Koronavirüsün Omicron varyantı, T hücrelerini aşmakta zorlanıyor

03.01.2022
Koronavirüsün Omicron varyantı, T hücrelerini aşmakta zorlanıyorBağışıklık sisteminin ikinci basamak savunmasının mühim bir parçası olan T hücrelerinin, Kovid-19’un Omicron varyantını tanıma ve saldırmada etkili olduğu tespit edildi.

ABD Yale Üniversitesi ile ortak emek harcamalar icra eden medRxiv adlı kuruluşun araştırmasında, Omicron’un kapsamlı mutasyonlarına ve nötralize edici antikorlara karşı azaltılmış duyarlılığına karşın “aşı yada naturel enfeksiyon tarafınca harekete geçirilmiş T hücrelerinin, Kovid-19’a karşı kuvvetli engel oluşturduğu” açıklandı.

“T HÜCRESİ BAĞIŞIKLIĞI, OMİCRON’A KARŞI KORUYOR”

Kovid-19 aşısı olmuş yada asla aşı yaptırmamış gönüllülerden alınan T hücrelerini Omicron virüsüne maruz bırakarak gözlemleyen bilim adamlarının hazırladıkları ön raporda, “Omicron’a karşı iyi korunmuş T hücresi bağışıklığının, şiddetli Kovid-19’dan korunmaya katkıda bulunması muhtemeldir.” ifadesi yer aldı.

Koronavirüsün Omicron varyantı, T hücrelerini aşmakta zorlanıyor #1

GÜÇLENDİRİCİ AŞILAR, RİSKİ CİDDİ ORANDA DÜŞÜRÜYOR

Araştırmada ek olarak Kovid-19’a karşı güçlendirici aşıların, bulaşma riski diğerlerine nazaran oldukça daha yüksek olan Omicron varyantına karşı enfeksiyon riskini ciddi oranda düşürdüğü açıklandı.

Koronavirüsün Omicron varyantı, T hücrelerini aşmakta zorlanıyor #2

TAKVİYE DOZ, RİSKİ AZALTIYOR

Yeni bulgu, Kovid-19’un Omicron varyantına yakalanan yakınlarıyla aynı evi paylaşan tam aşılıların, Delta’ya nazaran 3 ila 4 kat daha çok enfeksiyon kapma riski taşıdıklarını sadece takviye doz alanların bu riski oldukça azalttığını ortaya koydu.

Koronavirüsün Omicron varyantı, T hücrelerini aşmakta zorlanıyor #3

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.