Kolanın Faydaları ve Zararları

21.04.2021
Kolanın Faydaları ve Zararları

Hiç şüphesiz hemen her insanın hayatından bir kez olsun tattığı içeceklerden birisi de koladır. Her ne kadar tadı çok güzel gelse de başta asitli bir içecek olması gibi bazı zararlarından ötürü kola tüketimi pek tavsiye edilmez. Peki, birçok insan tarafından günlük olarak tüketilen kolanın faydaları ve zararları nelerdir?

Daha doğrusu birçok zararını bildiğimiz kolanın herhangi bir yararı var mıdır? Gelin bu sorularımıza birlikte cevap arayalım.

Kolanın Faydaları

Günlük hayatta severek tükettiğimiz karamel ile renklendirilen, şekerli, kafein içeren alkolsüz sodalı bir içecek olan kolanın genel olarak zararları konusunda bilgi sahibiyiz. Ancak kolanın bazı yararlarının olduğu da bir gerçek. Kolanın faydaları arasından bazıları aşağıda sıralanmıştır.

 • Kola içince içeriğindeki fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden kaynaklı kusma isteğinizi engeller.
 • Kolanın içince zevk aldığınız kadar içmeden de kullanıp faydasını görebileceğiniz birkaç faydası mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır:
 • İçeriğindeki ortofosforik asit sayesinde kolayı dalgalı ve ıslak saçlarınıza masaj yaparak ıslatırsanız saçlarınızı daha parlak, buklelerinizi ve kıvırcıklarınızı daha belirgin hale getirebilirsiniz. Kolanın içeriğindeki asit-alkali dengesi ve pH dengesi de kuru ve kırık saçlar için çok faydalıdır.
 • Saçınıza yapışan sakızları çıkarmak için çok kolay bir yöntem var. Yapışan sakızın üstüne biraz kola dökün ve yaklaşık beş on dakika kadar bekleyin sonra dikkatli bir şekilde saçınıza zarar vermeden çıkarın.
 • Eğer saçınızı boyadıysanız ve boya saçınızı çok koyu ve parlak yaptıysa saçlarınızı kola ile yıkayarak rengini açabilirsiniz. Kolanın içeriğindeki sitrik asit ve turunçgil yağlarından dolayı böyle etkileri mevcuttur.
 • Hintli çiftçiler tarladaki ürünlerini böcek ve haşerelerden korumak için üstlerine kola sıkıyorlar. Böylece kolanın şekerli yapısı karıncaları üzerine çekiyor ve karıncalar da haşerelerin baş düşmanı. Ayrıca bahçenizde sümüklü böcekler varsa da kola çok etkili bir yöntem. Küçük kaplara kola doldurup bahçenizin bazı bölgelerine yerleştirin sümüklü böcekler bahçenizden uzak duracaktır.
 • Böcek ısırması gibi durumlarda yaralı bölgeye kola dökülen bir parça pamuğu koyabilirsiniz. Kolalı pamuk yaradaki kaşınma ve yanma hissini yok edecektir. Bunun nedeni kolanın içeriğindeki kafein etkisinden kaynaklıdır. Yazları denize gittiğinizde olan denizanası çarpmalarında da kullanılan etkili bir yöntemdir.
 • İçeriğindeki ortofosforik asit kireç ve türevlerinin kalıntılarını çözmede çok etkili bir yöntemdir. Sünger yardımıyla kireçli banyo yüzeylerini temizleyip birkaç saat bekletin tertemiz parlak yüzeylere sahip olacaksınız.
 • Kolanın içeriğindeki asitler ve kafein aynı zamanda çok iyi yağ sökücü özelliğine de sahiptir. Yağlı bulaşıkları ve ocağınızı kola döktükten sonra birkaç saat bekletin ve durulayın. Yağlardan eser kalmayacaktır.
 • Kötü kokan kıyafetlerinizi bire bir ölçekli su ve kola karışımında bir iki saat kadar bekletin ve sonra kıyafetlerinizi makinede yıkayın kokuların gittiğini fark edeceksiniz.
 • Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız bozuk paraların renginin ne kadar karardığının farkındasınız. Bozuk parayı kola dolu bir kavanoza atıp on on beş dakika kadar bekletin ve paraları su ile yıkayın paralarınızın rengi açılacaktır.
 • Kolanın paslı yüzeyleri çıkarmada çok etkili yöntemleri daha vardır. Paslı cıvataları, metalleri sünger yardımıyla kola dökerek temizleyebilirsiniz.

Kolanın Zararları

Severek tüketilen bir içecek olmasına rağmen kolanın zararları hemen her insan tarafından bilinir. Yukarı da her ne kadar faydalarının olduğundan bahsetsek de, aşağıda sıraladığımız zararları beraberinde kolanın çok tüketilmemesi gereken bir içecek olduğu konusunda da hemfikir olacağız.

 • Kola içerdiği yüksek şeker bakımından çok yüksek bir kalori değerine sahiptir. Bu da çocukluktan itibaren tüketildiği varsayılırsa obezitenin en büyük nedenlerinden birisidir. Bir litre kolanın yaklaşık 400 kalorisi vardır. Kan şekerini ani yükselten kola içtiğimiz zaman vücudun yağ depolama işlevini harekete geçirir.
 • İçerdiği kafeinden dolayı uyku sorununa yol açar ve bunun sonucunda stres hormonlarının salgılanmasına neden olur. İçeriğindeki asit kafein ile birleştiğinde vücuttaki vitaminleri öldürür ve vitamin eksikliği meydana gelir.
 • Kan şekerinde neden olduğu ani dalgalanmalar kalp damar hastalıkları gibi birçok ciddi rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Kola tüketimi cilt bozulmalarına yol açar. Her gün kola içmek ciltte yoğun sigara kullanımındaki gibi zararlı etkiler göstermektedir. Kırışıklıklara neden olur.
 • Kola içerisindeki fosfordan dolayı kemik yumuşamasına neden olur. Hormonların daha fazla salgılanmasını sağlar ve bu da birçok ciddi sağlık sorununa neden olmaktadır.
 • Kolanın asitli yapısı mide duvarını tahriş ettiğinden dolayı ciddi mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Ayrıca midede sindirim sıkıntısı da yaratabilir.
 • Kola tüketiminde mide asidi arttığı için sindirim rahatsızlıklarına yol açar. Kolanın içeriğindeki asit midedeki asit seviyesini arttırıp enzim miktarını azaltır. Zamanla midede gastrit, mide ülseri, mide delinmesi gibi sağlık sorunları oluşmaktadır.
 • Kola içeriğindeki maddelerden dolayı vücuttaki kalsiyum emilimini azaltır. İçeriğindeki yüksek miktarda şekerden dolayı diş çürümesine ve şeker hastalığı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Zamanla diş kaybı gibi sorunlar görülebilir.
 • Tüm bunların yanı sıra osteoporoz, asabilik, çocukların zihinsel gelişiminde olumsuz etkiler bırakabilir. Ayrıca yüksek gaz içeriği bulunan kola ciltte egzaman ve kuru cilde neden olabilir.
ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.