Kristalleşen dondurmalarda, besin zehirlenmesi tehlikesi

23.05.2022
Kristalleşen dondurmalarda, besin zehirlenmesi tehlikesiKristalleşmelerin görüldüğü dondurmaların besin zehirlenmesine yol açabileceğini belirten Besin Mühendisi Manavoğlu, buzlanma olan dondurmaların kesinlikle yenilmemesi icap ettiğini altını çizdi.


Kristalleşen dondurmalarda, gıda zehirlenmesi tehlikesi

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan dondurma protein, karbonhidrat, yağ ve A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko benzer biçimde mineraller açısından varlıklı bir besin maddesi olarak ön plana çıkıyor.

Fakat dikkatli tüketilmediği takdirde, birçok sıhhat problemini de bununla beraber getirebiliyor.

Besin Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, süt ürünlerindeki bozulmanın dondurmada da gerçekleşebileceğini, mikroorganizma üremesine elverişli bulunduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Sıcak yaz günlerinde serinletici özelliği sebebiyle sevilerek tüketilen dondurmanın sütten yapım edilmesi sebebiyle her süt ürünü benzer biçimde bozulmaya, mikroorganizma üremesine elverişli besin maddesi. Hijyenik ortamda muhafaza edilmeyen dondurma, besin zehirlenmesine niçin olabilir.”

Dondurma kaşığı, su içine konulmamalı

Manavoğlu, dondurmacılarda servis yapmak için kullanılan kaşığın su içine konulmasının mühim bir yanlış bulunduğunu altını çizdi.

Su içinde oluşan mikroorganizmaların kaşıkla dondurmaya bulaştığını belirten Manavoğlu, servis kaşıklarının sık sık yıkanıp temizlenmesi icap ettiğini altını çizdi.

Kristalleşen dondurmalarda, gıda zehirlenmesi tehlikesi #1

“Sıfırın altında 18 derecede muhafaza edilmeli”

DHA’nın haberine gore; dondurmanın bozulmaya karşı kırılgan besin maddesi olması sebebiyle üretildikten sonrasında satışa sunuluncaya kadar kesinlikle derin dondurucularda muhafaza edilmesi icap ettiğini vurgulayan Manavoğlu, şu şekilde devam etti:

“Sütten üretilen dondurma uygun sıcaklıkta muhafaza edilmezse salmonella, listeria monocytogenes, enterobacteriaceae bakterileri oluşabilir. Dondurma sıfırın altında 18 derecede muhafaza edilmeli.

“Zararı dokunan mikroorganizmalar sebebiyle ishal, ateş kusma, halsizlik emareleri görülebilir”

Dondurmayı kaşık ile alırken, donmuş olmasına dikkat edilmeli. Tattığınızda kristalimsi, kumsu tat gelmesi dondurmanın eriyip tekrardan donduğunun en büyük kanıtıdır. Zararı dokunan mikroorganizmalar sebebiyle ishal, ateş kusma, halsizlik emareleri görülebilir.”

Kristalleşen dondurmalarda, gıda zehirlenmesi tehlikesi #2

“Ambalajlı ürünleri tüketirken bozulduğunu kolaylıkla anlayabiliriz”

Kafi soğutma sistemi olmayan, güneş ışığı ve toza maruz kalan ortamlarda satışa sunulan dondurmaların sağlığı negatif etkileyebileceğine dikkati çeken Manavoğlu, ambalajlı satılan dondurmanın etiket üstünde yer edinen, üretim ve son kullanma geçmişine dikkat edilmesi, ambalajı yırtılmış, tadı, kokusu değişmiş dondurmaların tüketilmemesi icap ettiğini dile getirdi.

Renkli görünümü, meyveli aromasıyla sevmiş olarak tüketilen ambalajlı ürünlerin etiketine bakıldığında çoğunun bitkisel yağlı sütlü buz bulunduğunu özetleyen Manavoğlu, “Ambalajlı ürünleri tüketirken bozulduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Yazları güneşte bekletilen dondurma dolabında gündüz sıcaklığında bir miktar erimiş, sonrasında yine donmuş ürünlere rastlanabilir. Ambalajında görsel bozukluk var ise ürünün bozulmasını anlayabilirsiniz. Tüketici dondurma ambalajını atmadan ilgili firmaya data vermeli.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler