Kilo vermeyi sürdürmenin 6 yolu

10.04.2022
Kilo vermeyi sürdürmenin 6 yoluBaşarıya ulaşmış zayıflama kolay bir süreç değildir ve uzun solukta kiloyu korumak, kilo vermekten oldukca daha önemlidir. Peki, uzun solukta kilonuzu iyi mi koruyabilirsiniz? İşte etkili ipuçları.


Kilo vermeyi sürdürmenin 6 yolu

Kilo hedeflerinize ulaşmak mükemmel bir şeydir, sadece sonunda kurtulmayı başardığımız kiloları hızla geri alma risklerini göz ardı etmemelisiniz.

Kiloları uzak tutmak için ilkin fena alışkanlıklara elveda demeniz gerekiyor. Zira eski alışkanlıklarınıza geri dönerseniz, kaybedilen kiloları oldukca süratli bir halde geri alırsınız.

Zayıflamadan ilkin, sizi aşırı yemeye iten neydi? Bunu idrak etmek ve stresli olduğunuzda yada daha doğrusu kendinizi tedavi etmek istediğinizde bir şeyler atıştırıp atıştırmadığınızı bilmek mühim bir noktadır. Bazı kişilerde bu, iştah tetikleyici hormonlarla ilişkili olabilir. Mesela, tane öncesi semptomlara birlikte rol alan hormonal değişimler birçok hanıma yiyecek yiyecek için talep verir. Ruh hali de rol oynayabilir. Tipik örnek depresyondur. İnsanlar depresyonda olduklarında, fizyolojik olarak hareketsiz olma eğilimindedirler ve onlara rahatlık verecek olan bir atıştırmalık ararlar.

İşte bunun haricinde verdiğiniz kiloları sürdürmenin 6 yolu.

Kilo vermeyi sürdürmenin 6 yolu #1

Rejiminizi planlayın

Yemekleriniz ve atıştırmalıklarınız için rejiminizi gün için planlayın. Tabağınızın dörtte birinde protein, dörtte birinde karbonhidrat ve kalan yarısında değişik renklerde sebzeler tüketin. Açlık hissi rejim türünden etkilenir. Aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçınınve bir tek hayvansal protein almayın, bazı sebzeler ve kuru yemişler de protein sağlarlar.

Porsiyonlarınızı ayarlayın

Ne yerseniz yiyin, porsiyonlarınızın ebatlarına dikkat edin. Bir top dondurmanın tadını çıkarın, üç değil. Uzun solukta, oldukca fazla yerseniz sıhhatli yiyeceklerle de kilo alabilirsiniz. Bbir porsiyon bir avuç dolusuna karşılık gelir. Averaj bir elma bir avuçtan büyüktür, bu yüzden iki porsiyona denk gelir. Şahıs ne kadar ufak olursa, sap ve dolayısıyla kısmı da o denli ufak olur.”

Tartınızı sık sık kullanın

Kilo vermiş ve bu kaybı sürdürmeyi başarmış insanları izleyen bir Amerikan araştırması, başarı göstermiş olan kişilerin yüzde 75’inin haftada bir kez tartıldığını ortaya koymuştur. Tartıdaki sayıyı doğru şekilde izlerseniz, kilo aldığınızı fark edebilir ve porsiyonlarınızı daha iyi denetim edebilirsiniz.

Birkaç kilo aldığınızda, vücudunuzda su tutulduğu için mi yoksa hakkaten kilo aldığınız için mi bulunduğunu bilmek daima kolay değildir. Su tutulumu olduğunda yüzüklerinizi takmak yada ayakkabılarınızı giymek zorlaşacaktır. Öte taraftan, kemerinizi bir gevşetmeniz gerekiyorsa bu, hem su tutulumunu hem de fazla oranda yediğinizi yansıtabilir. Kilolarınızı seyretmek için tertipli olarak tartılın ve kilolarınıza geri dönme şansı vermeyin.

Günde minimum 30 dakika egzersiz yapın

Kilonuzu korumak için birazcık terlemeniz gerekecek. Çeşitli emek harcamalar, başarı göstermiş bir halde sıhhatli kilolarını sürdürenlerin tertipli egzersiz yaptıklarını göstermiştir. Uzmanlar, günde minimum 30 dakika egzersiz yapılmasını, aerobik hareketlerin kuvvet egzersizleriyle birleştirilmesini önermektedir.

Sevdiğiniz aktiviteleri yapın. Bahçede uğraşmak, jimnastik kadar canlandırıcı bir aktivite haline gelebilir. Ve kendinizi ne süre hazır hissederseniz, egzersizlerinizin yoğunluğunu ve süresini kademeli olarak artırın.

80/20 kuralına uyun

Devamlı muhteşem olmanın lüzumlu olmadığını ihmal etmeyin, mühim olan süreci iyi yönetebilmektir. 80/20 kuralı bu aşamada oldukca önemlidir. Yediklerinizin yüzde 80’inin sıhhatli olduğuna dikkat ederseniz, geri kalan yüzde 20′ ölçülü olarak gevşek tutabilirsiniz.

Tüm hafta süresince rejiminize sadık kaldıysanız, hafta sonu kendinize ufak bir ödül verebilirsiniz.

Her şey denge ile ilgili

Zayıflamada ve korumada en mühim şey doğru dengeyi bulmaktır. İyi beslenmek ve fiizksel olarak etken kalmak oldukca önemlidir. Bunun yanında beyninizi de canlı tutacak etken bir yaşam seçimi benimsemek gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir