Kontrolünü kaybeden SpaceX roketi Ay’a çarpmak suretiyle!

26.01.2022
Kontrolünü kaybeden SpaceX roketi Ay’a çarpmak suretiyle!


Kurulduğu 2002 yılından beri birçok uzay projesine imza atan Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketi, 2015’de Falcon 9 roketini fırlatmıştı. Roket, vazife yapacağı Langrange 1 noktasına ulaşıp Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) uydusunu vazife noktası olan L1’e güvenli bir halde bırakmıştı. Fakat, Falcon 9 için işin bundan sonraki kısmı tam bir faciaya dönüştü.

James Webb Uzay Teleskobu, çalışma noktasına ulaştı!


James Webb Uzay Teleskobu, emek harcama noktasına ulaştı!

Evrenin gizemini çözmek için fırlatılan James Webb teleskobu, konumlanacağını noktaya nihayet ulaştı. Peki şimdi bizleri neler bekliyor?

Falcon 9 roketi, 4 Mart’ta Ay’a çarpacak

Falcon 9 roketi, L1 noktasına gözlemevini başarı ile bıraktı. Fakat projenin ikinci aşamasında arıza görüldü ve geri dönüş yolunda yeteri kadar yakıtı kalmadı. Kontrolden çıkıp gelişigüzel bir halde uzayda hareket ediyor. 4 ton ağırlığında bir uzay çöpü halini alan roket, bilim adamlarına nazaran 4 Mart günü Ay’a çarpacak.

Bu durum, Ay’da malum ilk teknolojik uzay çöpü olarak kayıtlara geçecek. Bilim adamlarına nazaran çarpışma averaj olarak saatte 2,58 kilometrelik hızla gerçekleşecek. Durumu en yakından takip eden isim olan Bill Gray, olay ile ilgili endişeli. Dünya’ya yakın hareket eden göktaşı ve kuyruklu yıldız şeklinde nesneleri takip edecek programın mimarı olan Gray, çarpışmanın Dünya’dan görülmeyeceğini belirtti.

Birçok bilim insanına öre çarpışmanın Dünya ve Ay için büyük bir tesiri olmayacak. Bir tek bu olayın incelemeye kıymet olduğu düşünülüyor. O şekilde ki çarpmanın hakikaten tesirinin ne işe yaradığını görebilmek için detaylı gözlemlemeye gerek duyuluyor. Bu gözlemlemenin aslolan önemli sebebi ise ay yörüngesinde vazife alan bazı uydular.

NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter ve Hindistan’ın Chandrayaan-2 uzay aracı da dahil olmak suretiyle şu anda Ay’ın yörüngesinde dönen uyduların ihtimaller içinde çarpma durumu için ön hazırlık yapılmasına olanak tanıyacağı düşünülüyor. Falcon roketinin fırlatılması, 2015 yılının 11 Şubat gününde Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndaki SpaceX Fırlatma Kompleksi 40’tan gerçekleştirilmişti


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.