Koronavirüs geçirenlerin beyinlerinde küçülme tespit edildi

08.03.2022
Koronavirüs geçirenlerin beyinlerinde küçülme tespit edildiNature dergisinde gösterilen bir araştırmaya nazaran, Alfa varyantının etkili olduğu dönemde meydana getirilen taramalarda koronavirüse yakalanan bireylerin beyinlerinde küçülme oluştuğu belirlendi.


Koronavirüs geçirenlerin beyinlerinde küçülme tespit edildi

Koronavirüse yakalanan bireyler üstünde meydana getirilen araştırmalar neticesinde yeni bir netice elde edildi.

Bilimsel mecmua Nature’da gösterilen araştırma kapsamında, bilim adamları, koronavirüs enfeksiyonu geçiren kişilere hastalıktan ilkin ve sonrasında manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemiyle taramalar yapmış oldu.

Bilim adamları, yüzde 96’sı hafifçe koronavirüs semptomları taşımış 401 kişinin beyinlerini, hastalıklarından ortalama 4,5 ay sonrasında tekrardan görüntüledi.

Ek olarak, hastalık geçirmeyen 384 şahıs de incelendi.

YÜZDE 2 KÜÇÜLME GÖRÜLDÜ

Araştırmanın sonucunda, enfekte olmuş katılımcılarda genel beyin boyutunun yüzde 0,2 ile yüzde 2 içinde küçüldüğü gözlemlendi.

Koronavirüs geçirenlerin beyinlerinde küçülme tespit edildi #1

KOKU VE HAFIZA BÖLÜMLERİNDE KAYIPLAR GÖRÜLDÜ

Mühim farklılıklar bulunan taramalarda ek olarak beynin koku ve bellek ile ilgili bölümlerinde gri maddede kayıpların yaşandığı görüldü.

Kısa sürede koronavirüs geçirip iyileşenlerin, karmaşık zihinsel görevleri yerine getirmekte daha çok zorlandıkları kaydedildi.

KALICILIĞI ÖNGÖRÜLEMEDİ

Bilim adamları değişimlerin kalıcı olup olmadığını öngöremezken, beynin iyileşebileceğini altını çizdi. Araştırmanın başyazarı, Oxford Üniversitesi’nden Prof. Gwenaelle Douaud, beynin plastik şeklinde bulunduğunu kaydederek, zaman içinde enfeksiyonun zararı olan etkilerinin hafifleyeceği mevzusunda talih bulunduğunu aktardı.

TARAMALAR, ALFA VARYANTI YAYGINKEN YAPILDI

Taramalar, koronavirüs mutasyona uğramadan ve alfa varyantı yaygınken, koku ile tat kaybı birincil semptom olduğunda gerçekleştirildi.

Bu yüzden koronavirüsün tüm varyantlarının bu hasara niçin olup olmadığı belirsiz.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.