Koronavirüsün erkeklerdeki kısırlık tesiri, tüp bebek tedavilerini de bozuyor

07.02.2022
Koronavirüsün erkeklerdeki kısırlık tesiri, tüp bebek tedavilerini de bozuyorDoç. Dr. Faruk Özgör, koronavirüsün spermlerde bozulmaya, testosteronun dip yapmasına ve cinsel fonksiyon bozukluklarından, kısırlığa kadar pek oldukca soruna niçin olabildiğini söylemiş oldu.


Koronavirüsün erkeklerdeki kısırlık etkisi, tüp bebek tedavilerini de bozuyor

Koronavirüs enefeksiyonu bir tek akciğerleri değil, testisleri de sarabiliyor…

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Haseki Sultangazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Faruk Özgör, koronavirüs enfeksiyonunun bilhassa genç erkeklerde kısırlıktan cinsel fonksiyon bozukluğuna dek yarattığı pek oldukca riske değindi.

Doç. Dr. Özgör, son dönemlerde kendi kliniklerinde de bu şekilde oldukca hasta görmeye başladıklarını söylemiş oldu.

“HASTALARIN TÜP BEBEK SÜREÇLERİNİ EN AZ 6 AY ERTELEMEK ZORUNDA KALIYORUZ”

Mühim uyarılarda bulunan Doç. Dr. Özgör, şu ifadeleri kullandı:

“Biz kendi kliniğimizde de benzer şekilde hastalarla karşılaştık. Bilhassa hanım kaynaklı kısırlık ile tüp bebek merkezimize gelen çiftlerde; Kovid öncesi sperm parametreleri tamamen düzgüsel olan erkeklerde, Kovid sonrası tüm sperm parametrelerinin bozulduğunu görüyoruz. Bu hastaların tüp bebek süreçlerini minimum 6 ay mecburen ertelemek zorunda kalıyoruz. Zira birincisi koronavirüsün mutojenik (genetik hasar) bir tesiri olup olmadığını bilmiyoruz, embriyo üstünde iyi mi bir tesir yaratacağını bilmiyoruz.

Koronavirüsün erkeklerdeki kısırlık tesiri, tüp bebek tedavilerini de bozuyor ViDEO

Koronavirüsün erkeklerdeki kısırlık etkisi, tüp bebek tedavilerini de bozuyor #1

İkincisi de tüp bebek tedavisinden ilkin hastaların sperm parametrelerinin tamamen normale dönmesini beklemek gerekiyor. 6 ay sonrasında yeniden spermiyogram tahlili yapacağız, eğer düzelme görülmezse, onlara bir tek hanım nedenli değil, adam nedenli kısırlık faktörü bulunduğunu da düşünerek yeni bir kısırlık tedavisi planlamak durumunda kalacağız.”

“HASTALARIN YÜZDE 40’INDA KISIRLIK KALICI OLDU”

Koronavirüsün akciğer tutulumu sebebiyle şiddetli geçirildiğinin oldukca bilindiğini, sadece testilerde de akciğerlerdeki benzer biçimde virüsün tutunduğu ACE-2 reseptörlerinin bolca bulunduğunu belirten Doç. Dr. Özgör, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“ACE-2 reseptörleri hem de testislerde de bulunuyor. Bu sebeple virüs iyi mi akciğerlere yerleşebiliyorsa, aynı şekilde testislere de yerleşebiliyor. Bu kısım oldukca mühim, zira ACE-2 reseptörleri, bilhassa genç erkeklerde (20-30’lu yaşlarda) öteki insanlara gore oldukca daha çok düzeyde bulunuyor. Bu da bizlere şunu gösteriyor ki akciğerlerdeki şiddetli hastalık, genç erkeklerde de testis hasarına, dolayısıyla kısırlığa yol açabiliyor. Hindistan’da bir tüp bebek merkezinde meydana getirilen bir emek harcama şunu gösterdi: Hastalar eğer Kovid’e bağlı akciğer enfeksiyonunu şiddetli geçirmişse testislerde de daha şiddetli geçiriyor. Hastaların neredeyse yüzde 80’inde sperm parametrelerinde bozulma gerçekmiş. Ek olarak bu hastaların yüzde 40’ında sperm bozulmaları kalıcı hale gelmiş. Doğrusu bu hastalarda kısırlık kalıcı olmuş.”

Koronavirüsün erkeklerdeki kısırlık etkisi, tüp bebek tedavilerini de bozuyor #2

“KEMİK VE KAS KÜTLESİNİ DE OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Koronavirüsün öteki bir tesirinin de erkeklerdeki hormon düzeyini bozması bulunduğunu belirten Doç. Dr. Özgör, bunun da bir tek cinsel fonksiyon açısından değil pek oldukca metabolik bozulmaya niçin bulunduğunu altını çizdi.

Özgör, “Kovid, testiste hormon salgılayan ‘leydik’ hücrelerinin ölümüne ve bu da erkeklerdeki testosteron seviyesinin düşmesine yol açıyor. Bu bir tek cinsel fonksiyon bozukluğu ve çocuk olmasına engel değil, hem de bilişsel fonksiyonları, kemik ve kas kütlesini de negatif etkiliyor. Doğrusu bir tek kısa dönem değil, Kovid’in uzun dönem tesirleri ile de karşılaşmayı bekliyoruz” dedi.

“SPERM PARAMETRELERİ HEMEN ENFEKSİYON SONRASINDA BOZULUYOR”

Koronavirüsün testislere iyi mi tesir etmiş olduğu ile ilgili birkaç tane mekanizması bulunduğunu belirten Doç. Dr. Özgör, şu detayları verdi:

“Bunlardan bir tanesi ACE-2 reseptörleri ile testis tutulumu olması ve orada bir immün tepki oluşuyor ve vücut müdafa hücreleri testiste geliyor. Bunların yarattığı oksidatif stres, hem de hücreler için de zararı olan oluyor. Öteki taraftan akciğerlerde olduğu benzer biçimde bir sitokin fırtınası (bağışıklık sisteminin aşırı yanıtı) ile karşılaşıyoruz testislerde. Bu da gene testis hasarına yol açabiliyor. Bugüne dek meydana getirilen emek harcamalar şunu göstermiş ki eğer bir hasta Kovid enfeksiyonu geçiriyorsa, sperm parametreleri derhal enfeksiyon sonrasında bozuluyor. Bununla birlikte minimum 3-4 ay kadar sperm parametreleri düzgüsel seviyelere gelmiyor. Destekleyici tedaviler alınması, bilhassa selenyum ve çinkodan varlıklı şekilde beslenmek, iyileşme sürecini hızlandırabilir.”

“HAFİF ATLATMAK İSTİYORSAK MUTLAKA AŞI YAPTIRMALIYIZ”

Aşıların kesinlikle erkeklerde herhangi bir kısırlık riski taşımadığını da vurgulayan Doç. Dr. Faruk Özgör, tam tersine hastalığı geçirmenin bu tehlikeye daha oldukca yol açtığına değinerek sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Bugün çalışmaların hepsi şunu gösteriyor ki, aşılar adam genital sisteminde herhangi bir patolojiye yol açmıyor, spermlerle ilgili herhangi bir soruna niçin olmuyor. Tam tersine aşı yardımıyla insanların hasta olmaması ya da hastalığı hafifçe atlatması sağlanıyor, bu da spermleri koruyor. Hastalığı geçirmemek ya da hafifçe atlatmak istiyorsak kesinlikle aşı yaptırmalıyız. Bu, akciğerlerimizi koruduğu benzer biçimde, testislerin de hormon ve sperm üretimini de koruyacaktır. Bilhassa genç adamların ben nede olsa Kovid’i hafifçe atlatırım diye düşünüp aşı olmamaları, onların ileride kısırlık benzer biçimde problemlerle karşılaşmalarına yol açabilir. Bu yüzden genç olsun yaşlı olsun, kesinlikle her insanın aşılarını dikkatsizlik etmemesi gerekiyor.”

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.