Kırklareli’deki tek hanım itfaiyeci

02.10.2022
Kırklareli’deki tek hanım itfaiyeci


Bayanlar her alandaki mesleklerde etken çalışırken, fiziken zorlanacakları mesleklerde de var olmaya başladı.

Kırklareli'deki tek kadın itfaiyeci

Düzgüsel bir meslekten oldukca daha çok özelliklerin arandığı itfaiyecilikte 23 yaşındaki Elif Yazıcı, başarıdan başarıya koşarak görenleri şaşırtıyor.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde tek hanım itfaiyeci olarak vazife meydana getiren Yazıcı ekip dostlarıyla beraber vakalara müdahale ediyor.

İtfaiyecilik eğitimi aldı

Yazıcı, lisenin peşinden meslek arayışında olduğu dönemde itfaiyeci olmaya karar verdi. “Niçin bir bayan itfaiyeci olmasın?” diye düşünerek eğitim yaşamını buna nazaran şekillendiren Yazıcı, üniversite tercihleri içinde yazdığı Giresun Üniversitesi Iyelik Koruma ve Güvenlik Kısmı Sivil Müdafa ve İtfaiyecilik Programı eğitimini tamamladı.

Kırklareli’deki tek hanım itfaiyeci VİDEO

itfaiyeci

Görevinde ön sıralarda

AA’nın haberine nazaran, Lüleburgaz İtfaiye Müdürlüğü’nde ortalama 7 ay ilkin itfaiye eri olarak görevine süregelen Yazıcı, ekip dostlarıyla yangın, kaza, arama ve kurtarma görevlerinde ön sırada yer ediniyor.

Yazıcı, itfaiyecilik mesleğini sevmiş olarak yerine getirdiğini belirtti.

itfaiye

Lüleburgaz İtfaiye Müdürlüğü’nde görevli

Eğitim yaşamı sürecinde mesleğe başlamış olacağı ilk günü merakla beklediğini aktaran Yazıcı, “Ortalama 7 aydır Lüleburgaz Belediyesinde itfaiye eri olarak vazife yapmaktayım. Bir itfaiye istasyonunun önünden geçerken ‘Niçin bir bayan itfaiyeci olmasın?’ diye düşündüm. Sonrasında da üniversitede de eğitim hayatımı bu şekilde ilerletmek istedim. Giresun Üniversitesi’nden mezun oldum ve Lüleburgaz İtfaiye Müdürlüğü’nde görevimi yerine getiriyorum.” diye konuştu.

itfaiye

“İnsan hayatına dokunmak güzel”

İnsan hayatına dokunmanın oldukca güzel bir şey bulunduğunu vurgulayan Elif Yazıcı şöyleki devam etti:

“Onların da size teşekkür etmesi de oldukca mükemmel. Doğal ki bunlar güzel duygular. Kendimle gurur duyuyorum. Bu mesleği meydana getiren hanım meslektaşlarımla da gurur duyuyorum. Bir suç duyurusu aldığımızda heyecanlı oluyoruz. İlk zira neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Doğal bir korku falan olmuyor kesinlikle zira işi iyi mi yapmamız icap ettiğini biliyoruz. Bir insan da olsa hayvan da olsa, onu kurtarmak doğal ki de mutluluk verici oluyor. Zira bir can kurtarıyorsunuz. Bir çok insanoğlunun korkmuş olduğu hayvanlara siz dokunuyorsunuz yada kaçtığı tüm vakaları siz koşarak gidiyorsunuz. Yangına kimse girmez fakat biz bunu işimiz olduğundan sevmiş olarak yapıyoruz ve sevmiş olarak müdahale ediyoruz. Bunlar güzel duygular.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.