Kremna Antik Kenti nerededir, tarihi özellikleri nelerdir?

Türkiye’nin tarih kokan şehri Burdur’da yer alan Kremna Antik Kenti, kültürel bir gezi rotası oluşturmak isteyenler için eşsiz bir seçenek …

26.08.2021
Kremna Antik Kenti nerededir, tarihi özellikleri nelerdir?

Türkiye’nin tarih kokan şehri Burdur’da yer alan Kremna Antik Kenti, kültürel bir gezi rotası oluşturmak isteyenler için eşsiz bir seçenek sunmaktadır. Peki, Kremna Antik Kenti nerededir? Kremna Antik Kenti’nin tarihi özellikleri nelerdir? İşte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı yazımızda sizleri bekliyor…

Türkiye, yüzyıllardır birçok medeniyetin yaşadığı eşsiz bir coğrafyayı içerisinde barındırmaktadır. Tarihsel dokunun derinden hissedildiği bu topraklarda sayısız kültürel ögeler dönem dönem kendine yer bulmuştur. Ülkemizin doğusundan batısına her köşesi adeta hazine niteliğindedir. Göz kamaştıran eserleriyle görenleri hayrete düşüren bu tarihsel ögeler, her şehirde olduğu gibi Burdur’da da karşımıza çıkmaktadır. Gelin, sizinle Burdur’a doğru benzersiz bir yolculuğa çıkalım ve Kremna Antik Kenti’nin özgün dokunuşlarını yakından inceleyelim.

KREMNA ANTİK KENTİ NEREDEDİR?

Akdeniz Bölgesi’nin gizli cevheri Burdur’da bulunan Kremna Antik Kenti, Bucak ilçe sınırlarına bağlı Çamlık köyünde yer almaktadır. Antik kent, Burdur il merkezine 60 kilometre uzaklıktayken; Bucak ilçesine ise yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıkta olarak bilinmektedir.

UÇURUMUN ÇEVRELEDİĞİ BİR TARİH

Kremna kelimesi Grekçe “uçurum” anlamı taşımaktadır. Şehrin topoğrafik yapısını sembolize eden bu tanımlama, Kremna Antik Kentinin bulunduğu alanı da kapsamaktadır. Oldukça dik ve uçurumun çevrelediği bir tepede konumlandırılan Antik Kent’in kuzey, güney ve doğusunda uçurumlar bulunmaktadır.

Ortalama 1100 metre yükseklikte yer alan Kremna Antik Kenti, Solymoslular ve Psidia’lıların kurmuş olduğu önemli bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Izgara planlı olacak şekilde inşa edilen şehrin iki girişi vardır. Güney ve batıda yer alan girişlerle şehre ilk adımlar atılmaktadır.

Uzun yıllar Psidia’lıların evi konumunda olan Antik kent, sonrasında Roma Dönemi’nde de aktif bir rol oynamıştır. Kentte pek çok Psidia ve Roma dönemine ait eserler yer almaktadır. Bunun yanı sıra; antik kentin iki tarafında ortalama 2 metre genişliğinde ve 7-8 metre yüksekliğinde surlar bulunmaktadır. 

1970’li yıllardan beri bölgede kazı çalışmaları yapılmaktadır ve buradan çıkarılan eserler, Burdur’un merkezinde yer alan Arkeoloji Müzesi’nde ziyaretçilerine kucak açmaktadır. Eğer kültür ve tarihin harmanlandığı bir seyahat rotası oluşturmak isterseniz; mutlaka burayı görmenizi tavsiye ederiz!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir