Kredi Notu Hesaplama

08.02.2021
Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu hesaplama; Kredi notu şimdiye kadar bankalarla yaptığınız ve içinde yer aldığınız tüm çalışmaların dökümanlarının sonucudur. Yani geçmişte bankalarla bir problem yaşadıysanız. Ödeme konusunda sık sık aksamalar yaşandıysa, dosyanız avukata gittiyse veya süreç hacze kadar gittiyse bunlar mutlaka bankaların içinde kayıtlı durmaktadır. Ve herhangi bir kredi başvurunuzda ya da kredi kartı çıkarmak istediğinizde bu veriler bir araya toplanarak istatistiği oluşturulacak ve kredi notunuz açığa çıkacaktır.

Ancak tüm bunlar olmadan da kredi notunuzu öğrenme şansınız var. Üstelik kredi çekme aşamasında kredi notunuzu bilmeniz büyük fayda sağlıyor. Çünkü kredi notunuz düşükse ona göre beklenti oluşturuyor ve kredi notunuzu yükseltmek için süre ayırıp durumu toparlayabiliyorsunuz. Kredi notunuz yüksekse de notunuzu korumak için çabalayabilirsiniz. Kredi notu bir çok banka için kredi verme aşamasında en önemli kriter. Çünkü güven temeli kuramadığı bir müşteriye hiçbir banka kredi vermek istemez. O yüzden bankalarla etkileşim sırasında dikkatli adımlar atılmalı, bankaya olan borçlar zamanında ödenmelidir.

Yeni bir yıla girerken ya da yılın bir kısmı bitmişken bazı bankalar krediye ilişkin hedeflerini tutturamazlar. Ve kredi başvurularını değerlendirme aşamasında bazı esneklikler gösterebilirler. Tabii kredi vermenin mümkün olmadığı kişilere kredi imkanı verilecek anlamına gelmemektedir. Bu esneklik ancak kredi notu bağlamında sınırda bulunan kişiler için gösterilebilir. Büyük bankaların böyle hedeflere sahip olmasının yanı sıra bazı banka şubelerinin de kendine ait kredi hedefleri bulunabilir. Ve bu hedeflerde belirlenen süre içinde tamamlanmayınca bazı kredi taleplerine olumlu dönüş yapabilirler. Veya limit konusunda diğer şubelere göre bonkör davranabilirler.

Kredi Notu Hesaplama; Bankalar Kredi Notundan Başka Neye Bakarlar?

Kredi notu elbette tüm bankalar için en önemli kriterlerin başında gelir. Ancak kredi başvurusuna talep noktasında tek ölçüt bu olmayabilir. Bankalar gelir durumuna, maaş aldığınız ve çalıştığınız kuruma, evde sizinle beraber yaşayan kişilerin gelir durumuna ve harici olarak ek geliriniz varsa bu faktöre de kredi notundan sonra bakarlar. Bu faktörler arasında kredi notunun ne derece önemli olduğu her bankada değişiklik gösterebilir. Ancak ne olursa olsun finans içeren tüm kuruluşlar için en önemli ölçüt kaçınılmaz olarak kredi notudur.

Kredi Notu Hesaplaması

Kredi Notu Hesaplaması

Kredi Notu Hesaplama; Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Bankalarla bir çok konuda temasınız olabilir. Örneğin acil bir ihtiyacınız için ihtiyaç kredisi çekmiş olabilirsiniz. Ya da bir konut almışsınızdır ve bu konuta ilişkin konut kredisi çekmişsinizdir. Bunlardan hiçbiri olmasa bile kredi kartınızın cazip avantajlarına kendinizi kaptırmış ve büyük bir borcun altına girmişsinizdir. Bu gibi durumlarda ödeme yapmanız zorlaşabilir. Bu gayet olağandır. Ancak sürecin başından itibaren dikkatli adımlar atmanız durumunda böyle bir problemle karşılaşmazsınız.

Bankalara olan borcunuzun devamlı asgari ödemesiyle sınırlı taksidini yatırmak kredi notunuzun düşmesi için bir başka nedendir. Ayrıca bankalar düzenli aralarla ödeme yapmayan müşterileri de hiç sevmezler. Ve tüm bunlar en ince ayrıntısına kadar çalıştığınız bankaların bünyesinde kayıtlı olarak durmaktadır. Sizin kredi kartı limitinizden çekebileceğiniz kredi miktarına kadar kredi notu etkilidir. Hatta kredi çektiğinizde size sunulacak taksit ve vade seçeneklerini de kredi notu etkiler. Kredi faiz oranları da aynı şekilde kredi notundan etkilenen şeylerdendir.

O yüzden eğer kendinizde harcamaya ilişkin kontrolsüz bir duruş seziyorsanız kredi kartının limitini düşük belirlemekte, vadeleri kısa tutmakta fayda var. Çünkü diğer türlü gecikme ve aksamalarda kredi notunuz gittikçe düşecek ve bankaların size olan güveni azalacaktır. Kredi kartı kullanmak avantajlarının yanında dezavantajları da olan bir üründür.

Not: Kredi notu hesaplama konusunda daha fazla bilgi almak için araştırma yapabilirsiniz yada findex ‘in sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Web Hane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.