Kuruluşu (STK) temsilcileri ile basına kapalı bir toplantı gerçekleştirmiş oldu. Arkasından Görükle Stadyumu’na gelen Kılıçdaroğlu, Lozan Antlaşması’nın 99’uncu senesinde Nilüfer Belediyesi tarafınca organize edilen ‘Büyük Mübadil Buluşması’nda, Rumeli ve Balkan Türkleriyle bir araya geldi. Burada konuşan Kılıçdaroğlu, “Şundan her insanın güvenli olmasını isterim. Tek bir arzum var, bu ülkenin kalkınması. Tek bir arzum var, bu ülkenin büyümesi. Tek bir arzum var, bu ülkede asla kimsenin ötekileştirilmemesi. Tek bir arzum var, bu ülkede hiçbir çocuğun yatağı aç girmemesi. Tek bir arzum var, bayrağı göklerde dalgalanan, itibarı olan, saygınlığı olan kuvvetli bir Türkiye’nin ayağa kalkması. Tek bir arzum var, hanım adam eşitliğinin sağlanması. Tek bir arzum var, Türkiye coğrafyasının sulh içinde yaşaması. Tek bir arzum var bir tek vatanımızda değil, tüm bölgemizde, dünyada barışın olması. Mustafa Kemal’in arzusu buydu. O bunun için savaşım etti. O harp meydanlarının kahramanıydı. Fakat harp meydanlarından sonrasında barışın da kahramanı oldu. Barışı savundu her yerde. Bundan dolayı savaşın tüm acımasızlığına yaşamı süresince şahit olmuştur. Lozan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapu senedi. Lozan’ı eleştirenler var. Eleştirenler, Türkiye’yi bilmiyor. Lozan’ı eleştirenler var. Türkiye’yi sevmiyorlar onlar. Cumhuriyeti sevmiyorlar. Demokrasiyi sevmiyorlar. Bir mücadelenin iyi mi verildiğini bilmiyorlar. Bu ülkede yoksulluk içinde savaşım verdik. Kanlarımızla mücadeleyi verdik. Dedelerimiz, babalarımız bu mücadeleyi verdi. Sizler de bu mücadelenin birer kahramanısınız. Şimdi hep birlikte Türkiye’yi büyütme zamanı. Türkiye’yi geliştirme zamanı. Bunun mücadelesini vereceğiz. Normal olarak ki bizim ülkemize değişik yerlerden gelen kardeşlerimiz var. Suriyeli göçmenlerimiz var. Afganlardan gelenler var. Size sözüm söz. Irkçılık yapmadan tüm mültecileri kendi ülkelerine, davulla zurnayla göndereceğim. Kendi vatanlarında yaşayacaklar. Onların da birer insan bulunduğunu biliyorum. Onların da sulh içinde, refah içinde kendi vatanlarında yaşamaları icap ettiğini biliyorum. O nedenle ilkin barışı sağlayacağız. Ilkin can güvenliklerini sağlayacağız. Yollarını, okullarını, kreşlerini, hastanelerini yapacağız. İstihdam alanlarını yaratacağız. Kendi vatanlarında onları da sulh içinde yaşayacaklar. Biz kendi kültürümüzü korumak, kendi kültürümüzü yüceltmek isteriz” dedi.

2

“BALKAN GÖÇMENLERİNDEN İSTİRHAMIMDIR”

Lozan’ın bir bayram günü olmasını istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Size güveniyoruz. Size inanıyoruz. Güvenimizin deposu, inancımızın deposu Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşehrisi olmanızdır. Lozan’ın bir bayram günü olmasını korumak için çaba sarfetmek için gereğini yapmak için Bursa milletvekillerinin öncülüğünde bir kanun teklifi vereceğiz. Tüm Balkan göçmenlerinden de istirhamımdır. Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine geleceksiniz. Bizlere katılacaksınız. Oy vereceksiniz ve birlikte yürüyeceğiz. Birlikte savaşım edeceğiz. Bu savaşım hak mücadelesidir. Hakkaniyet mücadelesidir bu savaşım. Haksızlıkları sonlandırma mücadelesidir. Mustafa Kemal’in hemşehrisi olmak kolay değildir. Basit bir vaka değildir Mustafa Kemal’in hemşehrisi olmak. Bugün Türkiye’nin içinde bulunmuş olduğu durumu hepiniz biliyorsunuz ki. Kuvvetli bir devlet olmak istiyoruz. İtibarlı bir devlet olmak istiyoruz. Saygı duyulan bir devlet olmak istiyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sistem olsun istiyoruz. Her insanın düşüncesine, her insanın kimliğine, her insanın inancına saygı duyulmasını istiyoruz. O vakit kuvvetli bir devlet olacağız, büyüyeceğiz. O vakit evlatlarımız bizimle övünç duyacaklar. Bizim mücadelemiz hak mücadelesidir. Bu mücadeleyi yapacağız” diye konuştu.

“LOZAN’I UNUTTURMAYACAĞIZ”

Balkan göçmenlerini beraber savaşım etmeye çağrı eden Kılıçdaroğlu, “Beraber savaşım ettiğimiz vakit, beraber çalıştığımız vakit o vakit daha kuvvetli oluruz. Daha inançlı, daha kesin oluruz. Mandayı reddettik biz. Yok olan bir Osmanlı’nın üstüne uygar, genç bir cumhuriyeti kurduk. Bunun senedi Lozan’dı. Lozan’ı unutturmayacağız. Bunu her insanın bilmesini isterim. 99 yıl geçti. Büyüyen Türkiye’yi görmek istiyoruz. G20’den düşen bir Türkiye’yi değil, dünyada ilk ona giren bir Türkiye istiyoruz. Bunun mücadelesini veriyoruz. Bu mücadeleyi vermek beraber olur. Beraber savaşım edersek kazanabiliriz. Evlerimizde rahat oturmak istiyorsak bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, parklarında, meydanlarında kolaylıkla dolaşmak, konuşmak istiyorsak demokrasiyi getirmek zorundayız. Beraber olmak zorundayız. Beraber savaşım etmek zorundayız. Gençlerin hapse girmesini istemiyorum. Düşüncesini açıkladı diye bir gencin. Gözaltına alınmasını, tutuklanmasını istemiyorum. Her insanın düşüncesini özgürce ifade etmiş olduğu bir Türkiye isterim. Mustafa Kemal’in ideali, demokrasiydi. Mustafa Kemal’in ideali, hak, hukuk ve adaletti” şeklinde konuştu.

d

Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasından sahneye çıkan Prof. Dr. İlber Ortaylı, mübadele temalı bir konuşma gerçekleştirmiş oldu. (DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ekrem Karakaya'nın adı orada yaşayacak!Ekrem Karakaya’nın adı orada yaşayacak!
İki bakanlıktan ortak çalışma! Resmi Gazete'de yayımlandı: İki net asgari ücrete kadar teşvik verilecekİki bakanlıktan ortak emek verme! Resmi Gazete’de yayımlandı: İki net asgari tutara kadar teşvik verilecek
Dünyanın izlediği törende sürpriz isim!Dünyanın izlediği törende sürpriz isim!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.