Korkusuzluk ve gelişme yılı – Haber Magazin

06.02.2022
Korkusuzluk ve gelişme yılı – Haber Magazin


Çin astrolojisine bakılırsa 2021 Öküz yılıydı; oldukça çalıştık, yorulduk. 2022’yse Kaplan yılı! İnanca bakılırsa kaplanın cesaret ve kötülükleri kovma benzer biçimde özellikleri insanlara sirayet edecek.

class=”medyanet-inline-adv”>

Her yıl şubat ayının ilk yeniayında kutlanan Çin yeniyılı bu yıl 1 Şubat’taki Kova yeniayıyla başladı. 700 senelik bir geçmişi olan Çin astrolojisinde burçlar aylara bakılırsa değil, kişinin doğduğu yıllara bakılırsa hesaplanıyor. İşte şimdi o seneler içinde; cesaret, hız ve güç dolu olan, istediklerini iyi mi alacağını oldukça iyi bilen ve değişiklik, seven Kaplan’ın vakti geldi. Çin astrolojisine bakılırsa 2022 Kaplan yılı!

Kaplan, Çin astrolojisinde bağımsızlığı, korkusuzluğu, gücü, büyümeyi, yaratıcılığı, yüksek benliği ve potansiyelini tam kapasiteyle kullanmayı temsil ediyor. Yang (eril) enerjide ve su elementinde olduğundan bu yıl ek olarak bizleri seyahatler ve bol miktarda romantizm bekliyor.

Çin astrolojisi uzmanı Tûba İmik Saka, 2022’nin gök hanesinde su, yer hanesindeyse ağaç elementinin bulunduğunu söylüyor: “Su ve ağaç birbiriyle uyumlu iki element. Bu yıl bazı anlaşmazlıklar yaşansa da bunlar yıl içinde barış kanalıyla çözülebilir.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Korkusuzluk ve büyüme yılı

Saka “Kaplanın hakkını arayan, dayanıklı doğasını şimdiden hissetmeye başladık. Seneye, onlarca şirket çalışanının öngörülen zamların yetersizliğine dair ses çıkarması ve haklarını alması haberleriyle başladık. Kimi vakit agresif çıkışlar yapmak, bu yıl ülkelerarası ve toplumların iç ilişkilerinde de gündemimizi oluşturuyor olabilir. Ve gene hatırlayalım ki
yıl içinde tarafların anlaşmaya gitmesi de senenin doğasıyla uyumlu olan” diyor.

Saka, bu senenin temalarını canlılık, hareketlilik, ümit olarak özetliyor, ekonomide de hareketlilikler olacağını söylüyor. Bilhassa gezi ve yeme-içme sektöründe bir canlanma göreceğimizi özetleyen Saka “Kaplanın temsil etmiş olduğu ağaç elementi rüzgârla ilişkili mevzulara, içinde barındırdığı ateş elementi yangınlara, toprak elementinin zayıflığı zelzele ve heyelan benzer biçimde toprak hareketliliklerine, gök hanesindeki su elementi su vakalarına dikkatlerimizi çekiyor. Moral bozmak yok fakat tedbir almak gerek” diyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Çin’de yeni yıl yedi gün süresince kutlanıyor, çalışkanlıklarıyla malum Çinliler de senenin yalnızca bu döneminde hakikaten dinlenme imkânı buluyor. Aileler bir araya geliyor, devasa sofralar kuruluyor, talih ve bereketi temsil eden balık, kırmızı biber ve pirinç yeniyor.

Ek olarak zamanı binlerce yıla dayanan çeşitli ritüeller var. Bu ritüellerden biri de cüzdanlara o yılı temsil eden hayvanın bir fotoğrafını koymak. Doğal teknoloji geliştikçe bu dinsel tören, yılı temsil eden hayvanın resmini cep telefonlarına arka plan halletmeye dönüşmüş. Bu yıl kaplanın temsil etmiş olduğu varlık, güç ve cesaret özelliklerini yanlarında taşımak isteyenler cep telefonlarına bir kaplan fotoğrafı indirebilirler.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.