Konya’daki antik kazıda “Türk” ibaresi yer edinen yazıt bulunmuş oldu

03.09.2022
Konya’daki antik kazıda “Türk” ibaresi yer edinen yazıt bulunmuş oldu


Konya’nın Karatay ilçesine bağlı Yağlıbayat Mahallesi’ndeki Savatra Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, “Türk” ibaresi yer edinen yazıt bulunmuş oldu.

Konya'daki antik kazıda 'Türk' ibaresi yer alan yazıt bulundu

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarımı Kısmı ve Kazı Başkanı Doç Dr. İlker Işık, AA muhabirine, 2017’den itibaren yürütülen yüzey araştırmalarında, İslam öncesi erken dönem Türk geçmişine ilişkin yazıtların yanı sıra birçok kaya resmi tespit edildiğini söylemiş oldu.

Kırmızı toprak boyası ile işlenmiş

Bölgedeki araştırmalar kapsamında “Türk” ibaresinin yer almış olduğu bir de yazıt bulduklarını ifade eden Işık, Yakın çevreden getirilen ve milattan sonrasında 10 yada 11’inci yüzyıla ilişkin bir templon payesi üstünde, kırmızı aşı boyası ile kazınarak işlenen ‘TORKOP’, ‘TURKOPOL’ (TÜRKOĞLU) yazıtını keşfettik. dedi.

Işık, yöre halkından edindikleri bilgiye gore, bu yazıtın kırmızı renkli bir boya ile kazınarak yazılan ve bir mimari parça olarak bir kaleden getirildiğini belirtti.

“Fazlaca mühim bir yazılı belge”

Meydana getirilen araştırmalarda, Anadolu’da Türkadının geçmiş olduğu başka bir yazıya bugüne dek rastlanmadığını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

Bu yapıt, Anadolu zamanı ve ecdadımıza ilişkin oldukça mühim bir yazılı belge niteliğine haizdir. Kaleden getirilmiş olması sebebiyle yazıt üstünde ‘Türkoğlu’ adının yer alması, burada Bizans periyodu askeri bünyesinde bulunan Türk askerlerinin Savatra’da konuşlandığını düşündürmektedir. İslam öncesi gruplar halinde gelen Türk boyları, Anadolu’nun çeşitli bölgelerine yerleşmiş ve belli bir kısmı Hristiyanlığı seçerek Bizans ordusu içinde lejyon olarak vazife yapmış. Bu yazıt, tahminimizce bir Bizans mimari unsuru üstüne işlenerek onların varlığını ortaya koymaktadır.

AA’nın haberine gore Işık, kazı emekleri kapsamında, Türklere ilişkin çalışmalarını derinleştirdiklerini, bölge çevresinde daha erken devirlere ilişkin yazıtlar da saptadıklarını ve bu çalışmaların daha sıhhatli yürütülebilmesi için tercümelerinin bilimsel nitelikli bir zeminde ele alınmasını beklediklerini dile getirdi.

Konya daki antik kazıda 'Türk' ibaresi yer alan yazıt bulundu #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.