Kolesterolü düşürüyor, kemikleri koruyor! Günde bir tek 1 avuç yerseniz

30.06.2022
Kolesterolü düşürüyor, kemikleri koruyor! Günde bir tek 1 avuç yersenizHem eşi olmayan tadı hem de sağlığa faydalarıyla en fazlaca tüketilen kuru yemişlerden kabul edilen fındıklar, fena kolesterolün düşmesini sağlarken kemik ve dişleri de koruyor. İşte fındığın tüm yararları.


Kolesterolü düşürüyor, kemikleri koruyor! Günde sadece 1 avuç yerseniz

Gıdalar, insanoğlu için ana gıda deposudur. Hücrelerin düzgüsel emek vermesi, büyümesi ve gelişmesi için lüzumlu vitaminler beslenme kanalıyla alınır. Her vitaminin vücutta mühim bir işlevi vardır. Bu yüzden vitamin eksikliği sıhhat problemlerine yol açabilir. Yeterince meyve, sebze, baklagiller, kepekli tahıllar ve süt ürünleri tüketmemek kalp hastalığı, kanser ve osteoporoz gelişme riskini artırabilir.

Bilhassa kemik sağlığıyla ilgili en mühim gıdalardan biri kalsiyumdur. Kalsiyum mineralinin yüzde 99’dan fazlası vücut tarafınca kemiklerde ve dişlerde depolanır. Ek olarak vücut, kasların ve damarların kasılıp gevşemesine destek olmak, hormon ve enzimleri salgılamak ve sinir sistemi kanalıyla mesajlar göndermek için kalsiyuma gerekseme duyar.

Genel olarak kalsiyum denince akla süt, peynir ve yoğurt benzer biçimde süt ürünleri gelse de kalsiyum depolarını çoğaltmak için tüketilebilecek başka besin kaynakları da vardır. Mesela, yeşil yapraklı sebzeler, balıklar, tahıllar ve soya kalsiyum sağlar.

Kalsiyum zengini olan ve onlarca faydası olan bir öteki gıda de yüksek kaliteli yağ ve protein içinde ne olduğu ile öne çıkan fındıktır. Fındık, sağlığa yararlı olan birçok gıda ihtiva eder.

Kolesterolü düşürüyor, kemikleri koruyor! Günde sadece 1 avuç yerseniz  #1

Fındığın gıda değerleri

Fındıklar muhteşem tekli doymamış yağ asitleri deposudur, rejim lifi açısından zengindir, antioksidan güce haizdir, iyi vitamin ve mineral deposudur ve kalp damar sağlığını destek sunar.

100 gr fındığın gıda içinde ne olduğu şu şekildedir:

Kalori: 628 kcal

Karbonhidrat: 7.2 gr

Protein: 17 gr

Yağ: 56.9 gr

Doymuş yağ: 4.75 gr

Tekli doymamış yağ: 44.2 gr

Rejim lifi: 11.6 gr

Fındıkta iyi oranda bulunan besinler şunlardır:

Manganez

Fındık, muhteşem bir manganez deposudur. Manganez, birçok değişik metabolik süreci kolaylaştıran çeşitli enzimler için bir kofaktör görevi görür. Bununla birlikte özgür radikallerin niçin olduğu hasarın önlenmesine de katılır.

Bakır

Fındık muhteşem bir bakır deposudur. Çeşitli enzimlerin bir bileşeni olarak bakır, vücutta hemoglobin ve dokuların yapısında ve onarımında kullanılan bir protein olan kolajen oluşumu için gereklidir. Bakır ek olarak vücudun özgür radikallere karşı savunmasına da katkıda bulunur.

E vitamini

Fındık, muhteşem bir E vitamini deposudur. Mühim bir antioksidan olan E vitamini, vücudun hücrelerini, bilhassa kırmızı kan hücrelerini ve beyaz kan hücrelerini çevreleyen zarı korur.

Magnezyum

Fındık, iyi bir magnezyum deposudur. Magnezyum kemik gelişimine, proteinlerin oluşumuna, kas kasılmasına, diş sağlığına ve bağışıklık sisteminin işleyişine katılır. Ek olarak enerji metabolizmasında ve sinir ikazlarının iletilmesinde rol oynar.

Demir

Fındık, iyi bir demir deposudur. Her vücut hücresi demir ihtiva eder. Demir minerali, oksijenin taşınması ve kanda kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Bununla birlikte yeni hücrelerin, hormonların ve nörotransmitterlerin (sinir uyarılarındaki haberciler) üretiminde de rol oynar.

B1 vitamini

Fındık iyi bir B1 vitamini deposudur. Tiamin olarak da adlandırılan B1 vitamini, esas olarak yenen karbonhidratlardan enerji üretimi için gereklidir. Ek olarak sinir ikazlarının iletilmesine katılır ve düzgüsel büyümeyi destek sunar.

