Kış depresyonuna iyi gelen 5 beslenme önerisi

07.02.2022
Kış depresyonuna iyi gelen 5 beslenme önerisiMevsimsel depresyonun gerçek bir şey bulunduğunu biliyor musunuz? Soğuk havayla gelen fena ruh halini tersine çevirmeye destek olacak yiyecekleri sizler için sıraladık…


Kış depresyonuna iyi gelen 5 beslenme önerisi

Asla soğuk bir kış sabahı uyandığınız ve etrafınızdaki her şeyin hoş olmadığını hissettiğiniz oldu mu? Ne kadar gerçek olursa olsun, mevsimsel depresyon sizi karanlık bir yere itebilir. Sadece her probleminin bir tedavisi olduğu şeklinde, mevsimle beraber gelen depresyonu da tedavi edebilirsiniz.

Genel olarak mevsimsel duygudurum bozukluğu, mevsimlerin değişmesi sonucu ortaya çıkmış olduğu malum bir depresyon şeklidir. Genel olarak, semptomlar sonbaharda kötüleşir ve soğuk aylarda zirve yapar. Emareleri, toplumsal geri çekilme, konsantrasyon güçlüğü, bitkinlik ve umutsuzluk hissi şeklinde öteki depresyon durumlarına oldukça benzer.

Mevsimsel depresyon tedavileri içinde egzersiz, konuşma terapileri, sıhhatli beslenme ve ilaç kullanımı yer alabilir. Sadece uzmanlar, ruh halinizi yükselten belirli yiyecekleri yada yiyecekleri denemenin de kendinizi daha iyi hissetmenize destek olabileceğini öne sürüyor. Diyetteki bu ufak değişimler lezzetlidir ve ruh halinizi de iyileştirebilir. İşte, depresyonu tedavi etmek için yiyebileceğiniz bazı yiyecekler;

Kış depresyonuna iyi gelen 5 beslenme önerisi #1

1. BİTTER ÇİKOLATA

Çikolatalar, zor zamanlarda kendi kendine ilaç almanın leziz ve kolay yollarından biridir. Sadece, herhangi bir çikolatayı yada çikolata aromalı dondurmayı tercih etmek, hakkaten mutsuzluğu azaltmayacaktır.

Bununla beraber, bitter çikolata tüketmek ruh halini mühim seviyede iyileştirebilir. Ek olarak bir tür kuvvetli antioksidan olan polifenoller ihtiva ederler. Kendinizi fena hissettiğinizde en yüksek kakao içeriğine haiz bir bitter çikolatayı kemirmeniz yeterlidir.

Kış depresyonuna iyi gelen 5 beslenme önerisi #2

2. OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ

Omega-3 yağ asitleri yüzyıllardır sağlığa olan yararları sebebiyle alkışlanıyor. Ek olarak Omega-3’ün ruh halinizi de etkileme gücüne haiz bulunduğunu biliyor musunuz? Uzmanlar, moraliniz bozukken somon, ceviz ve keten tohumu yemenizi önerir. Bunlar, size bu yağ asitlerinin en yüksek seviyelerini sağlayabilecek en iyi kaynaklardır.

Kış depresyonuna iyi gelen 5 beslenme önerisi #3

3. MUZ

Muz, mükemmel bir ruh hali güçlendirici olan amino asit, triptofan ihtiva eder. Ek olarak muzdaki karbonhidrat, potasyum ve organik şeker, beyni beslemeye destek sağlar. Muzdaki öteki bir temel makro gıda olan magnezyum, kaygı düzeylerini düşürmenin yanı sıra uyku standardını artırmaya destek olabilir. Bunlar mevsimsel depresyonun iki yaygın emaresidir.

Kış depresyonuna iyi gelen 5 beslenme önerisi #4

4. ŞEKER TÜKETİMİNİ SINIRLAMAK

Şeker ilk başta sizin için mutlu bir destek olabilir, sadece araştırmalar yüksek şeker alımının beyninizi işlevsel olarak değiştirebileceğini ortaya koyuyor. Oldukça fazla şeker beyninizi yavaşlatmakla ilişkilidir. Bilhassa depresyon yaşıyorsanız, şeker alımınızı düşük tutmak devamlı güvenlidir.

Malzemeler için besin etiketlerini fark etmeye başladığınızda, çeşitli şeker biçimlerine şahit olacaksınız. Bunlar şurup şeklinde karşımıza çıkar. Onları fark ederseniz, bırakın.

Kış depresyonuna iyi gelen 5 beslenme önerisi #5

5. B12 İÇEREN BESİNLER

Kandaki düşük kobalamin seviyeleri çoğu zaman depresyonla bağlantılıdır. B12 vitaminini rejiminize dahil etmenin birkaç yolu vardır. Bu vitaminin gıda kaynakları içinde süt, yoğurt, süzme peynir, yumurta ve tahıllar şeklinde güçlendirilmiş besin ürünleri bulunur. Ruh halinizi süratli bir halde yükseltmek için onları rejiminize ilave edin.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.