Kredi Notu Nedir?

02.05.2020
Kredi Notu Nedir?

Kredi notu nedir; Kişilerin finansal geçmişinin yer aldığı bilgiye kredi notu denir. Kredi kartı kullanmak ve kredi çekmek için bankaların baz aldığı ilk kriter kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu kredi kayıt bürosu tarafından hesaplanır. Kredi kullanmak için finansal durumunuzun uygun olup olmadığını kredi notu belirler. Bankalar ya da diğer finansal kuruluşlar kendi kredi notu hesaplama sistemini kurmuş olabilirler. Ancak doğru ve kesin finansal analiz kredi kayıt bürosu tarafından verilir. Kredi notu sadece kişilere özel bir durum değildir. Büyük şirketlerin ve iş yerlerinin kendilerine ait kredi notu olabilir.

Kredi Notu  Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Kredi notu müşterisi olduğunuz bankalar ile sizin aranızda uygulanan analiz kriterlerine bakılarak belirlenir. Baz alınan kriterleri sıralarsak;

  • Kullanılan kredi kartı borçlarının zamanında ödenip ödenmemesi,
  • Kullanılmış olan kredi taksitlerinin vadesi geldiğinde ödenmesi,
  • Kişinin aylık maaş ve gelir durumu,
  • Çok sık aralıklarla krediye başvurmamak ve kredi başvurusu reddedildiğinde tekrar başvuru yapılmaması,
  • Bankaya olan borçların belirtilen vadelerde en az asgari tutarlarının ödenmesi

Sıraladığımız kriterler kişi ve kurumların kredi notu hesaplanmasında dikkate alınanlardır.

Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Değeri

Kredi notu 1-1900 değerleri arasında verilen bir nottur. Notun değerine göre en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak ayrılır. En riskli not değeri 1- 699 arasındaki değerdir. Orta riskli değer ise  700- 1099 sayıları arasında yer alır.  Az riskli 1100- 1499 arasıdır. İyi olarak nitelendirilen kredi notu değeri 1500-1699 ve çok iyi kredi notu ise 1700- 1900 arasında bir değeri ifade eder.

Yaptığınız işlemlere göre kredi değeri değişir. SMS ve internetten anında kredi çekmek ve kredi kartı kullanmak kişinin kredi notuna bankaların hemen ulaşabilmesi ile gerçekleşen bir durumdur. İhtiyacınız olduğu durumlarda kredi kullanabilmek için notunuzu yüksek tutmalısınız. Ödemelerinizi zamanında aksatmadan yaparsanız notunuzu yükseltebilirsiniz. Bankalarla herhangi bir alışverişte bulunmayan kişilerin notu sıfır olarak görülür. Bankaların sağlamış olduğu herhangi bir ürünü kullanmayan kişilerin notu olmaz. Bu nedenle ihtiyaç durumunda bankalar ile alışveriş yapamazsınız.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir