Kırmızıyı sollar: Siyah domatesin yararları

29.01.2022
Kırmızıyı sollar: Siyah domatesin yararlarıGörenlerin inanmakta zorlandığı siyah renkli domateslerin, bilim adamları tarafınca kırmızı domateslere nazaran daha sıhhatli olduğu belirtiliyor. Peki siyah domates nedir, yararları nedir?


Kırmızıyı sollar: Siyah domatesin faydaları

Domestes denilince akla ilk gelen renk kırmızı, nadiren yeşil, kimi zaman de turuncudur.

Peki ya siyahı bile varmış desek…

Türkiye pazarlarına kendisine pek sık rastlamasak da, ABD başta olmak suretiyle pek fazlaca ülkenin ilgi odağı olmuş durumda.

Süper sebze kategorisinde yer edinen ve “Kumato” olarak malum siyah domatesler, diyabet ve aşırı kiloluluk hastalıklarına yararları ile öne çıkıyor.

Peki siyah domates nedir, iyi mi yenir, yararları nedir? İşte merak edilenler…

SİYAH DOMATES VE FAYDALARI

Hala üstünde araştırma meydana getirilen siyah domates düzgüsel domates benzer biçimde tüketilebiliyor.

Yeşil, kahverengi ve olgunlaşmasıyla beraber siyah rengini alan  bu domateslerin kökeni Galapagos adaları kısaca Cenup ABD’dır. Türlerin karışması ile elde edilmiş bu domatesler, gıda kıymeti oldukça yüksektir.

Genetik olarak bir değişmenin yapılmadığı söylenilen siyah domatesler, kalınca dokuya haiz ve tadı oldukça güzeldir. Bolca etli olan domatesler sıhhat açısından da oldukça faydalıdır

Kumato kısaca siyah domatesler düzgüsel domateslere oranla daha çok vitamin ve antioksidan ihtiva eder. Siyah domatese rengini veren anthocyanin maddesi kanser ve kalp rahatsızlıklarıyla savaşır. Yaşlanmayı önleyici özelliği de vardır.

Kırmızıyı sollar: Siyah domatesin faydaları  #1

Kırmızıyı sollar: Siyah domatesin faydaları  #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir