Koronavirüsü ağır atlatma riskini artıran bir gen varyantı ortaya çıkarıldı

13.01.2022
Koronavirüsü ağır atlatma riskini artıran bir gen varyantı ortaya çıkarıldıPolonyalı araştırmacılar, koronavirüsü ağır geçirme riskini iki katına çıkarabilen bir gen varyantı keşfetti.


Koronavirüsü ağır atlatma riskini artıran bir gen varyantı keşfedildi

Polonya’daki Bialystok Üniversitesi liderliğinde meydana getirilen araştırma çerçevesinde 1500 Kovid-19 hastası üstünde 18 ay devam eden bir emek verme yürütüldü.

RİSK ALTINDAKİLER ERKEN TEŞHİS EDİLEBİLİR

Emek verme esnasında Kovid-19’u ağır geçirme riskini ikiye katlayabilen bir gen varyantı ortaya çıkarıldı. Uzmanlar, bulgunun, öteki faktörlerle beraber en fazla risk altındakilerin erken teşhisine yardım edebileceğini belirtti.

Koronavirüsü ağır atlatma riskini artıran bir gen varyantı keşfedildi #1

GEN NE KADAR YAYGIN

Araştırmacılar, Avrupalıların ortalama yüzde 10’unun, Cenup Asyalıların da dörtte birinden fazlasının bu varyantı taşıdığının tahmin edildiğini aktardı.

Koronavirüsü ağır atlatma riskini artıran bir gen varyantı keşfedildi #2

NEDEN SEMPTOM GÖSTERİLMEDİĞİ ANLAŞILACAK

Bialystok Üniversitesinin sözcüsü, salgının başlangıcından bu yana, aynı yaşta olsalar dahi niçin bazı insanların semptom göstermezken bazılarının yaşam mücadelesi verdiğini anlamaya çalıştıklarını belirterek, “Bu araştırma yardımıyla bu olguyu daha da anlamaya yakınız.” dedi.

Koronavirüsü ağır atlatma riskini artıran bir gen varyantı keşfedildi #3

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.