Kurban eti hakkında bilmenizde fayda olan gerçekler

27.05.2023
Kurban eti hakkında bilmenizde fayda olan gerçekler

[ad_1]

Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala vatandaşlar kurban kesmek için araştırmalar hayata geçirmeye başladı. Bugüne dek tüm bildiklerinizi unutun. Kurban eti yanlış tüketildiğinde sindirim sistemine yol açabiliyor. İşte kurban eti hakkında bilmeniz gerekenler…

Kurban eti hakkında bilmeniz gereken gerçekler

Bu yıl Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala Kurban Bayramı ile ilgili araştırmalar hız kazanmıştır. Kurban kesmek için hazırlıklar yapılıyor.

Eski zamanlarda kurban kesme ve kurban eti gizleme işlemleri daha zahmetliydi. Şimdilerde oldukça daha kolay.

Kurban eti denildiğinde akıllarda “Kurban eti iyi mi saklanır? Kurban eti ne süre yenir?” benzer biçimde sorular içeriyor.

İslam alemi için mühim bir yere haiz olan Kurban Bayramı’nda kurban kesmek isteyenler kesinlikle bu hataları yapmasın. İşte kurban eti hakkında bilmenizde fayda olan detaylar…

Kurban eti hakkında bilmeniz gerekenler

  • Kurban edilen hayvanın üçte birini kurban sahibi alır, üçte biri konuk ve dostlara paylaştırılır, üçte biri de fakirlere verilir.
  • Kurban eti oldukça taze bir et olduğundan ve aynı gün kesildiği için kasaptan ya da marketten satın aldığınız dinlendirilmiş etlerden koku olarak daha yoğundur. Kısaca tazelik kokar.
  • Kurban etini yıkayan bazı kişiler vardır sadece bu oldukça yanlış. Kurban etinin yıkanması etteki bakteri miktarını hızla arttırır. Kurban eti asla yıkanmaz.
  • Kurban eti, kesilip parçalandıktan sonrasında 1 gece dinlendirilmeden derhal poşetlenirse yeşillenir. Kurban eti kesildikten sonrasında 24 saat dinlendirilmeli ve 1 günün sonunda yenilmelidir.
  • Kurban kesme esnasında hayvan gerildiği için eti de oldukça sert olur. Dinlendirilmeden tüketilmesi sindirim problemlerine neden olur. Derhal kesip pişirip yiyecek ilerde ciddi hastalıklara sebep olabilir.
  • Kurban etinin ideal saklanma süresi 3 ay, en fazla 1 senedir. Bu süreden fazla bekletilen et size faydadan oldukça zarar verir.
  • Kurban kesemeyen kişilere et dağıtırken kemik verilmez. Kemiksiz et verilmesi uygundur. Öteki türlü saygısızlık olur.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.