Koronavirüs, Çin’in doğum oranındaki düşüşü hızlandırdı

20.04.2022
Koronavirüs, Çin’in doğum oranındaki düşüşü hızlandırdıAsya ülkesinde 2021 senesinde dünyaya gelen bebek sayısı, 1949’dan bu yana en düşük sayı oldu. Tedbir alınmaması halinde nüfusun yarı yarıya azalabileceği belirtiliyor.


Koronavirüs, Çin'in doğum oranındaki düşüşü hızlandırdı

Çin’de doğum oranlarında gerileme yaşanıyor.

Koronavirüs salgınından ilkin, Çin’de nüfus artış hızında yavaşlama görülüyordu, sadece doğum oranlarındaki düşüş, virüsün ortaya çıkmasından bu yana iki yıl içinde hız kazanmıştır.

Doğum oranında azalma

Çin’in doğum oranı (toplam nüfus içinde 1000 kişiye düşen doğum sayısı) 2019 ile 2021 içinde yüzde 30’un altına düştü.

Bu gerileme, 1959 ve 1961 içinde ülkede yaşanmış olan Büyük Çin Kıtlığı’ndan bu yana en büyük iki senelik düşüş olarak kayıtlara geçti.

En düşük sayı oldu

Çin’de 2021 senesinde 10.6 milyon bebek dünyaya gelirken, bu sayı, Komünist Parti’nin 1949’da iktidara gelmesinden bu yana kaydedilen en düşük sayı oldu.

Financial Times’ın haberine bakılırsa; Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Kısmı’nden John Wilmoth, 2020’nin sonlarında bildirilen doğumlardaki düşüşün “doğurganlıktaki olağan mevsimsel dalgalanmalarla tutarsız” bulunduğunu söylemiş oldu.

Koronavirüs salgını etkiledi

Öte taraftan salgının niçin olduğu kesinti, Pekin’in sıfır koronavirüs politikasının bir parçası olarak sokağa çıkma engellemelerinin uygulanmış olduğu Şanghay dahil şehirlerde hâlâ hissediliyor.

Koronavirüs, Çin in doğum oranındaki düşüşü hızlandırdı #1

“Mutlak doğurganlık felaketi”

Çin’de senelerdir devam eden sıkı doğum kontrolleri ve iş gücüne katılım ile beraber çocuk yetiştirmeye yönelik tutumlar değişim gözleniyor.

Mevzuyla ilgili yazar Darrell Bricker, “Çin şu anda mutlak bir doğurganlık felaketinde.” dedi.

Nüfus yarı yarıya azalabilir

Bu eğilimin tersine çevrilmesi için sert önlemler alınmaması halinde, Çin nüfusunun yarı yarıya azalışla, bu yüzyılın sonunda 1,4 milyardan 730 milyona gerileyebileceğine dikkat çekiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.