Kitap Tanıtımı Beş Şehir

02.02.2021
Kitap Tanıtımı Beş Şehir

Kitap tanıtımı beş şehir; Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yazmış olduğu “Beş Şehir‘in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır. İlk bakışta birbiriyle çatışır görünen bu iki duyguyu sevgi kelimesinde birleştirebiliriz. Bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, benim hayatımın tesadüfleridir. Bu itibarla onların arkasında kendi insanımızı ve hayatımızı, vatanın manevi çehresi olan kültürümüzü görmek daha da doğru olur.”

Kitap Tanıtımı Beş Şehir

Sırasıyla Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul şehirlerinden bahsetmiş.

Ahmet Hamdi Tanpınar bu kitabında yoğun bir anlatımı var, örneklendirmeye çok yer vermiş ve dili çok kuvvetli.

Gittiği bu beş şehir‘i aslında bir turist olarak değil de geçmiş tarihin anılarıyla beraber yürümüş sokaklarını, geçmişin

Beş Şehir

Beş Şehir

hikayelerini diri tutmuş zihninde. Kitabı okurken mutlaka böyle görülmeli her şehir diye düşündüm.

Ziyaret edilen bu şehirleri yazarın da ifade ettiği gibi manevi çehresini görmek daha doğru olur. İnsanın her daim kendisine sorması gereken ‘biz neydik, neyiz ve nereye gidiyoruz?’ sorularının cevabını o şehirlerin manevi rüzgarında hissetmiş.

Ve yazarın bahsettiği şahısların asıl dünyasını, savaşırken, düşünürken, plan kurarken, birilerine öğretilerinden bahsederken onların  muhayyilesini merak etmesi onları anlamak istemesi beni yazarla buluşturan kısmı oldu bu kitapta.

Şehirlerde yeniyi eskiyle buluşturmuş. Eksik yönlerini, kaybolan tarihleri veya yansıyan tarihlerine çok değinmiş.

Aslen kitap bizi hem geçmiş tarihle hem tarihi şahsiyetlerle hem de yaşadığı zamanla bir araya getirmiş.

İyi okumalar

YAZAR BİLGİSİ
Web Hane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.