Fosfor

Fındık iyi bir fosfor deposudur. Fosfor, vücutta kalsiyumdan sonrasında en bolca bulunan ikinci mineraldir. Sıhhatli kemik ve dişlerin oluşumunda ve korunmasında mühim bir rol oynar. Ek olarak, dokuların büyümesine ve yenilenmesine katılır ve düzgüsel kan pH değerinin korunmasına destek sağlar. Fosfor ek olarak hücre zarlarının bileşenlerinden biridir.

Çinko

Fındık çinko deposudur. Çinko, bilhassa bağışıklık reaksiyonlarında, genetik materyalin üretiminde, tat algısında, yaraların iyileşmesinde ve fetüsün gelişiminde rol oynar. Ek olarak cinsellik ve tiroid hormonları ile etkileşime girer. Pankreasta insülinin üretimine, depolanmasına ve salınmasına katılır.

Pantotenik asit

Fındık, pantotenik asit deposudur. B5 vitamini olarak da adlandırılan pantotenik asit, yenen yiyeceklerde bulunan enerjinin uygun şekilde kullanılmasını sağlar. Ek olarak steroid hormonlarının, nörotransmiterlerin ve hemoglobinin üretimine katılır.

B6 vitamini

Fındık, B6 vitamini deposudur. Piridoksin olarak da adlandırılan B6 vitamini, proteinlerin ve yağ asitlerinin metabolizmasında ve ek olarak nörotransmitterlerin üretiminde yer alır. Ek olarak kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkıda bulunur ve daha çok oksijen taşımalarını sağlar. Piridoksin ek olarak glikojenin glikoza dönüşümü için gereklidir ve bağışıklık sisteminin muntazam çalışmasına katkıda bulunur. Bu vitamin, sinir hücrelerinin belirli bileşenlerinin oluşumunda da yer alır.

Folat

Fındık bir folat deposudur. Folat yada bir öteki adıyla B9 vitamini, kırmızı kan hücreleri de dahil olmak suretiyle vücuttaki tüm hücrelerin üretiminde yer alır. Bu vitamin, genetik materyalin (DNA, RNA) üretiminde, sinir sistemi ve bağışıklık sisteminin işleyişinde, ek olarak yaraların iyileşmesinde mühim rol oynar. Yeni hücrelerin üretimi için lüzumlu olduğu benzer biçimde gelişme dönemlerinde ve fetüsün gelişimi için de fazlaca önemlidir.

Kolesterolü düşürüyor, kemikleri koruyor! Günde sadece 1 avuç yerseniz  #2

Fındığın yararları

Fındıkta bulunan yağlar içinde, zeytinyağında da bulunan oleik asit başta olmak suretiyle, tekli doymamış yağlar ağırlıktadır. Ek olarak linoleik asit benzer biçimde çoklu doymamış yağlar ihtiva eder. Bunların haricinde E vitamininin varlığı da öne çıkmaktadır. Fındık ek olarak kalsiyum, fosfor, magnezyum ve manganez benzer biçimde iyi bir mineral deposudur.

Fındık yağları çoğunlukla tekli doymamış yağlardır ve HDL (iyi) ve LDL (fena) kolesterol seviyelerinde bir denge sağlar. İyi kolesterolü yükseltir ve fena kolesterolün atılımını destek sunar. Fındıkta bulunan çeşitli besinler, kalp ve damar sağlığının korunmasına katkıda bulunur.

Fındıkta bulunan E vitamini ve fitosterollerin antioksidan tesiri, kan damarlarının elastikiyetini koruyarak dolaşımın sıhhatli olmasını sağlar.

Kalsiyum açısından zenginliği fındığı, kemikler ve dişler için sıhhatli bir gıda yapar. Fındık tüketimi, osteoporoz benzer biçimde kemik hastalıklarını önlemeye destek sağlar.

Bilimsel veriler, her gün bir yada bir buçuk avuç fındık yemenin sağlığı artırdığını göstermektedir. Günde 1 avuç fındık, koroner kalp hastalığı riskini azaltır, kemikleri korur ve vücuda birçok gıda sağlar.

Fındık ek olarak muhteşem bir rejim lifi deposudur. Lifler, vücut tarafınca sindirilmeyen tüm maddeleri emer. İki tür rejim lifi vardır, çözünmeyen lif ve çözünür lif. Çözünmeyen lif içinde ne olduğu yüksek bir rejim, bağırsak fonksiyonunun korunmasına destek olurken, çözünür lif içinde ne olduğu yüksek bir rejim, kalp ve damar hastalıklarını önlemeye ve tip 2 diyabeti denetim etmeye destek sağlar. Yüksek lif alımı tokluk üstünde de pozitif bir etkiye haizdir ve daha düşük kolon kanseri riski ile ilişkilidir.

Fındık yüzde 60 çözünmez lif ve yüzde 40 çözünür lif ihtiva eder. Günde 25 ila 30 gr rejim lifi tüketilmesi tavsiye edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir