Kremlin’den Şimal Akım’a sabotaj iddialarına cevap: Aptalca ve saçma

28.09.2022
Kremlin’den Şimal Akım’a sabotaj iddialarına cevap: Aptalca ve saçma


Boru hatlarındaki sızıntının Rusya’nın yapmış olduğu sabotajdan kaynaklandığını belirten iddialara yönelik Peskov, tüm bu senaryoları aptalca olarak nitelendirdi.

Kremlin'den Kuzey Akım'a sabotaj iddialarına yanıt: Aptalca ve saçma

Şimal Akım 1 ve Şimal Akım 2 doğalgaz boru hatlarında sızıntı olduğu haberleri üstüne, Rusya’nın sabotaj yapmış olduğu iddiaları ortaya atılmıştı.

Mevzuya ilişkin izahat Kremlin’den geldi.

Şimal Akım 1 ve Şimal Akım 2 boru hatlarında yaşanmış olan hasarlar ve Ukrayna’daki ayrılıkçı yönetimlerin düzenlemiş olduğu referandumlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, boru hatlarına yönelik ihtimaller içinde sabotajda Rusya’nın parmağı olduğuna yönelik suçlamaları aptallık olarak nitelendirdi.

Joe Biden’ın Şimal Akım açıklamalarını hatırlattı

AA’nın haberine nazaran; ABD Başkanı Joe Biden’ın Şimal Akım 2’yi sonlandıracaklarına yönelik geçmişte yapmış olduğu açıklamaları hatırlatan Peskov, “Neyi kastetmişti? Bilmiyoruz. Polonyalıların, deliliğin sınırında, isterik tepkilerini, ABD’ye bunun için teşekkür ettiklerini görüyoruz. Bunun da ne anlama geldiğini bilmiyoruz.” diye konuştu.

“Hatlardaki hasarlar bizim çıkarımıza mı?”

Amerikan LNG şirketlerinin karlarını hızla artırdıklarına işaret eden Peskov, “Tedariklerini çoğaltan Amerikan LNG şirketlerinin devasa karlarını görüyoruz. Bu devasa karları devam ettirmek mevzusunda da oldukça istekliler. (Hatlardaki hasarlar) Bu durum bizim çıkarımıza mı? Hayır. Biz organik gaz tedarik yollarımızı kaybettik.” dedi.

Kremlin den Kuzey Akım a sabotaj iddialarına yanıt: Aptalca ve saçma #1

“Aptalca ve saçma iddialar”

Peskov, hatlarda yaşanmış olan sorunlara ilişkin Rusya’ya yönelik bazı suçlamalara yönelik, “Bu tür senaryoların dillendirmesi oldukça tahmin edilebilir ve hem de tahmin edilebilir düzeyde aptalca ve saçma.” ifadesini kullandı.

“Bu gaz oldukça pahalı”

İki boru hattı içinde bulunan gazın havaya karıştığını özetleyen Peskov, “Bu gaz oldukça pahalı. Danimarkalılardan ve İsveçlilerden data beklememiz gerekiyor. Oldukça sayıda seyretme ekipmanına sahipler ve kimse o ekipmanlar tarafınca tespit edilmeden bu borulara yaklaşamaz. Bu bilhassa askeri uzmanlar tarafınca iyi bilinir.” dedi.

“Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin tüm toprakları kurtarılmalıdır”

Peskov, hatların sahibi Gazprom’un da soruşturma sürecine dahil edilmesi icap ettiğini kaydetti. Ukrayna’daki ayrılıkçı yönetimlerin düzenlemiş olduğu referandumların peşinden savaşın iyi mi seyredebileceğini de değerlendiren Peskov, “En azından size kati olarak söyleyebileceğim şey, (sözde) Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarının tamamının hemen hemen kurtarılmadığıdır. 2014 yılı itibarıyla sınırların belirlendiği bölgeden bahsediyoruz. Bundan dolayı, en azından Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin tüm toprakları kurtarılmalıdır.” diye konuştu. Peskov, ABD’nin Ukrayna’daki harpte taraf olmaya giderek yaklaştığını vurgulayarak, “Bu son aşama tehlikeli.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler