Kırılgan tırnakları güçlendiren 9 organik besin

07.03.2022
Kırılgan tırnakları güçlendiren 9 organik besinKullanılan kimyasal ürünlerden fena hijyen alışkanlıklarına kadar birçok değişik faktöre bağlı olarak güçsüzleşebilen tırnaklar, uygun bakımla kuvvetli ve sıhhatli bir görünüme kavuşabiliyor.


Kırılgan tırnakları güçlendiren 9 doğal gıda

Güzel ve kuvvetli tırnaklar hem görsel açıdan hem de sıhhat açısından istenilen bir durumdur. Sadece bir çok süre tırnaklar istemeden kimyasal temizleyiciler ve boyalar ve uygun olmayan şekilde kesme uygulamalrı ile güçsüzleşir.

Kimi zaman, sık sık çatlayan yada dökülen zayıf tırnaklar için kurtuluş yokmuş şeklinde görünebilir. Sadece, bu tür sorunların çözümü mutfağınızda yatıyor olabilir.

Kuvvetli ve sıhhatli tırnaklar için bu püf noktalarından bazılarını deneyebilirsiniz. Ihmal etmeyin, kalıcı olmak önemlidir bundan dolayı tırnaklar bir gecede düzelemez.

Kırılgan tırnakları güçlendiren 9 doğal gıda #1

TIRNAKLARI GÜÇLENDİREN 9 GIDA

İşte daha kuvvetli ve sıhhatli tırnaklar için 9 organik ürün.

Badem Yağı

1 tatlı kaşığı badem yağını birazcık limon suyuyla karıştırıp ellerinize ve tırnaklarınıza sürün. 2 dakika beklemeye alın, sonrasında durulayın. Badem yağı tırnakları besleyen ve kırılmalarını önleyen antioksidanlar ve besinler ihtiva eder.

Deniz Tuzu

Ellerinizi limon suyu ekleyebileceğiniz su ve deniz tuzu çözeltisine batırın. Ellerinizi 15 dakika beklemeye alın, sonrasında sudan geçirin. Daha iyi sonuçlar için günde 2 kez olmak suretiyle yedi gün süresince tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Tırnaklarınıza birkaç damla Hindistan cevizi yağı damlatın ve nazikçe ovalayın. Hindistan cevizi yağı tırnak etlerini yumuşatır, tırnaklardaki kan dolaşımını iyileştirir ve onları kuvvetlendirir.

Domates Suyu

Antioksidanlar ve proteinler açısından varlıklı olan domates suyu, kırılgan tırnakları iyileştirebilir ve dokularını güçlendirebilir. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey 2 damla biberiye yağı ve 2 yiyecek kaşığı domates suyunu karıştırıp tırnaklarınızı 10 dakika süresince bu karışımda bekletmek.

Elma Sirkesi

1 yiyecek kaşığı elma sirkesini 2 ila 3 bardak ılık su ile karıştırın ve karışımı bir pamuk yardımıyla tırnaklarınıza uygulayın. Asetik asit tırnakları nemlendirir ve kırılmalarını önler.

Zeytinyağı

2 çay kaşığı zeytinyağı ile 10 dakika süresince tırnaklarınıza nazikçe masaj yapın. Bu yağ, kalsiyum emilimine destek verir ve kemik mineralizasyonunu ve kireçlenme sürecini iyileştirir.

Limon Suyu

Limon suyunu sıkın ve suyu bir pamuklu çubukla tırnaklara uygulayın. Arkasından ellerinizi ılık suyla iyice sudan geçirin. Limon, özgür radikallerle savaşmaya destek olan ve daha çok tırnak kırılmasını önleyen kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini ihtiva eder.

Çay Ağacı Yağı ve E Vitamini.

Bir çay kaşığı çay ağacı yağına 2 ila 3 damla E vitamini ilave edin ve karışımla tırnaklara nazikçe masaj yapın. Etkili sonuçlar için işlemi bir ay süresince günde 2 kez tekrarlayın. Çay ağacı yağı kuvvetli bir antiseptiktir ve E vitamini bir antioksidan olarak vazife görür.

Argan Yağı

Bu yağ tırnakları güçlendirmek için iyidir. Manikür yada pedikür esnasında rutinin bir parçası olarak argan yağı uygulayın. Daha sıkı tırnaklar istiyorsanız, ellerinizi oldukça sık yıkamaktan kaçının, oje çıkarıcı kullanımını azaltın, kış aylarında eldiven giyinin ve rejiminize dikkat edin.

Kırılgan tırnakları güçlendiren 9 doğal gıda #2

TIRNAKLAR SAĞLIK DURUMUNU YANSITIYOR

Tırnakların genel sağlığınızla ilgili sırları gizlediğini biliyor muydunuz? Tırnaklarınızı gözlemleyerek probleminin ne işe yaradığını anlayabilirsiniz.

Nefes yada Saydam Tırnaklar

Oldukca nefes tırnaklar bazı durumlarda anemi, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı şeklinde hastalıkların emaresi olabildiği şeklinde bir tek yetersiz beslenme sonucu da ortaya çıkabilirler.

Beyaz Tırnaklar

Tırnaklar çoğunlukla beyaz ve koyu kenarlıysa, bu hepatit şeklinde karaciğer problemlerine işaret edebilir.

Sarı Tırnaklar

Sarı tırnakların en yaygın sebeplerinden biri mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon kötüleşirse tırnaklar çekilebilir, incelebilir yada çatlayabilir. Ender durumlarda, sarı tırnaklar tiroid hastalığını, akciğer hastalığını, diyabeti ve sedef hastalığını izah edebilir.

Mavimsi Tırnaklar

Mavi parlak tırnaklar vücudun yeterince oksijen almadığını izah edebilir. Bu, amfizem şeklinde bir akciğer hastalığına işaret edebilir. Bazı kalp sorunları da mavimsi tırnaklara niçin olabilir.

Buruşuk Tırnaklar

Tırnağın yüzeyi kırışmışsa, sedef hastalığı yada iltihaplı romatizmanın erken bir emaresi olabilir. Tırnaklarda renk değişikliği yaygındır. Tırnak altındaki deri rengi kırmızımsı-kahverengi olabilir.

Soyulan Tırnaklar

Çoğunlukla çatlayan ve dökülen kuru, kırılgan tırnaklar tiroid hastalığının bir işareti olabilir. Sarımsı bir renkle beraber çatlama görülüyorsa, muhtemelen bir mantar enfeksiyonunun işaretidir.

Tırnak Çevresinin Şişmesi ve Kızarması

Tırnak çevresindeki deri kırmızı ve şiş ise bu tırnak iltihabı emaresidir. Bunun sebebi lupus yada başka bir bağ dokusu bozukluğu olabilir. Enfeksiyon da aynı emarelere niçin olabilir.

Tırnak Altında Koyu Çizgiler

Tırnak altındaki koyu çizgiler en kısa sürede incelenmelidir. Kimi zaman cilt kanserinin en tehlikeli türü olan melanomdan kaynaklanırlar.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.