Kuantum web geliyor: Bilim adamları bir ilki başardı

25.05.2022
Kuantum web geliyor: Bilim adamları bir ilki başardı


Bilim adamları, birbirine bağlı olmayan bilgisayarlara kuantum ağı üstünden informasyon göndermek için önemli bir adım attı. Kuantum web hedefleri için meydana getirilen son gözlem, ağ üstünde birbirine bağlı olmayan iki sistemin kuantum bilgisini “ışınlayabildiğini” gösterdi.

Kuantum web ne süre gerçek olacak?

Nature dergisinde gösterilen araştırmaya nazaran, kuantum veri ışınlamaya yönelik emekler oldukça başarıya ulaşmış gidiyor. Kuantum ışınlamaya yönelik çalışmalarda bir ilke imza atıldı. Bilim adamları “komşu sistemler” üstünden informasyon alışverişi yapabildiklerini söylemiş oldu.

Bir devrin sonu: Internet Explorer’ın kapatılmasına günler kaldı


Bir devrin sonu: Web Explorer’ın kapatılmasına günler kaldı

Web Explorer iptali için artık günler kaldı. Web Explorer desteğini Haziran ayında bitirecek olan Microsoft, son kez uyarıyor.

Yeni gözlem, bilim adamlarının daha oldukça sayıda bölgeye kuantum ağı kurabileceğinin bir göstergesi. Delft Teknik Üniversitesi fizikçisi Ronald Hanson, “Artık laboratuvarda küçük kuantum ağları inşa edebiliyoruz. Fakat aslolan fikir bir kuantum web kurmaktır” dedi.

Nature’daki açıklamaya nazaran, bilim adamları üç ayrı sistemli (yada düğümlü) bir kuantum ağı oluşturdu ve bu düğümlere Alice, Bob ve Charlie isimlerini verdiler. Kuantum ağında Alice Bob ile, Bob ise Charlie ile yazışma halindeydi. Bir tek Charlie Bob’a bağlanmadı.

Bilim adamları, birbirlerine bağlı olmamalarına rağmen, Alice ve Charlie içinde informasyon paylaşımı yapabildiklerini deklare etti. Deneyde, sistemler birbirine yalnız averaj 20 metre kadar uzaklıktaydı. Bir tek buradaki aslolan kriter, kuantum ışınlamanın başarıya ulaşmış olmasıydı.

Ek olarak sistemlerin kuantum bilgisine sızmak da mümkün değil. Bu, kuantum ışınlama tarafınca desteklenecek kuantum webin, “kuramsal olarak hacklenemeyecek” bir şifreleme türüne haiz olacağı anlamına geliyor.

Yeni deneyler kuantum web için neredeyse kafi olmasa da, kuantum veri ışınlaması yardımıyla Türkiye’den Çin’e veri göndermek çocuk oyuncağı haline dönüşecek. Ek olarak oldukça güvenli olması da uzak bilgisayar saldırılarını ortadan kaldıracak.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.