Küresel besin tutarları martta senelik yüzde 33,6 artarak üstün derece elde etti

09.04.2022
Küresel besin tutarları martta senelik yüzde 33,6 artarak üstün derece elde ettiRusya-Ukrayna savaşının etkisiyle besin tutarları artış gösterdi. FAO’nun raporu, küresel besin fiyatlarının savaşın etkisiyle mart ayında senelik yüzde 33,6 artarak üstün dereceli seviyeye ulaştığını gösteriyor.


Küresel gıda fiyatları martta yıllık yüzde 33,6 artarak rekor kırdı

Dünyada besin tutarları üstün dereceli derecede artarken, gelecek senaryolar da Rusya -Ukrayna savaşının etkisiyle pek parlak değil.

Birleşmiş Milletler Besin ve Ziraat Örgütü (FAO), küresel besin tutarları ile ilgili artışın Ukrayna-Rusya savaşının arzı kesintiye uğratması sebebiyle kaynaklandığını rapor etti.

FAO, gıdada bitkisel yağlar ve tahıl ürünleri öncülüğünde martta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Ukrayna-Rusya cenginde 44’üncü güne girilirken, Rusya’nın bombalamaya devam etmesi Ukrayna’nın ihracatını durduruyor. Bunun da besin fiyatlarına negatif tesiri fazlaca büyük.

Fiyat endeksi, martta yüzde 12,6 arttı

Besin ürünlerinin internasyonal fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen FAO Besin Fiyat Endeksi, martta şubat ayına kıyasla yüzde 12,6 artış göstererek averaj 159,3 puan oldu. Artış oranı geçen senenin mart ayına gore ise yüzde 33,6 olarak gerçekleşti.

Küresel gıda fiyatları martta yıllık yüzde 33,6 artarak rekor kırdı #1

Tüm zamanların en yüksek seviyesi

Endeks, söz mevzusu değerle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
Küresel besin fiyatlarının tahıl ürünleri ve bitkisel yağlar kaynaklı olarak artış göstermesi dikkati çekti.

Buğday tutarları aylık yüzde 19,7 ve mısır, arpa da yüzde 19,1 arttı

Tahıl Fiyat Endeksi, Karadeniz bölgesindeki iki büyük buğday ihracatçısı olan Ukrayna ve Rusya’nın muharebede olmasının etkisiyle aylık yüzde 17,1, senelik ise yüzde 37 artış gösterdi. Geçen ay küresel buğday tutarları aylık yüzde 19,7 ve mısır, arpa tutarları da yüzde 19,1 artarak üstün derece elde etti.

Ayçiçek tohumu yağı tutarları yüzde 23,2 arttı

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, ayçiçek tohumu yağı fiyatlarının artması ve artan petrol tutarları sebebiyle aylık yüzde 23,2 artış kaydetti.

Küresel gıda fiyatları martta yıllık yüzde 33,6 artarak rekor kırdı #2

Şeker tutarları yüzde 6,7 terfi etti

Şeker Fiyat Endeksi, büyük ihracatçılardan Brezilya realinin kıymet kazanması ve yüksek ham petrol tutarları sebebiyle bundan önceki aya gore yüzde 6,7 arttı.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, Asya’dan artan talebin tereyağı ve süt tozu fiyatlarını etkilemesiyle yüzde 2,6 terfi etti. Et Fiyat Endeksi’nde ise yüzde 4,8 yükseliş gerçekleşti. FAO, Rusya ve Ukrayna’nın son üç yılda küresel buğday ve mısır ihracatının sırasıyla yüzde 30’unu ve yüzde 20’sini gerçekleştirdiğini altını çizdi.

Küresel besin beklentileri de aşağı yönlü revize ediliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.