Küresel piyasalar karışık seyrediyor

05.02.2022
Küresel piyasalar karışık seyrediyorKüresel piyasalarda açıklanan bilançolar sebebiyle oynaklık arttı.


Küresel piyasalar karışık seyrediyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) dün meydana gelen para politikası toplantısında faiz sonucunda değişikliğe gitmezken, karar sonrası açıklamalarda bulunan ECB Başkanı Christine Lagarde’ın tonu, yatırımcılar tarafınca “şahin” olarak değerlendirildi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) ise dün meydana gelen görüşmede 25 baz puan faiz artırırken, tahvil piyasalarında yıl sonuna kadar ECB’nin 40, BoE’nin ise 100 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başladı.

Dün, ABD’de açıklanan bilançolarda karlılığın beklentilerin altında kalmasıyla New York borsasında teknoloji hisseleri öncülüğünde satış eğilimi derinleşirken, piyasalar kapandıktan sonrasında ise durum tersine döndü.

AMAZON’UN GELİRİ YÜZDE 9 ARTTI

Amerikalı e-ticaret devi Amazon’un geliri, geçen senenin son çeyreğinde yüzde 9 artışla 137,4 milyar dolar oldu. E-ticaret devinin 2020’nin dördüncü çeyreğinde 14,09 dolar olan hisse başına karı ise geçen senenin aynı döneminde 27,75 dolara çıktı.

Bugün yayınlanacak istihdam raporundaki verilerinin ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararlarında mühim ağırlığı bulunması sebebiyle piyasaların yönü üstünde belirleyici olması planlanıyor.

Küresel piyasalar karışık seyrediyor #1

NEW YORK BORSASI’NDA DEĞER KAYBI

Dün, New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 2,44, Nasdaq endeksi yüzde 3,74 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,45 kıymet yitirdi. ABD’de endeks vadeli işlem kontratları ise yeni günde alıcılı seyrediyor.

AVRUPA’DA VARLIK FİYATLARINDAKİ OYNAKLIK ARTTI

Avrupa’da dün meydana gelen merkez bankası kararları sonrası varlık fiyatlarında oynaklığın mühim seviyede arttığı görülüyor.

ECB’nin şahinleşmesiyle bölge ülkelerinin tahvil piyasalarında satış baskısı artarken, Almanya’nın 10 senelik tahvil faizi yüzde 0,14, Fransa’nın 10 yılık tahvil faizi de yüzde 0,55 ile Mart 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

EURO/DOLAR PARİTESİ

Euro/dolar paritesi de yükseliş eğilimini üst üste beşinci güne taşırken, 13 Ocak’tan bu yana en yüksek düzey olan 1.1470’ten alıcı buluyor.

JEOPOLİTİK RİSK DEVAM EDİYOR

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim ise bölgede risk iştahını törpüleyen ana etken olmayı sürdürüyor.

ASYA’YA POZİTİF SEYİR HAKİM

Asya’da, ABD’deki vadeli işlem piyasalarının yükseliş eğilimine paralel pozitif bir seyir izleniyor. Dün yeni yıl tatilinden dönen Cenup Kore’ye bugün Hong Kong da katılırken, hafta süresince kapalı olan Hong Kong borsasındaki yükseliş yüzde 3’ü aştı.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,61 ve Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,38 kıymet kazanmıştır.

PİYASALARDA TAKİP EDİLECEK VERİLER:

10.00 Almanya, aralık ayı yapınak siparişleri

13.00 Euro Bölgesi, aralık ayı perakende satışlar

14.30 Türkiye, ocak ayı gerçek efektif döviz kuru

16.30 ABD, ocak ayı istihdam raporu

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir