Kripto para çöküşü NVIDIA’ya patladı!

09.08.2022
Kripto para çöküşü NVIDIA’ya patladı!


En büyük ekran kartı üreticilerinden kabul edilen NVIDIA, geçtiğimiz son dönemlerde gelişme sayıları ile dikkat çekiyordu. Firmanın ürettiği ekran kartlarının bilhassa kripto para madenciliğinde kullanılması da NVIDIA’nın gelirlerini önemli oranda artırmıştı. Kriptoda meydana gelen çöküş ise tam tersi bir etki yaratmış şeklinde görünüyor.

Düşen kripto para tutarları NVIDIA’yı negatif etkiledi

2022 yılı ikinci çeyrek ön neticelerini deklare etti. 6.7 milyar dolarlık gelirle NVIDIA, geçtiğimiz yıla bakılırsa büyümeyi sürdürdü. Yalnız şirket raporlarında aynı dönem için 8.1 milyar dolarlık gelir hedeflendiği görülüyor. Bu da 1.4 milyar dolarlık gelir kaybını ortaya koyuyor.

NVIDIA RTX 4080 önemli performans rakamları ile geliyor!


NVIDIA RTX 4080 önemli performans sayıları ile geliyor!

Nvidia GeForce RTX 4080 ve 4070 ekran kartlarının önceki nesile bakılırsa önemli oranda bir performans artışı ile geleceği düşünülüyor.

NVIDIA, yaşanmış olan gelir kaybını oyun ürünlerine gelen beklenenden daha zayıf talebe bağlıyor. NVIDIA; Evga, MSI, Asus, Zotac, Gigabyte ve ötekiler şeklinde ortakların beklenenden daha azca ekran kartı sattığına işaret ediyor. Satışlardaki bu düşüş kripto paralardaki kıymet yitirilmesine bağlanabilir.

Kripto para madencilerinin çöküş esnasında daha azca ekran kartı satın almış olduğu şeklinde ellerindeki ekran kartlarını da bu zamanda satışa çıkardıkları ifade ediliyor. NVIDIA CEO’su Jensen Huang ekran kartlarında yaşanmış olan düşüş hakkında şu ifadeleri kullandı:

Satışları etkileyen makroekonomik koşulların devam etmesi beklentisiyle, bağlantı fiyatlarını ve envanteri ayarlamak için oyun ortaklarımızla birlikte harekete geçtik.

Bu, açıklamanın peşinden hâli hazırda yıl süresince tutarları düşen mevcut GeForce GPU’lar için daha fazlaca fiyat düşüşü görebiliriz. Bazı ekran kartları neredeyse ilk açıklanan fiyatlarına geri dönmüş değil yalnız kripto paralarda düşüşün sürmesi ile fiyatlar birazcık daha geriye çekilebilir.

Buna karşılık AMD, Xbox Series S ve X ve PlayStation 5 şeklinde konsollar yardımıyla, geçen yıl 1.3 milyar dolar olan gelirini bu çeyrekte 1.7 milyar dolara çıkarmış durumda. Nvidia da her ne kadar Nintendo Switch’e donanım sağlıyor olsa da şirket gelirleri genel olarak bilgisayar sistemlerine bağlı.

Nvidia’nın yeni nesil RTX 4000 serisi ekran kartının ise bu yıl içinde piyasaya sürmesi ümit ediliyor. Tedarik sıkıntısı ve artan fiyatlar sebebiyle RTX 3000 beklenen satış rakamlarına ulaşamamıştı. Bu ekran kartından uzak duran bilgisayar kullanıcıları artık yeni RTX 4000 serisini bekliyor olabilir. Bu durum NVIDIA’nın satışlarını önümüzdeki dönemde pozitif yönde etkileyecektir.

Peki siz kripto para çöküşü ve NVIDIA imzalı ekran kartları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.