Koronavirüs tedavisinde yeni dönem: Molnupiravir nedir, tesirleri nedir?

03.02.2022
Koronavirüs tedavisinde yeni dönem: Molnupiravir nedir, tesirleri nedir?Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 tedavisinde molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımının gelecek hafta itibarıyla başlayacağını bildirdi. Peki Molnupiravir nedir, tesirleri nedir?


Koronavirüs tedavisinde yeni dönem: Molnupiravir nedir, etkileri nelerdir?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 2 Şubat Çarşamba günü meydana gelen Bilim Kurulu Toplantısı’nın arkasından yazılı bir izahat yayınladı.

Bakan Koca’nın yayınladığı açıklamada, koronavirüs tedavisi kapsamında Molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımının gelecek hafta itibarıyla başlamış olacağı bildirildi.

65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik hastalığı olan vatandaşlarda erken dönemde Molnupiravir ilacının kullanımının temin edileceği açıklandı.

Bunun üstüne Molnupiravir ilacı nedir, yan tesirleri nedir, ne için kullanılır? şeklinde sorular, en fazlaca araştırılan mevzular içinde yerini aldı.

Merck şirketi tarafınca Koronavirüse karşı geliştirilen ”Molnupiravir” adlı ilaç, klinik araştırmanın sonuçlarına bakılırsa ağır koronavirüs hastalarında hastaneye yatış ve ölüm riskini neredeyse ortadan kaldırıyor.

Peki Molnupiravir nedir, yan tesirleri nedir? İşte, koronavirüse karşı kullanılan Molnupiravir ilacı hakkında bilgiler…

MOLNUPİRAVİR NEDİR, YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Molnupiravir, ABD’li bilim adamları tarafınca Emory Üniversitesi’nde geliştirilen, grip virüsüne karşı etkili olan antiviral bir ilaçtır.

Lagevrio markası altında satılan Molnupiravir, belirli RNA virüslerinin replikasyonunu engeller ve SARS-CoV-2 ile enfekte olanlarda COVID-19’u tedavi etmek için kullanılır.

Molnupiravir ilacının gribe karşı etkinliği, geçen yıl kontrol aşamasındaydı. Salgın ortaya çıktıktan bir süre sonrasında Molnupiravir’in koronavirüse karşı tesiri üstünde duruldu.

Hayvanlar üstünde meydana getirilen deneylerde de ilacın Covid-19’u 24 saat içinde etkisiz hale getirmiş olduğu açıklandı. Molnupiravir, Birleşik Krallık’ta Kasım 2021’de tıbbi kullanım için onaylandı.

Günde iki kere Molnupiravir verilerek uygulanan tedavinin arkasından hastaların hiçbirinde bulaşıcı virüse rastlanmadı. Son aşama olarak Faz-3 denemelerine geçildi. Bu aşamada da başarıya ulaşmış olacağı görüşü hâkimdi fakat gene de tereddütler barındırıyordu.

ABD’de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak çalışan immünoloji uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, ”Molnupiravir’in virüsün kendi kendine üremesini önleyen bir ilaç olduğu artık kesinleşti.” dedi ve ağır hastalığı yüzde 50, ölümleri de 100’e yakın önlediğini söylemiş oldu.

Unutmaz, ilacın Faz-3 çalışmalarındaki başarısı ve sonrasında ortaya çıkan gelişmelerle ilgili de şu detayları paylaştı:

”İlacın Faz-3 emek vermesi oldukça önemliydi. Zira hastalığın ağır seyri ve ölümleri önleyip önlemediği kontrol ediliyordu. Bunun için iki grup kullanıldı. İlk gruba Molnupiravir ilacını verdiler. Öteki grup ise ‘plesebo’ olarak malum denetim grubuydu kısaca ilaç verilmemiş grup. Fakat ne ilacı veren ne de ilacı alan bunu bilmiyordu.”

Koronavirüs tedavisinde yeni dönem: Molnupiravir nedir, etkileri nelerdir? #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.