Engellemeler değil, kişisel tedbirler devreye girecek

18.04.2022
Engellemeler değil, kişisel tedbirler devreye girecekÖnümüzdeki süreçte kısıtlamaların kaldırılacağına işaret eden Bakan Koca, kişisel tedbirlerin ön planda olacağını belirtti.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaşamımıza giren maske kullanımı zorunluluğu açık alanlarda kalksa da, kapalı mekanlarda devam ediyor.

Olay sayılarındaki düşüş ve yoğun bakım ünitelerinin kapanması, maske zorunluluğunun kalkacağına dair umutları artırıyor.

Bursa’ya resmi ziyarette bulunan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, kentin valilik binasında koronavirüs tedbirlerine yönelik açıklamalarda bulunmuş oldu.

Koronavirüsün artık gündemden çıkmaya fazlaca yaklaştığına değinen Bakan Koca, 20’den fazla ilde yoğun bakım hasta sayısının sıfır bulunduğunu hatırlattı.

Bilim Kurulu çarşamba günü

Öteki taraftan hatırlatma dozlarına vurgu icra eden Bakan Koca, maskelerin çıkarılmasının beklendiği Bilim Kurulu toplantısı için de tarih verdi.

Çarşamba günü gerçekleşecek Bilim Kurulu toplantısının tehlikeli sonuç bulunduğunu ifade eden Bakan Koca, kısıtlamalara yönelik pozitif açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Kişisel tedbirler devreye girecek”

Kısıtlamalarla ilgili, “Önümüzdeki dönem engelleme değil kişisel tedbirler devreye girecek. Omicron öncesi hastane yükü 4 de bire inmiş durumda.” diyen Bakan Koca, kapsamlı değerlendirmeler yapacaklarını açıkladı.

Fahrettin Koca: Engellemeler değil, kişisel tedbirler devreye girecek ViDEO

“Toplantılarımızın en mühim gündem maddesi sıhhat yatırımları”

Bakan Koca, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Sıhhat hizmetlerimizin kapsamlı değerlendirmesini yapmak, Sıhhat yatırımları incelemek ve sıhhat çalışanlarımıza bir araya gelmek için yeşil Bursamızdayız.

Sıhhat alanındaki gereksinimleri ve desteklerin belirleneceği toplantılarımızın mühim gündem maddesi sıhhat yatırımları.

Bursa ülkemizin en süratli büyüyen illerimizden. Pandemi döneminde kent hastanemiz mühim bir yükümüzü aldı. Şu an yapımı devam eden 18 inşaatımız devam etmekte. Hemşehrilerimizin nitelikli sıhhat hizmetlerimize erişebilmesi sıhhat personellerimizin yardımıyla. Nitelikli insan kaynağımız 20 yılda dört kattan fazla ulaşmış durumdayız.

Fahrettin Koca: Kısıtlamalar değil, kişisel tedbirler devreye girecek #1

Koronavirüs servisleri kapanıyor

Koronavirüs salgını hala gündemde olsa da zihnimizden çıkarma zamanı geldi. Aşı ile korunarak günlük yaşamı sürdürmek istiyoruz. Yoğun bakımlardan hastalar azalmakta ve koronavirüs servisleri kapanmaktadır.

Çarşamba günü yapılacak olan Bilim Kurulu toplantısı en mühim toplantılarımızdan biri. Bugünkü program oldukça yoğun. Bugünün ve geleceğin hekimleri öle bir araya geleceğiz.

Fahrettin Koca: Kısıtlamalar değil, kişisel tedbirler devreye girecek #2

Salgın en düşük düzeyde

Peşinden il yönetimleri ile beraber değerlendirme toplantısı olacak. Hastane ziyaretleri gerçekleştireceğiz. Salgın her geçen gün gündemimizde çıkmaya başladı dün itibariyle 3 bin 200’e düştü. Ve en düşük olan düzeye geldi. Vefat sayısı azaldı. Ek bir hastalığı olmayan vefat eden hastamız yok.

Bu yıl Sıhhat Bakanlığı kadrolarının üstündeki adaletsiz durumu düzenlemek suretiyle meclisten kanun geçti. Yasanın geçmesini bekledik. ÖSYM tarafınca bugün açıklanacak. 11 bin 500 e yakın uzmanlık talebesi ekibi açıklanacak.

Bursa’da 50’ye yakın vakamız var. Vefatlar giderek azaldı. Covid Bursamızdan da giderek sıfıra doğru iniyor, sıfıra gelecek haftalarda ulaşacağımızı söyleyebilirim.”

Fahrettin Koca: Kısıtlamalar değil, kişisel tedbirler devreye girecek #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir