Kovid-19 sonrasında diş fırçanızı değiştirmeyi dikkatsizlik etmeyin

21.01.2022
Kovid-19 sonrasında diş fırçanızı değiştirmeyi dikkatsizlik etmeyinHer geçen gün yayılan Kovid-19 pozitif çıktıktan ve iyileşme sürecini tamamladıktan sonrasında, diş fırçanızı ve ağız bakım ürünlerinizi değiştirmenin önemini sizler için araştırdık…


Kovid-19 sonrasında diş fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin

Kovid-19’un Omicron varyantı hızla yayılıyor ve öteki her insanın virüs tarafınca enfekte bulunduğunu bilmek şaşırtıcı değil. Daha da kaygı verici olan, bazı kişilerin ikinci yada üçüncü kez pozitif çıkabilmesidir.

Bu ölümcül enfeksiyon hakkında her şeyi biliyormuş benzer biçimde görünsek de gerçek şu ki, göründüğünden oldukça daha fazlası var. Kovid-19 sonrası diş fırçanızı atmamanın zararı olan olabileceğini biliyor muydunuz? Sizinle aynı banyoyu kullanan başkalarını bile riske atabilir. Ürkü yapmayın,

Kovid-19 sonrasında diş fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin #1

KORONAVİRÜS SONRASI FIRÇANIZI NEDEN DEĞİŞTİRMELİSİNİZ?

Düzgüsel koşullarda, diş fırçanızı üç ayda bir değişiklik yapmak iyi bir uygulamadır. Sadece Kovid sonrası, bunu asla geciktirmeyin ve derhal atın. Virüs plastik yüzeylerde uzun süre hayatta kalabilir, bu yüzden diş fırçasını güvenli hale getirmek için atmalısınız. Yalnız sizi tekrardan enfekte olmaktan korumakla kalmayacak, aynı banyo kullanıyorlarsa öteki aile üyelerini de koruyacaktır. Ek olarak enfeksiyonu önlemek için dil temizleyicilerinizi de atın.

Şimdiye kadar, Kovid-19’un bağışıklık sistemini bozduğunu esasen biliyoruz. Netice olarak, diş eti ülserlerine ve ağız kuruluğuna yol açabileceğinden ağız sağlığınız bile ciddi şekilde etkilenebilir. İyi bir ağız hijyeni rutini sürdüremeyecek kadar hasta olan hastalarda, baskılanmış bağışıklık tepkisi ve uygun ağız hijyeninin olmaması sebebiyle dişeti sorunları artabilir. Ağız kuruluğu, bakteri ve ağız ülserlerinin büyümesini daha da artıracaktır.

Kovid-19 sonrasında diş fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin #2

HASTALIK VE SONRASI İÇİN ÖNERİLER

Virüsün yayılmasını şiddetlendirebileceğinden ağız hijyenini korumak oldukça önemlidir. Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran, virüs esas olarak enfekte bir kişinin ağzından, bilhassa öksürdüğünde, hapşırdığında, konuşurken ve hatta gülerken çıkan minik damlacıklar yöntemiyle bulaşır.

Virüsün bulaştığı yüzeylere dokunarak da enfekte olmak mümkündür. Bundan dolayı ellerinizi tertipli olarak yıkamak ve dezenfekte etmek değil, bununla birlikte bazen yüzeyleri de dezenfekte etmek önemlidir. Tedbir almak söz mevzusu olduğunda bir tek birazcık çaba, sizi korumada uzun bir yol katedebilir. Bu, ağız hijyeni söz mevzusu olduğunda da geçerlidir.

İşte, Kovid esnasında ve sonrasında uygun ağız hijyeni sağlamanın yolları;

– Diş fırçalamadan ilkin ve hatta diş ipi kullanırken bile ellerinizi uygun şekilde yıkayınız.

– Günde iki kez fırçalayın, diş ipi kullanın ve dilinizi paklayın.

– Tertipli olarak gargara kullanın.

– Tuvaleti kullandıktan sonrasında virüsün daha çok yayılmasını önlemek için, başkalarıyla paylaşıyorsanız, lavaboyu uygun şekilde dezenfekte edin.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.