Küresel piyasalar yeni haftada davranışlarında ölçülü aşama kaydediyor

01.08.2022
Küresel piyasalar yeni haftada davranışlarında ölçülü aşama kaydediyor


Bugün dünya genelinde imalat endüstri verileri (PMI) açıklanıyor. Bu veriler ekonomilerdeki ilerleme ya da gerilemeyi daha net gözler önüne serecek.

Küresel piyasalar yeni haftada temkinli ilerliyor

Analistler, bugünün veri gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak imalat endüstri PMI verilerinin öne çıktığına işaret ediyor.

Küresel hisse piyasalarında geçen hafta güçlenen risk iştahının etkisiyle pozitif bir seyir izlenmesinin peşinden, yeni haftanın dünya genelinde açıklanacak imalat endüstri Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri öncesi davranışlarında ölçülü başladığı görülüyor.

PMI verileri yakından takip edilecek

AA’nın haberine bakılırsa yeni haftanın Çin’de talebin azaldığına işaret eden ve 3 ayın en düşük seviyesine gerileyen imalat endüstri PMI verileri ile davranışlarında ölçülü başladığı görülürken, yatırımcı fiyatlamaları açısından hafta süresince, yurt içinde temmuz ayı enflasyonu ve yurt haricinde İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararının yanı sıra Euro Bölgesi’nde işsizlik, Almanya’da endüstri üretimi ve ABD’de ziraat dışı istihdam verilerinin belirleyici olması umut ediliyor.

New York Borsası kıymet kazanmıştır

New York borsasında, geçen hafta cuma günü açıklanan şirket finansal sonuçlarının pozitif yönde karşılanması ile hisse piyasaları alıcılı seyretti. Dow Jones endeksi yüzde 0,97, Nasdaq endeksi yüzde 1,88 ve S&P 500 endeksi yüzde 1,42 yükselirken, haftalık bazda endekslerin averaj yüzde 4 kıymet kazanılmış olduğu görüldü. ABD’de endeks vadeli kontratları yeni haftaya ise satıcılı bir seyirle başladı.

Küresel piyasalar yeni haftada temkinli ilerliyor #1

Asya borsaları yeni haftaya karışık başladı

Beklentilerin altında kalan verilerin peşinden Asya borsaları yeni haftaya karışık başladı. Kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 ve Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 artarken, Çinli teknoloji şirketi Alibaba’nın New York borsasından çıkarılması öngörülen firmalar listesine eklenmesinin peşinden devam eden düşüşü ile Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,2 kıymet yitirdi.

Borsa İstanbul kıymet kazanmıştır

Yurt içinde, geçen hafta cuma günü yüzde 1,93 kıymet kazanan BIST 100 endeksi 2.592,38 puandan kapanırken, endeksin haftalık bazdaki yükselişi yüzde 3’ü buldu.

Dolar/TL 17,9420

Dolar/TL, geçen hafta yüzde 1 artışla 17,9142’den kapanmasının peşinden yeni haftaya bankalararası piyasanın açılışında 17,9420’den başladı.

Küresel piyasalar yeni haftada temkinli ilerliyor #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.