Kolon kanserinin bilinmesi ihtiyaç duyulan 5 erken emaresi

15.04.2022
Kolon kanserinin bilinmesi ihtiyaç duyulan 5 erken emaresiKolay bir kramp ve şişkinlikle karıştırılabilen kolon kanserinde emareler çoğu zaman hastalık ilerleyene kadar fark edilmez. Sadece bu 5 emareye dikkat ederek erken aşamada yakalayabilirsiniz.


Kolon kanserinin bilinmesi gereken 5 erken belirtisi

Kolorektal kanser hem erkeklerde hem de hanımlarda en sık görülen kanserlerden biridir. Eisk her iki cinsiyet için de neredeyse aynıdır.

Kolorektal kanser, kolon yada rektumda süregelen ve sindirim sistemindeki kalınca bağırsağı oluşturan herhangi bir kanseri ifade eder. Polipler yada tümörler kolon yada rektumda oluşabilir.

Bir çok iyi huyludur, sadece adenomatöz polipler ve değişik adenomlar dahil olmak suretiyle bazı tiplerin kanserli olma riski daha yüksektir. Hiperplastik polipler çoğu zaman kansere dönüşmez.

Kolon kanserinin bilinmesi gereken 5 erken belirtisi

Kolon kanserinde risk faktörleri

Hem erkekler hem de bayanlar kolon kanseri riski altındadır. Kendi risk faktörlerinizi bilmek oldukca mühim olsa da, teşhis edilenlerin yüzde 75’inden fazlasının malum bir risk faktörü olmadığı bilinmektedir.

İşte kolon kanserine yakalanma riskini artıran faktörler:

– Kolon kanseri teşhisi konan baba yada anne, kardeş yada çocuk yada 50 yaşından ilkin teşhis edilen ebeveyn.

– Bazı poliplerin kişisel yada ailede olması.

– Crohn hastalığı ve ülseratif kolit benzer biçimde inflamatuar bağırsak hastalığı.

– Yumurtalık, endometriyal yada meme kanseri tanısı.

– Hareketsiz yaşam seçimi.

– Aşırı kilo yada aşırı kiloluluk.

– Kırmızı ve endüstriyel et tüketimi.

– Meyve ve sebzeler bakımından düşük rejim.

– Sigara içmek ve alkol almak.

Kolon kanserinin bilinmesi gereken 5 erken belirtisi

Kolon kanserinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 5 emare

Kolon kanseri bilhassa erken evrelerde emare vermez sadece minik değişikliklere dikkat ederek kanseri erken aşamada fark edebilmek mümkündür.

Kansızlık

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin sayısı yetersiz olduğunda ortaya çıkar. Kolon kanseri durumunda, iç kanama meydana gelebilir, çoğu zaman kolorektal kanserlerin ilk emarelerinden biridir. Ve eğer bir kadınsanız, extra karmaşık bir duruma girebilirsiniz, zira bazı hastalara anemilerinin menstrüasyonlarıyla ilgili olduğu ve bu mevzuda endişelenmemeleri gerektiği söylenir. Bu, tanı konmasını geciktirebilir.

Anemisi olan bir kadınsanız ve demir takviyesi tedavisi problemi çözmezse, doktorunuzdan sizi kolorektal kanser için taramasını isteyebilirsiniz.

Rektal kanama

Hemoroidler, rektumda kaşıntı ve kanamaya niçin olabilen çıkıntılı ve şişmiş damarlar, insanların sildikten sonrasında klozetteki yada hela kağıdındaki kanı fark ettiklerinde düşündükleri ilk şeydir. Rektal kanama düzgüsel değildir. Doğal ki hemoroid olabilir, sadece hakkaten öğrenmenin tek yolu bir muayenedir.

Hemoroid tanısı koymak için rektal muayeneye ihtiyacınız vardır. Hem hemoroid hem de kolon kanserine haiz olmanın mümkün bulunduğunu ihmal etmeyin. Hemoroidleriniz tedaviden sonrasında iyileşmezse, kesinlikle bir uzmana başvurun. Hemoroid yokluğunda rektal kanama meydana gelirse, kolonoskopi yaptırmak için geç kalmayın.

Bağırsak geçişinde değişimler

Vücut rutini sever. Alışkanlıklarınız iyice yerleştikten sonrasında, hiçbir şey değişmemelidir. Herhangi bir değişim fark ederseniz, doktorunuza danışın. Bu değişimler ishal, devam eden kabızlık yada günde bir ila dört kez artan bağırsak hareketlerinin sıklığıdır.

Karın ağrısı ve karmplar

Kramplar yada karın ağrısını görmezden gelmeyin. Bilhassa bayanlar karın ağrısından yakınma ettiklerinde, bunun sindirim sistemindeki bir problemden ziyade jinekolojik bir mesele olduğu varsayarlar. Tane döngünüzle ilgili olmadığını bildiğiniz karın ağrınız var ise yada ilk kez yaşıyorsanız kesinlikle bir uzmana başvurun. Kendinizi gözlemlemekten çekinmeyin, kendi kendinize teşhis uygulamak hayatınızı kurtarabilir.

Açıklanamayan bitkinlik yada kilo kaybı

Yorgunluğu uyku eksikliğine ve kilo kaybını strese bağlamak kolay olsa da, bu değişimleri öteki belirtilerin ışığında doktorunuzla konuşmalısınız.

Kolon kanserinin bilinmesi gereken 5 erken belirtisi

Kolon kanseri iyi mi teşhis edilir?

Belirtileriniz olmasa bile, aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle tavsiye edilen kolon kanseri tarama testlerinden geçebilirsiniz:

Dışkı testleri

Bunlar fekal immünokimyasal testidir (FIT). Dışkı testleri, dışkıdaki kanı yada değişmiş DNA’yı saptamak için bir kimyasal yada antikor kullanır. Teste bağlı olarak, her bir ila üç yılda bir yapmanız gerekecektir.

Esnek sigmoidoskopi

Rektumdaki polipleri yada kolonun alt tarafındaki tümörleri saptamak için rektuma lambalı minik bir tüp yerleştirilir. Bu testi her beş yılda bir yaptırmanız gerekecektir.

Kolonoskopi

Averaj riski olan kişiler, 45 yada 50 yaşından itibaren her 10 yılda bir bu testten geçmelidir.

Bilgisayarlı tomografi (sanal kolonoskopi)

X-ışınları ve bilgisayarlar, hekim tarafınca muayene edilmek suretiyle kolonun görüntülerini üretir.

Kolorektal kanser emareleri yada semptomlarınız var ise yada anormal bir şey sebebiyle takip testine ihtiyacınız var ise, neyin yanlış bulunduğunu belirlemek için ek testlerden geçmeniz gerekecektir.

Kolon kanserinin önlenmesi tarama ile adım atar. Tarama için sizin için en uygun süre ve sizi erken teşhis için aday icra eden risk faktörleri hakkında doktorunuzla konuşun. Polipler, kanserli hale ulaşmadan önce çıkarılabilirler.

Bazı yaşam seçimi değişimleri de kolon kanseri gelişme riskinizi azaltmanıza destek olabilir:

– Bolca oranda meyve, sebze ve kepekli tahıllar yiyin.

– Kırmızı et tüketiminizi, bilhassa endüstriyel etlerinizi azaltın.

– Egzersiz yapın.

– Alkol tüketmeyin.

– Sigara içmekten kaçının.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir