Kilo vermek için ne olursa olsun yemeniz ihtiyaç duyulan 10 yiyecek

04.10.2022
Kilo vermek için ne olursa olsun yemeniz ihtiyaç duyulan 10 yiyecek


Bu listedeki tüm yiyecekler, tok duymak için oldukça mühim olan lif ve protein bakımından zengindir ve zayıflama sürecini destek sunar…

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek

Kiloları olağanüstü bir halde eriten hiçbir yiyecek yoktur, sadece zayıflama sürecinde destek olabilecek birçok sıhhatli seçenek vardır. Bazı gıdaların tertipli tüketimi sıhhatli bir kilonun korunmasına destek sunar.

Zayıflamanın en iyi yolu, rejimden uyku kalitesine kadar oldukça yönlü sıhhatli bir yaşam seçimi seçmektir ve buna düşük, orta yada yüksek yoğunluklu fizyolojik aktivite de eklenmelidir. Kahvaltıyı atlamayın, öğün atlamayın, egzersiz yapın, daha minik bir tabak kullanın ve bol miktarda su için.

Bu yaşam seçimi alışkanlıklarıyla beraber bazı yiyecekleri rejiminize devamlı olan dahil ederek daha kolay kilo verebilirsiniz.

İşte kilo vermek için ne olursa olsun yemeniz ihtiyaç duyulan 10 yiyecek.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #1

Chia tohumları

Lif alımı zayıflamada oldukça önemlidir, zira sindirimi yavaşlatır ve toklığu artırır. İki çay kaşığı chia tohumu günlük lif ihtiyacının yüzde 40’ını karşılar.

Bilhassa kahvaltılarda tüketilmesi oldukça kolaydır. Kahvaltıda chia tüketimi, günün ilerleyen saatlerinde daha uzun süre tok hissetmenizi ve daha azca kalori almanızı sağlar.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #2

Yağlı balıklar

Uzmanlar, haftada minimum iki kez balık yenilmesi icap ettiğini belirtiyor. Kalp ve beyin sağlığına iyi gelen sıhhatli yağ asitleri ihtiva ettiği için bilhassa yağlı deniz balıklarının tüketimi oldukça önemlidir.

Omega 3 yağ asitleri somon, sardalya, uskumru ve ton balığı şeklinde balıklarda bulunur ve zayıflama sürecinde destek sunar. Bu tür balıklar ek olarak protein doludur, bu yüzden daha uzun süre tok hissetmenize destek olurlar.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #3

Koyu yeşil sebzeler

Lahana şeklinde koyu yeşil yapraklı sebzeler kesinlikle menüde olması ihtiyaç duyulan besinlerdir. Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, roka ve öteki koyu yeşil yapraklı sebzeler muhteşem bir mineral ve vitamin deposudur ve vücutta kanser ve iltihaplanma riskini azaltır.

Kalorileri ve karbonhidrat içerikleri düşüktür, bu da onları kilo vermek için muhteşem bir gıda yapar. Bu sebzeler rejimde durağan(durgun) olmalıdır.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #4

Tam tahıllar

Birçok şahıs kilo vermek istediğinde makarna, ekmek ve pirinçten vazgeçmeleri icap ettiğini düşünür. Sadece, bilhassa tam tahıllar rejimde çıkarılmaması ihtiyaç duyulan karbonhidrat kaynaklarıdır.

Vitaminler, mineraller ve bitkisel besinler ihtiva ederler, bu yüzden tam tahılları diyetinizde tutmanız önemlidir. Tam tahıllı makarna, esmer pirinç ve kinoa şeklinde tam tahıllar, öğünleri daha doyurucu hale getiren bolca oranda lif ihtiva eder.

Tüm bunlara ek olarak, vücut ve beyin karbonhidratlardan almış olduğu enerjiyi sever ve öncelikli olarak bu tarz şeyleri kullanır. Bundan dolayı bu yiyecekleri tüketmek, vücudun şeker ve benzeri yiyecekleri istememesine destek sunar ve bu da zayıflama sürecini destek sunar.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #5

Elma

Sebzeler şeklinde meyveler de sıhhatli beslenmede oldukça mühim bir yere haizdir. Sadece zayıflama sürecinde belirli meyve türleri oldukça önemlidir.

Elmalar hem oldukça sıhhatli bir atıştırmalık olduğundan hem de devamlı ulaşılabildiği için devamlı yenilmelidir.

Yüksek oranda su ve lif ihtiva ettiği için elmaların kalorisi düşüktür. Uzmanlar, elmaları sıhhatli bir diyetin mecburi bir parçası olarak önermektedir.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #6

Fermente gıdalar

Bağırsak sağlığı oldukça mühim olan fermente gıdalar da ne olursa olsun tertipli olarak tüketilmelidir. Bağışıklık ve iyi sindirim için önemlidir ve sindirim sistemindeki sıhhatli bir iyi bakteri dengesi yağ yakmaya destek sunar.

Bundan dolayı bağırsak sağlığını destekleyen besinler kısaca probiyotikler tüketmek gerekir. Probiyotikler içinde yoğurt, kefir, kombucha, tempeh ve lahana turşusu bulunur.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #7

Antep fıstığı

Tüm kuru yemişler sıhhat için iyidir ve bununla beraber sıhhatli zayıflamaya de destek olurlar. Fazlaca doyurucudurlar ve sıhhatli yağlar, lif ve protein ihtiva ederler.

Sadece kuru yemiş tüketirken porsiyonları denetlemek oldukça önemlidir, 30 gram herhangi bir kuru yemiş 160 ila 200 kaloriye haizdir. Antep fıstığı minimum kalorili kuru yemişlerden biridir, 30 gramı ortalama 170 kalori sağlar.

Fazlaca leziz olmalarının yanı sıra oldukça sağlıklıdırlar. Araştırmalar, tip 2 diyabet riskini azaltmaya, bağırsak sağlığını iyileştirmeye ve kolesterol seviyelerini iyileştirmeye destek bulunduğunu gösteriyor.

Haftada birkaç kez antep fıstığı yiyecek, kilo alma riskini azaltır fakat doğal ki miktarına dikkat etmelisiniz.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #8

Yumurta

Yumurta muhteşem bir protein deposudur ve zayıflamaya destek sunar. Kahvaltıda yumurta yiyecek, kafi protein almanıza destek sunar, bununla beraber tokluk hissini artırmanızı sağlar.

Yumurta oldukça yönlü bir besindir, değişik şekillerde hazırlanabilir, kahvaltı, öğle yada akşam yemeği olarak tüketilebilir.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #9

Avokado

Avokado, oldukça popüler olan bir süper besindir, ve bununla beraber kilo verirken diyetin de oldukça mühim bir parçasıdır.

Avokado, sıhhatli yağlar ve lifler ihtiva eder ve öteki gıdalarla kolayca kombinlenebilen kırılgan bir yapıya haizdir.

Averaj büyüklükte bir avokado ortalama 320 kalori içerdiğinden uzmanlar miktarına dikkat etmenizi tavsiye ediyor.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #10

Bitter çikolata

Bitter çikolata kilo vermek için iyidir. Sevilen yiyecekleri rejime dahil etmek bilhassa önemlidir, mesela çikolata da rejime dahil edilmelidir. Sadece minimum yüzde 70 kakao içeren bitter çikolatalar tercih edilmelidir.

Bitter çikolata, sıhhat üstünde pozitif yönde bir tesiri olan antioksidanlar ihtiva eder ve ek olarak tadı ruh halini iyileştirir.

Kilo vermek için mutlaka yemeniz gereken 10 yiyecek #11

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.