Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirin! Çinko açısından varlıklı 7 mühim gıda…

29.11.2022
Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirin! Çinko açısından varlıklı 7 mühim gıda…


Kış aylarında hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek oldukça önemlidir. Bu yüzden öğünlerinize çinko açısından varlıklı olan bu gıdaları eklemeyi ihmal etmeyin!

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirin! Çinko açısından zengin 7 önemli besin...

Meydana getirilen araştırmalara nazaran çinko, bağışıklığı güçlendirmek için oldukça önemlidir. Sıhhatli bir metabolizmayı, beyin sağlığı ve sindirimi sürdürmek için oldukça önemlidir. Bu yüzden her insanın tertipli olarak çinko içerikli besinler tüketmesi gerekir.

Kış yaklaşırken grip ve öteki hastalıkları önlemek için günlük olarak kafi oranda çinko alınmalıdır. Çinko açısından varlıklı olan gıdaları sizler için derledik…

1- Yumurtalar

Yumurtadaki çinko, günlük hedefinize ulaşmanıza destek olabilir. Günlük alınması ihtiyaç duyulan miktarın yüzde beşi bir büyük yumurtada bulunur. Büyük bir yumurtada 77 kalori, 6 gram protein, 5 gram iyi yağ ve selenyum, B vitaminleri dahil olmak birçok gıda bulunabilir.

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirin! Çinko açısından zengin 7 önemli besin... #1

2- Kuruyemiş

Badem, kaju fıstığı ve çam fıstığı şeklinde fındık yiyerek çinko tüketiminizi artırabilirsiniz. Bir başka iyi kaynak da aslen bir baklagil olan yer fıstığıdır. Bolca oranda çinko içeren bir yemiş arıyorsanız, kaju mükemmel bir seçenektir. Kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak suretiyle çeşitli hastalıkların risk faktörlerinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirin! Çinko açısından zengin 7 önemli besin... #2

3- Tavuk

Tavuktan iyi oranda çinko alabilirsiniz. Tavsiye edilen günlük çinko alımını elde etmek için tavuk çorbası, ızgara tavuk yiyebilirsiniz. Bildiğiniz şeklinde tavuk, protein açısından da zengindir.

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirin! Çinko açısından zengin 7 önemli besin... #3

4- Karpuz tohumları

Karpuz da dahil olmak suretiyle kavun tohumları çinko ve potasyum ve bakır şeklinde öteki mikro besinler açısından zengindir. Çekirdeklerini etli kısımlarından ayırıp güneşte kurutup atıştırmalık olarak yiyebileceğiniz şeklinde öğütüp yemeklerinize de katabilirsiniz. Karpuz tohumları kan şekeri kontrolü, kalp sağlığı ve bağışıklık için mükemmeldir.

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirin! Çinko açısından zengin 7 önemli besin... #4

5- Baklagiller

Çinko ek olarak nohut, mercimek ve fasulye şeklinde baklagillerde de bulunur. Baklagiller, yağ oranı düşük ve protein oranı yüksek mükemmel bir protein, lif, vitamin ve mineral deposudur.

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirin! Çinko açısından zengin 7 önemli besin... #5

6- Süt ürünleri

Çinko, süt ürünlerinde bulunan birçok mineralden biridir. İki mühim kaynak süt ve peynirdir. Protein, kalsiyum ve D vitamini, süt ürünlerinde bulunan ve kemik sağlığı için oldukça mühim olduğu kabul edilen öteki gıdalardan bir tek birkaçıdır.

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirin! Çinko açısından zengin 7 önemli besin... #6

7- Kepekli tahıllar

Bazı çinko buğday, kinoa, pirinç ve yulaf şeklinde tam tahıllarda bulunabilir.

Enfeksiyon kapma riskinizi azaltmak ve bağışıklığınızı güçlendirmek için bu yiyecekleri kış süresince tükettiğinizden güvenilir olun.

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirin! Çinko açısından zengin 7 önemli besin... #7

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.