Kollajen takviyesi lüzumlu mi, güzellik uykusu gerçek mi

26.04.2022
Kollajen takviyesi lüzumlu mi, güzellik uykusu gerçek miSıhhat Yazarı Dr. Gülsüm Kartal, güzellikten ve gençlikten görevli olarak malum kollajenin yaş ilerledikçe azaldığını belirterek takviye şekilleri hakkında informasyon verdi.


Kollajen takviyesi gerekli mi, güzellik uykusu gerçek mi

Gençlik ve güzellik denildiği süre akla gelen ilk protein kollajen (yada kolajen), öteki taraftan da vücudun harcı olarak bilinmektedir.

Vücudumuzdaki tüm organları birbirine bağlayan, bununla birlikte gençliği ve güzelliği elde eden kollajen, 20 yaşından sonrasında vücutta azalmaya adım atar.

Sıhhat Yazarı Dr. Gülsüm Kartal, yaş ilerledikçe önemi daha oldukça artan kollajen hakkında verdiği bilgilerde, kollajen eksikliğine yol açan etkilere değindi.

Yaşlandıkça kollajen azalımı hızlanıyor

Dr. Kartal, yaşa bağlı azalmanın yanı sıra menopozun da etkili bulunduğunu vurgulayarak bu dönem kollajen azalmasının daha da hızlandığını belirtti.

Cildin esnekliğini kaybettiğini belirten Dr. Kartal, kollajen eksikliğine yol açan çevresel faktörlere de değindi.

Kollajen takviyesi gerekli mi, güzellik uykusu gerçek mi #1

Sigara ve alkol kollajeni azaltıyor

Kirli hava, sigara ve alkol kullanımı ile yağlı beslenme benzer biçimde etkenlerin, kollajen yakımını artırdığını belirten Dr. Kartal, ek olarak uykuya dikkat etmek icap ettiğinin altına çizdi.

Kollajen takviyesi lüzumlu mi, güzellik uykusu gerçek mi ViDEO

Kemik suyu oldukça yararlı

Dr. Kartal, kollajen üretimi için kemik suyunun oldukça yararlı bulunduğunu belirtti. Sadece bu yolla alınan kollajenin direkt cilt ve kemiğe gitmediğini belirten Dr. Kartal, vucüdun neresinde kollajen problemi var ise oraya gittiğini söylemiş oldu.

Kollajen takviyesi gerekli mi, güzellik uykusu gerçek mi #2

Kremler yeterince nüfuz etmiyor

Kırmızı ve taneli meyvelerin de kollajen üretimi için oldukça yararlı bulunduğunu belirten Dr. Kartal, hindi, balık, tavuk etinin de kollajen yapımında etkili bulunduğunu altını çizdi.

Cilt için kullanılan kollajen kremlerinin cilde yeterinde nüfuz etmediği yönünde çekinceler bulunduğunu belirten Dr. Kartal, gençlik için kollajen takviyelerine gerekseme bulunduğunu söylemiş oldu. Takviyelerin mühim bir yan tesiri yok Dr. Kartal, “Meydana getirilen emek harcamalar kollajen takviyelerinin mühim bir yan tesirinin olmadığını göstermiştir. Yalnızca sindirim sistemi bozuklukları ve ağızda ağır tat bırakma şeklinde görülebilirler.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.