Kraliçe Elizabeth, tekrardan sıhhat sorunlarıyla gündemde

12.03.2022
Kraliçe Elizabeth, tekrardan sıhhat sorunlarıyla gündemdeİngiliz Kraliçe, pazartesi günü katılacağı etkinlikle ilgili yeni değişikliğe gitti. Karar, Kraliçe’nin sıhhat durumu hakkında sual işaretlerine yol açtı.


Kraliçe Elizabeth, yeniden sağlık sorunlarıyla gündemde

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, son dönemde sıhhat sorunlarıyla konuşuluyor.

95 yaşındaki Elizabeth, yakalandığı koronavirüs de dahil olmak suretiyle son birkaç ay içinde bir takım sıhhat sorunuyla karşı karşıya kaldı.

PROGRAMA KATILAMAYACAK

Kraliçe Elizabeth’in, sıhhat sorunları sebebiyle bir programını daha iptal etmek zorunda kalmış olduğu kaydedildi. Buna nazaran, Kraliçe’yi Galler Prensi olan oğlu Charles temsil edecek.

OĞLU TEMSİL EDECEK

Buckingham Sarayı’ndan Huffington Post’a meydana getirilen açıklamada, “Kraliçe, Kraliyet Ailesi ile düzenlemeleri görüştükten sonrasında, Galler Prensi’nden Majestelerini pazartesi günü Westminster’deki Aziz Peter Kilisesi’nde temsil etmesini istedi.” denildi.

Kraliçe’nin planlanan öteki programlarına devam edeceği kaydedildi.

Kraliçe Elizabeth, yeniden sağlık sorunlarıyla gündemde #1

150’DEN FAZLA BAŞBAKAN GÖRDÜ

Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta olduğu süre içinde kendisini hükümdar kabul eden ülkelerde 150’den fazla başbakan görmüş oldu.

İngiliz Kraliçe, Winston Churchill’den Boris Johnson’a kadar ise toplam 13 İngiltere başbakanı görmüş oldu.

CAMILLA KRALİÇE OLACAK

Kraliyet Ailesi’nin geleceğine dair geçtiğimiz ay izahat icra eden Kraliçe Elizabeth, oğlu Charles kral olduğunda Camilla’nın kraliçe olacağını duyurmuştu.

Kraliçe Elizabeth, yeniden sağlık sorunlarıyla gündemde #2

GÖRDÜĞÜ SAVAŞLAR VE ANLAŞMAZLIKLAR

İngiltere Kraliçesi, şimdiye kadar olan yaşamı süresince çeşitli savaşlar ve anlaşmazlıklara tanıklık etti.

Elizabeth, babası Kral 6’ncı George’un saltanatı sıraısnda bir genç olarak İkinci Dünya Savaşı’nı (1939-1945) görmüş oldu.

Süveyş krizi, Şimal İrlanda problemi; Falkland, Afganistan ve Rusya-Ukrayna savaşları, Kraliçe’nin görmüş olduğu çatışmalar oldu.

İNGİLTERE TARİHİNİN EN UZUN SÜRE TAHTTA KALAN HÜKÜMDARI

Geleneksel olarak her yıl biri gerçek, diğeri törensel olmak suretiyle iki kere doğum günü kutlayan Kraliçe, 21 Nisan 1926’da hayata merhaba dedi. 6 Şubat 1952’de kraliçe olan Elizabeth, İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı unvanını taşıyor.

Elizabeth, 2015 senesinde 89 yaşlarındayken büyükannesi Kraliçe Victoria’nın en uzun süre tahtta kalma rekorunu kırmıştı.

Kraliçe’nin tahtta kalma rekoru, en büyük oğlu 68 yaşındaki Galler Prensi Charles’ın da Birleşik Krallık’ta en uzun süredir tahtı bekleyen varis olmasına niçin oldu.

AZİL SEÇENEĞİ

Kraliçe’nin sıhhat sorunlarının artması ve kendi iradesiyle tahtı bırakmaması durumunda, İngiliz kanunlarına nazaran parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası başkanının da aralarında olduğu bazı siyasetçi ve bürokratlardan oluşan bir kurul kendisini görevden azledebiliyor.

İkinci Elizabeth’in tahtı bırakması halinde oğlu Charles tahta geçecek. Bu şekilde bir durumda 73 yaşındaki Charles İngiliz tarihinin tahta çıkan en yaşlı monarkı unvanını alacak.

Charles’ın arkasından taht esnasında oğlu William ve torunu George bulunuyor.

Kraliçe Elizabeth, yeniden sağlık sorunlarıyla gündemde #3

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.