Zayıflamaya engel olan 5 bilinçsiz yeme alışkanlığı

23.09.2022
Zayıflamaya engel olan 5 bilinçsiz yeme alışkanlığı


Zayıflama sürecinde bir çok vakit şuursuzca meydana getirilen yeme alışkanlıkları, zayıflamaya engel olabildiği şeklinde genel sağlığı da bozabiliyor. İşte dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 5 yeme alışkanlığı.

Kilo vermeye engel olan 5 bilinçsiz yeme alışkanlığı

Uzmanlar, yaşam seçimi alışkanlıklarını değiştirmenin sıhhatli bir halde zayıflamanın anahtarı olduğu mevzusunda uyarıyor. Zayıflama mevzusunda büyülü bir sopa yoktur ve yaşam tarzınızda sıhhatli değişimler yapmanız önemlidir.

Zayıflama sürecinde vücudunuzu ve alışkanlıklarınızı iyi tanımak oldukça önemlidir. Şu sebeple her insanoğlunun kendine özgü gereksinimleri vardır ve bu, hem de zayıflamanın başlangıç ​​noktasıdır. Bundan dolayı, değişim halletmeye adım atmak ve zayıflamaya çalışırken tutarlı olmak önemlidir.

Bazı durumlarda tüm değişimler yapılmasına karşın zayıflama sürecinin yavaşlaması yada durması da mümkündür. Kimi zaman asla fark etmediğiniz bazı beslenme alışkanlıklarından dolayı istenilen neticeleri elde ede edemeyebilirsiniz.

Peki, hangi alışkanlıklar zayıflama sürecini yavaşlatabilir yada durdurabilir? İşte zayıflamaya engel olan 5 bilinçsiz yeme alışkanlığı.

Kilo vermeye engel olan 5 bilinçsiz yeme alışkanlığı #1

Plandan oldukça fazla sapmak

Her insanın bazen bir parça keke ya da birazcık çikolataya ihtiyacı olabilir, sadece aşırıya kaçmamak gerekir bu sebeple oldukça fazla kalori alabilirsiniz.

Herhangi bir kalori açığı çabucak telafi edilebilir, bir ihtimal kilo almazsınız, fakat kilolar da kaybolmaz. Bu durum 80/20 kuralı olarak düşünülebilir. Bu kurala bakılırsa, dönemin yüzde 80’ini plana bağlı kalmaya ve tam tahıllar, sıhhatli proteinler, süt ürünleri, sıhhatli yağlar, meyve ve sebzeler yemeye odaklanmaya, dönemin yüzde 20’sini ise aşırıya kaçmamak şartıyla istediklerinizi yemeye ayırın. Her gün masada olmaması ihtiyaç duyulan yüksek kalorili yiyecekleri bu yüzde 20’lik bölümde tüketebilirsiniz.

Kilo vermeye engel olan 5 bilinçsiz yeme alışkanlığı #2

Yeterince protein almamak

Protein kilo vermek için gereklidir, bu sebeple yağ hücrelerini yakmaya ve kas meydana getirmeye destek verir, sadece ne yazık ki birçok insan rejim yaparken kafi protein almaya dikkat etmez.

Rejim yapanlar çoğu zaman ne kadar protein tüketmeleri gerektiğinden güvenli değildir. Tavuk göğsü, hindi, balık yada yağsız kırmızı et muhteşem bir protein deposudur. Protein tükettikten sonrasında vücut abur cuburları ve rafine yiyecekleri daha azca ister. Bu da zayıflama sürecini destek sunar.

Kilo vermeye engel olan 5 bilinçsiz yeme alışkanlığı #3

Fazla sıvı yağ ile pişirmek

Yağın türü ve miktarı zayıflama sürecini etkisinde bırakır. Yağ, yiyeceklerdeki kalori miktarını mühim seviyede artıran gıdalardan biridir. Yağ miktarını azaltabilir yada mesela yağ miktarını azaltmaya destek olması için bir yağ spreyi kullanabilirsiniz.

Yağsız pişirmek de bir seçenektir yada yiyecek yaparken oldukça daha azca yağ ve daha çok su kullanarak kalori miktarını azaltabilirsiniz.

Kilo vermeye engel olan 5 bilinçsiz yeme alışkanlığı #4

Sıhhatli yiyecekleri aşırı tüketmek

Zayıflama rejiminde kilit nokta, leziz fakat hem de gıda açısından varlıklı yiyecekler yemektir. Birçok beslenme uzmanı, aşırı kalori alımını önlemek için porsiyonların ölçülmesini önerir.

Kuruyemişler ve avokado şeklinde yiyecekler gıda açısından yoğun olsa da, hepsi sıhhatli yağlar bakımından yüksektir ve bu yüzden kalorileri de oldukça yüksektir. Zayıflamaya çalışan birçok şahıs bu tür sıhhatli besinler yedikleri için miktarına dikkat etmek zorunda olmadıklarını düşünüyor. Fakat gerçek değişik. Zayıflamaya çalışırken porsiyon büyüklüğü anahtardır ve tüketilen tüm besinlerin miktarını seyretmek başarının anahtarıdır.

Kilo vermeye engel olan 5 bilinçsiz yeme alışkanlığı #5

Yemeklerle beraber aşırı kalori almak

Yiyeceklere barbekü sosu yada ketçap eklemek, salata sosları yada bir sandviçe mayonez eklemek kalori miktarını büyük seviyede arttırır.

Bu, sosları artık kullanamayacağınız anlamına gelmez, sadece sıhhatli bir alternatif bulmak yada daha ufak miktarlar kullanmak, zayıflama sürecine mühim seviyede katkıda bulunur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.