Konut Kredi Başvuru Nasıl Yapılır?

03.07.2020
Konut Kredi Başvuru Nasıl Yapılır?

Tüketicilerin bankaların sunmuş oldukları kredi imkânları içerisinde en çok ilgi gösterdiği kredi türü hiç kuşku yok ki konut kredisidir. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin bankalar nezdinde sunulan kredi olanaklarını bütçelerine göre değerlendirerek talepte bulunabiliyorlar. Ancak konut kredisi başvurusu için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Koşullar

Konut kredisi uzun vadeli kredi çeşitlerinden birisi olması nedeni ile başvuru şartları konusunda diğer kredi türlerinden ayrılan özellikleri mevcut. Öncelikle konut kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin gelir belgelerini ilgili bankalara ibraz etmeleri gerekiyor. Talep edilen konut kredisi tutarı ile konut kredisi vadesi arasında yapılan oranlama ile aylık ödemelerin gelirin tamamını değil gelirin bir kısmına denk geliyor olması gerekiyor.

Bu şartın ana nedeni tüketicilerin konut kredisi aylık ödemelerinin yanı sıra 1 aylık geçimlerini sağlayabilecek maddi bir gelire sahip olmaları ile herhangi bir mağduriyet yaşamamalarıdır. Konut kredisi için bir başka önemli şart da satın alınması konusunda karar verilen evin toplam tutarının % 20’lik oranının peşin olarak ödenmesidir. Çünkü bankalar ekspertiz raporu ile ortaya çıkan tutarın % 80 oranını tüketiciye konut kredisi olarak tahsis ediyor. Diğer % 20’lik kısım ise tüketici tarafından peşin olarak ödenmesi gerekiyor.

Konut Kredisinde Kredi Notunun Önemi

Konut kredisinde önemli noktalardan birisi de konut kredisi talebinde bulunacak olan tüketicilerin kredi notlarının yeterli düzeyde olmasıdır. Bankalar için önemli olan verilen konut kredisinin aylık vade ödemelerinin düzenli olarak ödenmesidir. Daha önce herhangi bir bankanın kredi kartı ya da kredi olanağından dolayı ödeme zorluğu çekerek kredi notu düşüne tüketicilere bankalar konut kredisi veriyor. Bunun yanı sıra kara listede yer almamak da gerekiyor.

Kredi Notu Düşük Olanlar Konut Kredisi Nasıl Kullanabilir?

Kredi notu düşük olan tüketicilerin öncelikle kredi notlarını yükseltmeleri gerekiyor. Bu durum bir süreç konusu olduğundan özellikle faturaların ödeme talimatları ile ödenmesi kredi notlarını yükselten önemli bir veri olarak dikkat çekiyor. Kredi notları bankalardan öğrenilebildiği gibi internet üzerinden birçok finansal site aracılığı ile de öğrenilebiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir