Kurtarma çalışmalarına katılan Otabek Shukurov: Tanrı için yaptım

27.02.2023
Kurtarma çalışmalarına katılan Otabek Shukurov: Tanrı için yaptım


Takıma verilen 3 günlük izinde İstanbul’dan otomobiliyle Hatay’a giden ve 7. günde kurtarma çalışmalarına katılan Fatih Karagümrük futbolcusu Otabek Shukurov, yaşamış olduğu duygu dolu anları AA muhabirine söyledi.

Kurtarma çalışmalarına katılan Otabek Shukurov: Allah için yaptım

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkasından Hatay’a giden ve kurtarma çalışmalarına katılan Fatih Karagümrük’ün Özbek futbolcusu Otabek Shukurov, bir Müslüman olarak yaşanmış olan durum karşısında kayıtsız kalamadığını ve asla düşünmeden zelzele bölgesine gittiğini söylemiş oldu.

Hatay’a gittiğini hiç kimseye söylemeyen, Özbekistan’dan gelen kurtarma ekiplerinin yeleklerinden giyerek enkazlarda çalışan Shukurov, İstanbul’a döndükten sonrasında bunu kulüp yetkilileriyle paylaştı.

Toplumsal medyada paylaştı

Fatih Karagümrük’ün yazışma ekibi, Özbek oyuncunun yıkıntı bölgesindeki kurtarma çalışmalarından video yayınlayarak kendisine teşekkür etti. Bu video toplumsal medyada da büyük beğeni kazanmıştır.

“Fazlaca üzgünüm”

Türkiye halkına başsağlığı dileyerek sözlerine başlamış olan Shukurov, fazlaca mutsuz bulunduğunu belirtti.

“Ben bir Müslüman olarak bu şekilde bir durumda oturup bekleyemezdim. Bu duruma düzgüsel bir halde bakamazdım. Basit bir durum değildi ve bunu Tanrı için yapmam lazımdı. Bunu yapmam ihtiyaç duyulan bir vazife olarak gördüm. Bu şekilde bir durumda dışarıdan bakamazdım.”

“Tanımasınlar diye bu şekilde giyindim”

Takıma verilen izinde Hatay’a gittiğini belirten Shukurov, şöyleki konuştu:

“İstanbul’dan akşama doğru arkadaşımla yola çıktık ve oradaki vaziyeti öğrenmek için Özbekistan Başkonsolosluğuyla bağlantı kurdum. Özbekistan Büyükelçiliği’nin orada yardım ettiğini ve çadır kurduğunu biliyordum. Onlarla devamlı temas halindeydim. Yaptığımın doğru olup olmadığını bilmediğim için kulübe haber vermedim. Bir ihtimal izin vermeyebilirler diye düşündüm. Oraya gittiğimi fazlaca kişiye de göstermedim ve yayınlamak istememiştim. Gittiğimde oradaki kurtarma ekiplerinin giysilerinden giyip, maske taktım. Aklımda da başlık vardı. Tanımasınlar diye bu şekilde giyindim.”

“Kolay anlatamıyorum”

Zelzele bölgesinde derhal her enkazın başlangıcında, “Burada ağabeyim yatıyor, burada kızım var.” diyen vatandaşların bulunduğunu söyleyen Otabek Shukurov, şöyleki konuştu:

“Bu durumu kolay kolay anlatamıyorum. Ben bu tarz şeyleri görünce enkazda kurtarmalara yardım ettim. İlk gün sabah namazında kurtarma çalışmalarına başladık, saat 16.00’ya kadar canlı kimseyi kurtaramadık. Sonrasında bir enkazda anne ve evladı kalmış. Yerini de tanım etmişler. Bizim kurtarma ekibimiz onu kurtarmak için çalışıyordu. Bir yaşam kurtarmak için ben de desteğe gittim ve çalıştım. Kurtarma ekiplerinin giysilerinden giyindiğim için kimse bana ‘Sen kimsin, çık buradan’ demedi. Kurtarma ekibinden olduğumu düşündüler. Ben de desteğe devam ettim. Oradan birini canlı çıkarmayı fazlaca istedim. Tam anlamıyla kıyamet gibiydi. Sonrasında bir ses geliyor, ‘canlı var’ diyorlar ve 1 dakika bile mühim hale geliyordu.”YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.