Koronavirüs, tehdit olmaya devam ediyor

30.05.2023
Koronavirüs, tehdit olmaya devam ediyor


Pandemiyle ilgili konuşan Ghebreyesus, değişik koronavirüs varyantının ortaya çıkma tehdidinin geçmediğini söylemiş oldu.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: Koronavirüs, tehdit olmaya devam ediyor

AA

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınıyla ilgili uyarılarda bulunmuş oldu.

Dünya Sıhhat Asamblesi’nin (DSA) 76’ncı toplantısına katılan Ghebreyesus, burada mesajlar verdi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Cenevre ofisinde düzenlenen DSA’ya, Ghebreyesus’un yanı sıra DSÖ’ye üye ülkelerin devlet başkanları ve delegasyonları, Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi Nezdinde Sürekli Temsilcisi Büyükelçi Itimat Begeç, büyükelçiler ve öteki davetliler katıldı.

Ghebreyesus, yapmış olduğu konuşmada, ortalama 3 hafta ilkin koronavirüsün artık küresel halk sağlığı acil durumu olmadığını duyuru ettiğini hatırlatarak, yaşamın normale dönmesinin ve rahatça gezi edebilmenin umut verici bulunduğunu söylemiş oldu.

“Değişik koronavirüs varyantının ortaya çıkma tehdidi devam ediyor”

Salgın süresince DSÖ’nün, yaşam kurtarma çabalarında ülkelere destek olduğuna işaret eden Ghebreyesus, şu ifadeleri kullandı:

Koronavirüsün küresel sıhhat acil durumu olarak son bulması, ‘Koronavirüsün küresel sıhhat tehdidi olarak bittiği’ anlamına gelmiyor. Yeni hastalık ve ölüm artışlarına niçin olabilecek değişik koronavirüs varyantının ortaya çıkma tehdidi devam ediyor.

Ghebreyesus, yaşanabilecek bir sonraki salgın sürecinde emin, toplu ve adil şekilde savaşım etmeye hazır olmaları icap ettiğinin altını çizerek, salgının, acil durumlarda korunması ihtiyaç duyulan 8 milyar insan bulunduğunu gösterdiğini altını çizdi.

“Kapsayıcılığımızı artırma hızımızı minimum ikiye katlamalıyız”

Evrensel sıhhat güvencesi kapsamında kaydedilen ilerlemelere dikkati çeken Ghebreyesus, şöyleki konuştu:

2018’den bu yana 477 milyon şahıs daha evrensel sıhhat güvencesinin avantajlarından yararlanıyor.

Sadece mevcut eğilime gore, 2030’da BM Küresel Hedefler periyodunun sonuna kadar dünya nüfusunun yarısından azı evrensel sıhhat güvencesinden faydalanabilecek. Bu konudaki kapsayıcılığımızı artırma hızımızı minimum ikiye katlamalıyız.

“DSÖ ve ortakları, çocuk felci hastalığını tamamen bitirme mevzusunda emin”

Ghebreyesus, 2017-2022 döneminde DSÖ üyesi 133 ülkenin tütün ve şekerli içecekler dahil sağlığa zararı dokunan ürünlere yönelik sıhhat vergisini artırdığını ya da yeni vergiler uygulamaya koyduğunu hatırlatarak, endüstriyel olarak üretilen trans yağın küresel besin arzından çıkarılmasında da mühim gelişmeler gördüklerini söylemiş oldu.

Birçok ülkenin kardiyovasküler hastalıklar için mühim bir risk faktörü olan tuz kullanımını azaltmada da ilerlemeler kaydettiğini belirten Ghebreyesus, ülkeleri daha sıhhatli nüfuslar oluşturmaları için desteklemeye devam ettiklerinin altını çizdi.

Ghebreyesus, koronavirüsün yanı sıra maymun çiçeği virüsünün internasyonal öneme haiz bir halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğini anımsatarak, çocuk felcinin tek resmi küresel sıhhat acil durumu olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Çocuk felci vakaları

2021’de tüm zamanların en düşük seviyesi olan 5 çocuk felci vakasının tespit edilmiş olduğu bilgisini paylaşan Ghebreyesus, şunları söylemiş oldu:

Geçen yıl Pakistan’da 20, Afganistan’da 2 ve Mozambik’te 8 çocuk felci vakası gördük.

Bu yıl şimdiye kadar Afganistan’da 2, Pakistan’da bir çocuk felci vakası gördük. DSÖ ve ortakları, çocuk felci hastalığını tamamen bitirme mevzusunda emin.

“Üye devletleri, müzakerelere yapıcı ve acilen katılmaya çağırıyorum”

Ülkelere sıhhat alanında atılacak adımlarda beraber hareket etmeleri ve DSÖ’ye yönelik desteklerini artırmaları çağrısında bulunan Ghebreyesus, şunları kaydetti:

Dünyanın tekrar asla koronavirüs şeklinde bir salgının tahribatıyla karşı karşıya kalmaması için her üye devleti, salgın anlaşması ve Internasyonal Sıhhat Tüzüğü ile ilgili müzakerelere yapıcı ve acilen katılmaya çağırıyorum.

DSÖ’nün 75. yılını kutlarken sağlığı geliştirmek, dünyayı güvende tutmak ve savunmasız insanlara hizmet vermek için beraber daha fazlasını halletmeye söz verelim.

“Yaşam kurtarmak” ve “hepimiz için sıhhat” şeklinde mevzulara odaklanacak 76’ncı DSA, 30 Mayıs’ta sona erecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.