Konya’da, bağırsakları göğüs boşluğunda doğan bebek sağlığına kavuştu

15.04.2022
Konya’da, bağırsakları göğüs boşluğunda doğan bebek sağlığına kavuştuDiyafram kasındaki yırtık sebebiyle bağırsakları sol göğüs boşluğunda doğan Mert bebek, 2 günlükken geçirdiği ameliyatın peşinden sağlığına kavuştu.


Konya'da, bağırsakları göğüs boşluğunda doğan bebek sağlığına kavuştu

Konya’da 14 Mart’ta dünyaya gelen Mert bebeğe, konjenital diyafram hernisi isminde olan, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasında yırtık tanısı konuldu.

Mert bebek daha 2 günlükken, Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Engin Günel tarafınca ameliyat edildi.

AA’nın haberine bakılırsa; 1 kilo 800 gram ağırlığındaki Mert bebek, doğumdan 25 gün sonrasında taburcu edildi.

“Organları karın boşluğuna çekip yerlerine yerleştirdik”

Hastanın kendisine iletildiğinde operasyon için derhal hazırlıklara başladıklarını söyleyen Prof. Dr. Engin Günel, anne karnında oluşan bir bozuklukla diyaframında yırtıkla dünyaya gelen bebeğin bağırsaklarının sol göğüs kafesinde bulunduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu bebekte sol tarafta akciğer gelişiminin zorla izin verilmediği doğrusu akciğer hipoplazisi gelişti. Bu hastalarda doğduktan sonrasında ciddi solunum sıkıntısı olduğundan ilk olarak hayatta kalması gerekiyor. Solunum aletine bağlanarak solunuma adapte olması ve solunum makinesinde uygun oksijen değerlerine gelinceye kadar solutulması gerekiyor. Stabilleşme döneminde de cerrahisinin yapılması gerekiyor. Bebeğin karnını açarak boşluktan çıkan organları karın boşluğuna çekip yerlerine yerleştirdik. Arkasından da diyaframda mevcud yırtığı diktik.”

Konya’da, bağırsakları göğüs boşluğunda doğan bebek sağlığına kavuştu ViDEO

“Bebeğin göğüs kafesinde bağırsakları olduğundan akciğeri gelişmedi”

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Rahmi Örs, bebeklerde erken doğuma bağlı nedenlerle solunum sıkıntısı olabileceğini belirterek şu sözleri kaydetti:

“Solunum sıkıntısı sebebiyle değerlendirdiğimiz ilk dakikalardan itibaren bebeğin bağırsaklarının akciğerinde sol tarafta bulunduğunu gördük ve tüm planlamayı bundan sonrasında tamamen bu şekilde yönlendirdik. Bebeğin solunum sıkıntısının sebebi anne karnında akciğerinin içinde bir taraftan tamamen bağırsaklarının geçmiş olmasıydı. Solunum tek ciğerde kalmış olduğu için hususi bir yöntemle stabil olarak ameliyata hazırlandı. Bebeğin göğüs kafesinde bağırsakları olduğundan akciğeri gelişmedi. Kademeli olarak oksijen aletinden ayırdık. Beslemeye başladık. Şu an 2 bin 100 grama ulaştı. Beslenmesi iyi, oksijen ihtiyacı kalmadı. Ameliyat olan taraftaki akciğerler tamamen gelişmiş değil fakat vücudun ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde şu anda çalışıyor.”

Konya da, bağırsakları göğüs boşluğunda doğan bebek sağlığına kavuştu #1

“Kucak kucak yakarış ettik”

Hamileliğinin 34’üncü haftasında bebeğini dünyaya getiren anne Seda Çivi, erken doğum sebebiyle kuvöze alınan oğlunun meydana getirilen muayenesi sonrası rahatsızlığı öğrendiklerini kaydetti.

Ameliyattan sonrasında bebeklerinin hızla toparlandığını aktaran Çivi, “Kucak kucak yakarış ettik. Her gün hastane ve ev içinde yorulduk bir ihtimal fakat sonunun güzel olacağını bildiğimiz için buna değdi.” dedi.

“Doğumun derhal peşinden bu şekilde bir şeyle karşılaştık”

Baba Hacı Çivi de sezaryenin etkisiyle eşinin haberi olmadan hastalığı idrak etmek ve eşine anlatmak durumunda kaldığını belirterek, “Ne işe yaradığını da tam anlayamadım. Doğumun derhal peşinden bu şekilde bir şeyle karşılaştık. Eşimle paylaşmam gerekiyordu. Tehlikeli bir hastalık olarak görülüyor fakat o günleri yeniden anımsamak istemiyoruz. Tıp Bayramı’nda doğması da bizim için bir şanstı, inşallah yaşamı süresince da bu şekilde talihli olur.” ifadelerini kullandı.

Konya da, bağırsakları göğüs boşluğunda doğan bebek sağlığına kavuştu #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.