Konut finansman paketi başvuruları başladı

26.05.2022
Konut finansman paketi başvuruları başladıCumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği “Konut Finansman Paketi”nde bulunan 0,99 faiz oranı ile verilecek İlk Evim seçeneği için kamu bankaları başvuruları almaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs tarihindeki Kabine Toplantısı’nda “Konut Finasman Paketi” müjdesini açıklayarak, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara ve inşaat sektörüne düşük faizli kredi ile destek verileceğini duyurmuştu. Liralaşma stratejisine de kaynak sağlanması planlanan paket, kamu bankaları tarafınca kullandırılmaya başladı.

Pakette üç ayrı destek duyurulmuştu

Bu paket ile öncelikli olarak ilk konutunu alacakların, sıfır konut alabilmesine yönelik olarak, 120 vadeye kadar 0,89 ve 0,99 oranında faizle konut edinme imkanı tanınıyor. “Konut Finasman Paketi” ek olarak başlanmış ve yarım kalmış inşaatların tamamlanmasına yönelik şirketlere sağlanacak kredi şeklinde açıklanmıştı.

“İlk Evim Konut Finansmanı” desteği başvuruları başladı

Bugün kamu bankalarına 0,99 faiz oranı ile verilecek “İlk Evim Konut Finansmanı” desteği için başvurular başladı.

Öteki paketle ilgili şartlar için emek harcama sürüyor

“Genişletilmiş Konut Finansman Paketi” müracaat tarihleri, hangi döviz cinslerine ilişkin hesapların bu paket kapsamına dahil edileceği mevzusu Merkez Bankası tarafınca yapılacak düzenlemeyle belirlenecek olduğundan ve döviz/altının havalesi esnasında oluşabilecek ilave ücretler mevzusunda emek harcama tamamlanmadığı için hemen sonra duyurulacak.

konut

“İlk Evim Konut Finansmanı” desteği müracaat şartları

Konut finans destek paketi için Gömü ve Maliye Bakanlığınca meydana getirilen açıklamada, “İlk Evim Konut Finansmanı” kullandırım şartlarına ilişkin şunlar kaydediliyor:

 • İlk Evim Konut Finansman Desteği 2 milyon lira değerine kadarki birinci el konutlara verilecek, konut kıymeti bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek.
 • Kredi desteği kamu bankalarımız tarafınca yurttaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecek.
 • Krediye müracaat zamanı itibarıyla müracaat sahibinin, tamamı kendi adına ya da eşi yada aynı adreste ikamet eden çocuklarına ilişkin bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.
 • Müracaat sahiplerinin üstünde hisseli taşınmaz kaydı olabilir, sadece aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz.
 • Müracaat sahiplerinin üstünde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır.
 • 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde, aylık 0,99 faiz oranı uygulanacak.
 • Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek.
 • Vatandaşlar, bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecek.

Kredi hesaplaması örneği:

 • Yüzde 0,99 faizle 120 aylık kredi kullandırıldığında toplam 100 bin lira için aylık 1.427 lira olmak suretiyle toplamda 171 bin 240 lira ödenecek.
 • Yüzde 0,99 faizle 120 aylık kredi kullandırıldığında toplam 200 bin lira için aylık 2 bin 855 lira olmak suretiyle toplamda 342 bin 600 lira ödenecek.
 • Yüzde 0,99 faizle 120 aylık kredi kullandırıldığında toplam 300 bin lira için aylık 4 bin 283 lira olmak suretiyle toplamda 513 bin 960 lira ödenecek.
 • Yüzde 0,99 faizle 120 aylık kredi kullandırıldığında toplam 500 bin lira için aylık 7 bin 139 lira olmak suretiyle toplamda 856 bin 680 lira ödenecek.
 • Yüzde 0,99 faizle 120 aylık kredi kullandırıldığında toplam 800 bin lira için aylık 11 bin 423 lira olmak suretiyle toplamda 1 milyon 370 bin 760 lira ödenecek.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.